Mitä saan mhy:ltä ilmaiseksi metsänhoitomaksun maksettuani?
Mitä saa metsänhoitomaksulla?
uusi metsänomistaja
222693
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Kuka sattuu vastaamaan,saat joko väärän tai oikean vastauksen tai selityksen,vastauksen seurausvaikutukset jäävät omalle vastuullesi.
Jos sattuu olemaan oman arvonsa tunteva tiukasti virallisen linjan neuvoja ja haluat hoitaa metsäsi oman harkintasi mukaan.
Saat laskun.
Vai muka ilmaisekai saat laskut MHY:stä. Ei ole perää tuossa. Kyllä on laskutuslisä joka maksussa.
plus Alvi 22%
Olette oikeassa lähinnä ajoin takaa sitä että laskun saa vaikka sanoo vaikka huomenta esson baarissa.
Kun kysyt apua, vastaukseksi saat tiedon, että juuri nyt ei ole aikaa, mutta kokeile myöhemmin uudellee.
Vasta jos pääset mukaan MHY:n hallintoon, alkaa löytyä aikaa myös sinun asioillesi.
Kyllähän Yhdistyksen herrat kuuluvat kirkonkylien ja sivukylien ns.katukuvaan,komeat sarkamaasto puvut yllänsä.Siinä se minunkin "konsulttini menee",VAIN HÄN osaa ja tietää kuinka se laikutuskone viedään aukonlaitaan.
Näin on katsokaapa verotiedot toimihenkilöitten osalta ei alle 25000 euron tuloja aika paljon työmäärään nähden.
Paperityöläisistä ei taida löytyä montaakaan alle 50000 euron tuloja saavaa. Jos joku nykypäivänä hankkii työssä kun työssä alle 30 000 euroa vuodessa niin kyllä sillä on huono palkka.
Alojahan löytyy mutta kyseessä olikin se että minkälaisella työpanoksella palkkansa saa.
Jos palkka on esimerkiksi tuo niin se on hyvä.
Olet siis perehtynyt metsähoitoyhdistyksien toimihenkilöiden työnkuvaan niin hyvin että pystyt täällä julkisesti sanomaan että he eivät ole ansainneet palkkaansa?
Kyllä ja aika läheltä.
hyvästä palkasta. 25 tonnia on alle 2000 euroa per kk. Surkean ja helvetin surkean välimaastossa.
Sitten suurimmalla osalla palkan saajista on varmaan surkea palkka.
Ihmettelen suuresti puheitasi..
Tällä hetkellä suomalaisten palkansaajien keski-palkka lienee jotain hieman reilut 2600 €/kk. Metsätoimihenkilöt eivät todellakaan ole kovin hyvin palkattuja. Suurin osa taitaa saada alle keskitason palkkaa. Kohtuullisen hyvästä koulutuksesta huolimatta.
Kun on kysymys veroluonteisesta maksusta niin pitää miettiä miksi kyseinen maksu on ylipäätään keksitty? Mitä valtio siis hyötyy metsänhoitomaksusta?
Vastausta miettiessänne teidän kannattaa miettiä miksi suomi on metsähoidossa ja metsämaan tuottavuudessa maailman tehokkain valtio. Miten tämä on mahdollistettu ja miten tätä jatkossakin ylläpidetään?
Metsänhoitomaksu on osa kaikkea tätä...
se tehokkuus on revitty. Vähempi tuotto huomattavasti pienemmin kustannuksin olisi ollut metsänomistajan etu. Nyt veronmaksajien rahoja on tuhlattu tolkuttomasti näihin tehokkuushankkeisiin, joiden ylipappeina ovat häärineet mestarimanipuloijat, metsäammattilaisten armeija.
"Tuottavuus" on perustunut myös metsänomistajien ilmaistyöhön aina näihin päiviin asti. Kun metsänomistajakunnan rakenne on nopeasti muuttumassa ja ilmaistyön tekijöitä ei enää olekaan entiseen tapaan, alkaa paljastua tämän tuottavuusliturgian onttous. Teollisuus, mhy:ten sekä metsäkeskusten ammattilaiset ovat tietenkin hyötyneet ja lihoneet samoin Jouko Ahosen joukot.
Raakapuun osuus paperin hinnasta on 5% - 6%, joten turha syyttää metsänomistajia ahneudesta.
Jokainen tietää KULUkertymän uudistaessaan hakkuuaukean.Harvempi tietää TULOkertymän,tuosta samasta kohteesta.ENSIHERVENNUKSEN tuomat netto puunmyynti tulot, ovat ne mittarit,joita seuraamalla metsätalouden kannattavuutta mitataan,ensimmäisen kerran.Vähänkin heikoimmilla kasvupaikoilla tulos saattaa olla nollan luokkaa.Mutta metsällä on muitakin arvoja,se onkin jo kokonaan toinen juttu.
Minkälaisia TYÖsuorituksia metsänomistajan pitäisi saada? V-tuilua ja asioiden sotkemista kyllä on tullut tuhansien eurojen edestä...