Ikärasismia?

Olen yrittänyt etsiä uutta työpaikkaa, koska nykyinen on vain määräaikainen ja olen tullut siihen tulokseen, ettei tällaista 40 naista tarvita enää työmarkkinoilla.
Miten helppoa/vaikeaa on sinulla ollut uuden työpaikan haun kanssa?
Jokohan tästä joutaa ongelmajätelaitokselle?
4505
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Aloitin haun kun täytin 39v. Nyt olen 47v enkä ole ollut kuin muutamissa surkeissa pätkissä töissä. Ammattitutkintoja on jo 3, kielitaitoa 4 kielen verran, terve ja hyvännäköinen, silti luuseriksi tuomittu ja ilmeisesti iän takia. En edes hae enää töitä.

Äänestä
  • Itse valmistuin viime vuonna, 45-vuotiaana, uuteen ammattiin. Kävi tuuri ja sain heti työpaikkan. Määräikaisen, mutta sopimusta on jo jatkettu pari kertaa. Samalla olen etsinyt vaki-paikkaa, ja kävinkin viime viikolla haastattelussa (ensimmäinen mihin pääsin) lupasivat ilmoittaa tällä viikolla, mutta tiedä sitten. Vaikuttaa kyllä olevan iällä väliä kun töitä hakee... toisaalta luulisi työnantajan arvostavan elämänkokemusta, työkemusta sekä tieto siitä että lapaset on jo hankittu. Ja jos vielä ulkoinen olemus viittaa siihen että ihminen huolehtii itsestään niin mikä tässä mättää????????? Välillä tekisi mieli vain antaa periksi ja haistattaa pitkät p----t kaikille...

    Äänestä

mutta vähentää vaihtoehtoja!
Kun on valmis joustamaan työn laadusta, paikkakunnasta ja palkasta, tyytymään määräaikaisiin työsopimuksiin sekä oppimaan uutta niin 60 ei vielä välttämättä ole este.
Tietenkin jotain osaamista täytyy olla!

En tarkoita että pitäisi lähteä tekemään mitä tahansa millä tahansa palkalla mutta kohtuutta vaatimuksiin.

Äänestä

ja ilokseni sain määräaikaisen, ihan mukavan ja motivoivan työn uudelta "alalta".

Kaikki ovat olleet aivan ihania ja ymmärtäväisiä. Kyse on eräästä järjestöstä, jossa on kaikenikäisiä työntekijöitä. Olen minäkin ollut esim. työelämävalmennuksessa ja tehnyt keikkahommaa yms.,mutta tästäkin "pätkätyöstä" olen ihan kiitollinen. Toki on työnantajia, jotka tuijottavat vain ikää.
Nyt on ihan mukavat fiilikset, että näin kävi ja sain hakemani paikan!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


40+++50- kirjoitti:

Olen yrittänyt etsiä uutta työpaikkaa, koska nykyinen on vain määräaikainen ja olen tullut siihen tulokseen, ettei tällaista 40 naista tarvita enää työmarkkinoilla.
Miten helppoa/vaikeaa on sinulla ollut uuden työpaikan haun kanssa?
Jokohan tästä joutaa ongelmajätelaitokselle?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu