Landepaukkujen...

kulkuneuvo... :D

valmetti kulkee ja kovaa...
3982
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuollainen puheenvuoro ei vaikuta oikein fiksulta. Vielä typerämmäksi sen tekee kontrasti sanoman tyhjyyden ja tekohienon "ranskalaisen" nimimerkkivalinnan välillä.

Vielä 30-40 vuotta sitten traktori saattoi paikatakin kulkuneuvon puutetta. Isäntä rattiin, emäntä nostolaitteen varsissa keikkuvaan puiseen laatikkoviritelmään ja menoksi kohti maalikylää, meijeritiliä hakemaan ja tuhlaamaan. Vaan tuo on ollut mennyttä aikaa jo kauan, auto löytyy maaseudullakin nykyisin joka pihasta!

Jos traktoria jossakin yhä käytetään kulkuneuvona eikä pelkästään työkoneena, niin kyse lienee siitä, ettei kuskin ikä riitä vielä auton ajokorttiin. Erityisesti jossakin Uudenkaarlepyyn seudulla nuoriso kuulemma harrastaa hupiajelua traktoreilla muun tekemisen puutteessa. Se heille suotakoon.

Tämän kirjoittaja on ollut kirjoilla Helsingissä neljättä vuosikymmentä eikä ole koskaan omistanut traktoria. Mieli tekisi – ihan vain leluksi, kun ei tuota viljeltävää maatakaan ole!

Äänestä

Joko goldfinger on menny vaihtamaan nimimerkkiä???
Varo vaan siitä voi joutua käräjille!!!

Äänestä

Työvälinehän traktori on..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


La Femme kirjoitti:

kulkuneuvo... :D

valmetti kulkee ja kovaa...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu