Kävipä eräs henkilö Paplarissa ja jätti narikkaan oluttölkin ja lähtiessä pyysi sitä takaisin. Selvisi, että poket olivat vetäneet se huiviinsa. Luulivat, ettei se asiakas muista antaneensa mitään.
Mitä tästä opimme? Poket tarvitsevat kipeästi palkankorotuksen tai sitten heille pitäisi tarjota juotavaa talon puolesta, ettei tarvitse juoda asiakkaiden kaljoja.
Tämä on vakava ongelma.
Mitä tästä opimme? Poket tarvitsevat kipeästi palkankorotuksen tai sitten heille pitäisi tarjota juotavaa talon puolesta, ettei tarvitse juoda asiakkaiden kaljoja.
Tämä on vakava ongelma.
Vastaukset 25
Vanhimmat
sen henkilön viedä koko kori niille pokeille. Nuukajussi, kun vaan yhden tölkin jätti.
paplari sulla on perseessäs!ei sen nimistä ravintolaa olekkaan.
Jumalauta voi olla fiksuu porukkaa. TU.
eipäs parempaa satua ole aikoihin kuulutu...
Sinäkö se olet se juoppo poke? Onko muuten luvat kunnossa? Rixussa on yllättävän paljon pokeja töissä, joilla ei ole voimassa olevaa lupaa. Lupahan pitää näyttää kysyttäessä, joten kyselkää ihmiset! Tosin seuraavalla kerralla voidaan sanoa, että "toisellä kertaa sitten. Nyt olet liian väsynyt".
Kaksi puolustusvoimien kadettia käveli 90-luvun puolivälissä kuntoilumielessä Hesasta Porvooseen. Matkaa oli yhteen suuntaan n. 60km. Lähtivät aamulla klo 10 ja olivat Porvoossa 13 tunnin kuluttua klo n. 23.00. Koko matkan oli tihuuttanut vettä ja tuullut kylmästi.
Miehet eivät olleet syöneet koko matkan aikana mitään muutaman myslipatukan ja alkoi olla nälkä ja väsytti. Ajattelivat mennä Porvoon ainoaan auki olevaan ravintolaan syömään ja lepäämään ennen kuin kävelisivät takaisin Hesaan.
Ravintolan ovella oli kuitenkin virkaintoinen poke, joka oli tokaissut pojille, että "olette pojat niin väsyneen näköisiä, että tulette sitten huomenna uudestaan" ja veti oven nenän edestä kiinni.
Tämän jälkeen miehet kävelivät takaisin Hesaan. Paluumatkalla ei enää satanut, mutta oli pieni pakkanen, sillä oli jo lokakuun alku. Perille Hesaan he pääsivät seuraavana päivänä n. klo 13.00. Siellä miehet menivät ensimmäiseen ravintolaan, mikä oli silloinen Inter Continental ja saivat syödäkseen.
Mitä tästä opimme? Ei kannata pyrkiä kapakkaan väsyneenä.
Luvat ? Mitkä helvetin luvat ? Ei ovelle tarvitse mitään lupia, järjestyksenvalvojakortti riittää. Eikä sitäkään aivan välttämättä tarvitse, vahtimestarinakin voi toimia. Toimivalta säädöstö silloin muuttuu ja se onkin jo pidempi juttu.
ei ole mikään pakko palauttaa asiakkaalle.
Joo, mutta kyseessä ei olut takavarikoitu juoma, Pönde.
Onkohan pokeilla oikeus takavarikoida asiakkailta mitään? Tuskin on. Ja jos olisi, se takavarikoitu kalja pitäis kaataa viemäriin eikä itse nauttia.
Lue lakia vitun pelle.
Taidat olla poke. Juuri tuollaisia idiootteja jotkut poket ovat. Tuskin siellä laissa kehotetaan pokea kuitenkaan juomaan niitä kaljoja.
Eli puukot sun muut mukana baariin vaan? Kaikki takavarikoidut tavarat pitäisi mun käsityksen mukaan viedä kyttikselle... Mutta mikä taas todistaa että se poke on sen juonut jos sitä ei ole löytynyt?
Jaa mikä todistaa, ettei poke juonut? Haisi kaljalle.
Mitäs sillä on väliä joiko vai ei. Mikään lakihan ei kiellä juomasta.
Siis sun mielestäs poke saa juoda asiakkaiden kaljoja? Kaikkea sitä kuuleekin. Mitähän poliisi tuumaisi asiasta? Taitaisi mennä kapakalta äkkiä luvat, jos poket toikkarois siellä humalassa. No on sekin tullu nähtyä joskus.
idiootti!!! Kukaan mitään kaljoja olekkaan juonu vaan toi yx juutalainen kusettaa!!!
Uskotko kaiken paskan mitä sulle jauhetaan ?!?!
Vittu mikä idiootti!
Jauha lisää tota paskaa!!!Sinäkö sen haistelit?
HUH HUH mitä paskaa! Mä KUOLEN nauruun!!!!!!!
VAIKKA HAISISKI KALJALLE NI MISTÄ VITUSTA SÄ TIEDÄT ET SE JOI JUST SUN KALJAN ???? TUSKIN MENEE JUOMAAN SUN KALJAA, TIES VAIKKA OOT KUSSU SINNE PULLOON!!!
TURVALLISEMPAA ON JUODA KALJAT VAIK SIELT BAARISTA!!!!
olitko ite ihan vesilinjalla,ku niin hyvin haistoit???vai oliko tää taas joku kummin kaiman serkku,jolle näin oli käynyt?
ONGELMA jos menee luvat!!!!
Ei tunnu missään täs kyläs jos yks kuppila menee kiinni!!!
omat hajut!
tehdäänkö sinulle aina tarkastus kun menet baariin? Haluat varmaan että poke laittaa kumihanskan ja ....
Työnantajasi voi kieltää juomisen työaikana. mitähän siitä sanoisivat viranomaiset jos poke heiluis humalassa.
arkullesi ja lasken munuaisten kautta vielä takavarikoidun oluenkin kummullesi.