CD image

Miten/millä ohjelmalla saa tehtyä CD-levystä .img tiedoston?
3381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tyhjä levy sisään, right-click, Polta levykuva

On se helppoa modernilla käyttöjärjestelmällä!

Jos Windowsia käytät (et kertonut), käytä esim. Nero tai Roxio-ohjelmia

Äänestä
  • Siis miten saa tehtyä CD-ROM levystä (eli cd-levy jolla on tietoa)CD image tiedoston.

    Eli miten se image tiedosto tehdään cd levystä.

    Ja käyttöjärjestelminä ovat Windows XP Media Center ja XP Home Edition.

    Äänestä

  • _-_---- kirjoitti:

    Siis miten saa tehtyä CD-ROM levystä (eli cd-levy jolla on tietoa)CD image tiedoston.

    Eli miten se image tiedosto tehdään cd levystä.

    Ja käyttöjärjestelminä ovat Windows XP Media Center ja XP Home Edition.

    Sen siitä saa, kun ei lue kunnolla kysymyksiä!
    Jos sinulla on polttava levyasema, sen mukana on todennäköisesti tullut jokin ohjelmisto, esim. Nero. Näillä lähes poikkeuksetta saa luotua myös levykuvia. img-muoto on itselle hieman vieraampi (iso ja bin/cue ovat "kivempia"), mutta tässä hieman likkejä:

    http://www.winimage.com/winimage.htm
    http://www.slysoft.com/fi/clonecd.html
    http://www.magiciso.com/tutorials/miso-features.htm
    http://www.undisker.com/uhlp-formats.html

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kalle_ kirjoitti:

Miten/millä ohjelmalla saa tehtyä CD-levystä .img tiedoston?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu