Amiksesta ammattikorkeaan?

Onko miten rankka ero?.
61234
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kun yö ja päivä.AMKssa joutuu tekemään arvosanojensa eteen ja todella lukemaan asioista. Amiskasta selvisin tekemättä mitään,olen tehnyt puolen vuoden amk opintojen aikana enemmän kuin 3v amiksessa.

Äänestä
  • Pääsykoe millainen oli? ja olen kuullut että ammattikorkeassa alussa on tiukka tahti että ne ns: "turhat opiskelija" tippuu pois?.

    Äänestä

  • ljljljjlj kirjoitti:

    Pääsykoe millainen oli? ja olen kuullut että ammattikorkeassa alussa on tiukka tahti että ne ns: "turhat opiskelija" tippuu pois?.

    Ja tietysti minkä linjan valitsee AMK:ssa taitaa vaikuttaa oleellisesti vaikeuteen.

    Äänestä

  • ljljlj kirjoitti:

    Ja tietysti minkä linjan valitsee AMK:ssa taitaa vaikuttaa oleellisesti vaikeuteen.

    Todella pääsykokeisiin vaikuttaa mitä alaa hakee opiskelemaan.Mutta tosiaan pääsykokeissa yleensä on teoria haatattelu jolla porukka karsitaan pois. Meillä hoitoalalla on ollu todella kova tahti ensimmäisen vuoden aikana.30opiskelijasta 25 on jäljellä vajaan vuoden jälkeen.

    Äänestä

  • ljljljjlj kirjoitti:

    Pääsykoe millainen oli? ja olen kuullut että ammattikorkeassa alussa on tiukka tahti että ne ns: "turhat opiskelija" tippuu pois?.

    tradenomiksi. Vanhan kertausta aika paljon, opintoja hidasti se, ettei kursseja järjestetty tarpeeksi usein. Kävin parhaana päivänä kolmekin tenttiä, kolmonen huonoin. Eli kaupallinen puoli oli ainakin tällä paikkakunnalla helppo. Tosin matikka ja kielet ovat olleet minulle aina läpihuutojuttu, joten se varmasti vaikuttaa. Eli on aika paljon omasta lahjakkuudesta kiinni. Minulla on myös suht. hyvä lukumuisti. Luulen kyllä, että esim. insinööriopinnoissa on töitä ihan toisella tavalla kuin tradeopinnoissa.

    Äänestä

valmistuin aikoinaan sähköasentajaks ja pääsin ammattikorkeaan opiskelemaan sähköinssiksi.

Ihan hyvin oon pärjänny. Tosiasiassa ammattiaineet ja labrat on mulle paljon helpompia kuin ylioppilaille mutta matikassa joutuu tekeen enemmän hommia ja fysiikassa.

Mun mielestä tahti AMK:ssa on liian hidas ja on helppo puota kärryiltä kun ei oo luentopakkoa ja jos ei viitsi mennä tunneille. Labroissa on sentään pakko olla läsnäkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ljljljljllj kirjoitti:

Onko miten rankka ero?.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu