Mitä nämä tarkoittaa.Siis kun tallennan dvd.llä.
Mitä ero näillä on CD-levyillä?
DVD-/RW
DVD R/RW
Mitä ero näillä on CD-levyillä?
DVD-/RW
DVD R/RW
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
nuo ovat dvd-levyjä--->toope XD
ja eroa on:
dvd-/RW
dvd /RW
Nämä levyt ovat uudelleen tallennettavia, mutta maksavat tietenkin enemmän... eli voit tallentaa uutta matskua vanhan päälle !
dvd-R
dvd R
Näille levyille voi tallentaa vain yhden kerran...
- miinuksella ja plussalla ei juurikaan ole väliä, mutta muista että jokut dvd-soittimet toistavat vain miinus taikka plussa levyjä...... Periaatteessa kuitenkin ihan sama !
dvd-/RW
dvd /RW
tarkoitin dvd-R/RW
ja dvd R/RW
R = Read lukea RW = Read/Write lukea/ kirjoittaa. DVD -levyt ovat luettavissa ja kirjoitettavissa eri koodauksilla ja tällä hetkellä eri merkkiset DVD -soittimet eivät aina lue ja kirjoita samoja levyjä. Jos laitteesi lukee eli soittaa -R levyjä ja uudelleen kirjoittaa -RW -levyjä se ei välttämättä tee sitä R tai RW -levyillä. Nykyisin ne ovat jo monipuolisempia. DVD-soitin ohjeessa kerrotaan mitä levytyyppiä se lukee (tai tallentaa).
Tallentaa tälläsia: DVD-R/RW DVD R/RW
Eli onko nämä kalliita dvd-levyjä?
Tuo tarkoittaa sitä, että laitteesi on monipuolinen ja kaikki tyhjät DVD-levyt toimii. Plus ja miinus merkkiset kilpailivat aiemmin. Nykyään ei niihin kiinnitä huomiota kun kaikki lukevat ja kirjoittavat kaikkia.
Mutta jos lainaat kaverillesi ja hänellä on tavallinen DVD-soitin, voipi olla, ettei siinä toimi kuin levysi, jonka olet tehnyt miinukselle tai plussalle. Minä ostaisin miinusmerkkisiä.
Eli "RW"(read&write)-levylle voit tallentaa "päälle" uudestaan. Ne maksavat tietty hieman enemmän kuin "R" levyt (read).
Verkkokaupassa tuote 5076 eli 5 -RW levyä 11,90 euroa
Laita RW levyille esim tv-sarjat ja leffat tai muut säästöön menevät halvemmille -R levyille
DVD RW on siitä erilainen formaatti, ettei sitä tarvitse viimeistellä toisin kuin muita. Tästä on etu esim., jos tallennin hajoaa. Ei mene iso kasa levyjä käyttökelvottomaksi. Arkistoinnissa kannattaa käyttää kerrankirjoitettavia pysyvämmän säilyvyyden takia. Tietokoneella voi tarvittaessa kopioida tyypistä toisen.
Eli paljon mahtuu ohjelmaa yhdelle dvd-levylle?
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000025&conference=1500000000000137&posting=22000000000936142#22000000000936142
http://fi.wikipedia.org/wiki/DVD
voi olla että olen väärässä mutta levyt
taisivat kestää moninkertaisen uudelleen tallennuksen miinukseen verrattuna.
juttua löytyy kyllä täältä suomi24 sivuiltakin,
käytä hakua.