Dubaihin

Olen lähdössä muutaman viikon päästä Dubaihin (Finnmatkojen matka). Kyselisin, että kuinka kauan ennen lennon lähtöä kannattaa olla lentokentällä?

Sitten sellainen juttu, että suunnitelmissani olisi ostaa Dubaista uudet silmälasit (ihan tavalliset yksiteholasit). Olisi kiva kuulla kokemuksia ihmisiltä, että mistä kannattaa etsiä ja minkä hintaisia esim. merkkilasit ovat olleet?

Kiitos vastanneille!
31299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Moi,

Tulimme eilen Dubaista ja aurinkolasit sekä piilareita tuli reissulta hommattua. Dubaissa optikkoja on pilvin pimein ja oikeastaan kaikki sijaitsevat isommissa ostoskeskuksissa. Kunhan pääset paikanpäälle ja menet ensimmäiseen ostoskeskukseen, niin samantien löytyy. Ainakin varmoja ostareita optikkojen osalta oli Bur Juman, Deira City Center & Emirates Shopping Mall.

Kandee kuitenkin tehdä hieman hintavertailua, sillä hinnoissa ja alennuksissa on eroja. Me ostimme arskat & piilarit lopulta Deira City Centeristä yhdestä toisessa kerroksessa olevasta putiikista. 30 paria kertakäyttöpiilareita oli 100DHS, eli noin 20 € ja Oakleyn arskat lähti ~80 €:lla. Mielestäni hinnat olivat hieman halvemmat kuin Suomessa. Ei haittanne jos sinulla on etukäteen tiedossa minkä verran lasit noin maksaa Suomessa, sillä valinnan varaa on paljon.

Mitä nyt kentälle tuloon tulee, niin Helsingin päässä riittää kun olet kentällä n. 1 tuntia ennen. Jos haluat kunnolla shoppailla, niin varaa aikaa enemmän. Dubaissa pitää olla kentällä 2 tuntia ennen koneen lähtöä. Dubain tulohallin taxfreessä alkoholin osalta hinnat olivat ~25% edullisemmat kuin Hesan päässä.

Äänestä
  • Silmalasit ja aurinkolasit ovat todella edullisia; kivat silmalasit linsseineen saa Dhs 500:lla, merkkiaurinkolasit taas alkaen Dhs 200. Itse tykkaan www.magrabioptical.com joka loytyy monista ostareista.

    Kertakayttopiilarit ovat todella kalliita, parasta tilata netin kautta Ruotsista, Focus Dailies maksoin muistaakseni Dhs 60 / 30 kpl postikuluineen.

    Äänestä

  • johanna_dxb kirjoitti:

    Silmalasit ja aurinkolasit ovat todella edullisia; kivat silmalasit linsseineen saa Dhs 500:lla, merkkiaurinkolasit taas alkaen Dhs 200. Itse tykkaan www.magrabioptical.com joka loytyy monista ostareista.

    Kertakayttopiilarit ovat todella kalliita, parasta tilata netin kautta Ruotsista, Focus Dailies maksoin muistaakseni Dhs 60 / 30 kpl postikuluineen.

    Itse joudun käyttämään silmälaseja/piilolinssejä päivittäin joten tämä tieto kyllä helpotti siinä mielessä, että voinpa ostaa vaikkapa kahden silmälasit ao hinnoilla...
    Olen pitkään käyttänyt Diorin & Chanelin & Versacen rillejä sekä aurinkolaseja, nämä maailmanmerkit ovat varmaan myös saatavilla Dubaista..?
    Mitä muuta ostettavaa ja/tai kauppoja suosittelisit? Käytän paljon laatumerkkejä pukeutumisessa; ovatko nämä paljonkin halvempia vaiko vain verojen verran?
    Parin viikon päästä olisi tarkoitus aloittaa loma...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


matkaava.................. kirjoitti:

Olen lähdössä muutaman viikon päästä Dubaihin (Finnmatkojen matka). Kyselisin, että kuinka kauan ennen lennon lähtöä kannattaa olla lentokentällä?

Sitten sellainen juttu, että suunnitelmissani olisi ostaa Dubaista uudet silmälasit (ihan tavalliset yksiteholasit). Olisi kiva kuulla kokemuksia ihmisiltä, että mistä kannattaa etsiä ja minkä hintaisia esim. merkkilasit ovat olleet?

Kiitos vastanneille!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu