Mäkihyppy-kuoleva laji

Balder

Viimeiset kymmenen vuotta on ollut mäkihypylle kamppailua ennen lopullista kuolemaa. Surkeaa surkeaa. Ja syyllisiä ovat itse mäkihypyn harrastajat ja "hiihtoherrat". Hyppääjistä on tullut leijoja, jotka ovat täysin ilmavirtojen armoilla. Missään muussa lajissa ei ulkopuolinen häärääjä pääse vaikuttamaan välittömästi tulokseen, kuten tämä "Tepes" joka kyttää tuulimittareita ja ties mitä tietokoneita ja antaa sitten hyppyluvan.
Ilmasto Euroopassa muuttuu koko ajan siihen suuntaan, ettei moisia leijoja voi kauaa lennätellä lainkaan.

1

780

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Samaa ajatellut

      Mäkihyppy on todella kaikista epätasa-arvoisin urheilumuoto kilpailijoita kohtaan. Siinä ei todellakaan paremmuus aina näyttele edes sivuosaa.
      Vaatisi valtavasti rahaa rakentaa sellaiset hyppytunnelit, että olosuhteet olisivat samat kaikille hyppääjille. Luonnonvoimia vastaan taistelu tulee lopulta niin kalliiksi, että on viisaampaa lopettaa rahan tuhlaaminen sellaiseen, mikä ei ole välttämätöntä elämisen kannalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      82
      4817
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      188
      2178
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      132
      1822
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      175
      1455
    5. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      34
      1425
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1371
    7. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      20
      1329
    8. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1116
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      318
      1091
    10. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      1013
    Aihe