Ongelmana on vähän se vyötärön peittävä kaitale, jossa ei sivuissa ole saumaa. Vain takana on sauma housunpuolikkaiden JA vyötärökaitaleen kohdalla.
Mutta mutta. Eikö housuista tule hassun muotoiset, jos menen leikkaamaan ylimääräiset pois haaroista enkä sivuista?
Tämmöisiä mietteitä on tämmöisellä ihmisellä joka vaatteiden ompelusta ei tiedä mitään. Korkeintaan lahkeita olen lyhentänyt.
Mutta mutta. Eikö housuista tule hassun muotoiset, jos menen leikkaamaan ylimääräiset pois haaroista enkä sivuista?
Tämmöisiä mietteitä on tämmöisellä ihmisellä joka vaatteiden ompelusta ei tiedä mitään. Korkeintaan lahkeita olen lyhentänyt.
Vastaukset 4
Vanhimmat
joskus muinoin paljonkin pienennettiin ja isonnettiin takasaumasta. Malli siinä monasti kärsii ja haaruksiin tulee viikset tai pussi. Onneksi asiaa on helppo kokeilla; tikkaa pitkällä ompeleella sinne uusi sauma ja kokeile jalkaan!
Sivusta kaventamalla saa parhaan tuloksen yleensä, mutta silloin reiden kohtaan pitää osata tuoda se uusi sauma kauniisti tai jo lantion kaareen. Vyötärökaitale varsinkin tehdastekoiissa housuissa voi olla todella hankalasti ommeltu jolloin se leikkaaminen katki voi olla helpoin tapa hoitaa asia.
Se mistä pienennetään riippuu siitä miten on isot. Eli jos vain vyötäröltä tarvitsee vähän ottaa sisään, niin silloin sieltä takasaumasta, mutta jos ovat kauttaaltaan isot ja pitää enemmänkin pienentää niin silloin sivusta sekä lahkeen sisäsaumasta. Jos ottaa vaan sivusaumoista niin malli kärsii.
Epäilen että pieleen menee joka tapauksessa kun olen tämmöinen epävarma söhelö. Mutta jos ei yritä edes niin sitten ei ainakaan tule mitään, vai mitä. Syteen tai saveen, otanpa sakset käteen.
haasteellinen projekti, jos et ole kokenut ompelija. Mutta jos housut muuten jäävät käyttämättä, niin ainahan kannattaa yrittää...:) Onnea, ja kerro sitten miten onnistui!