vyöhyketerapia-kokemuksia

beaisabella

meidän vauva on nyt käynyt 2 kertaa vyöhyketerapiassa. Terapeutti sanoi että 3-5 kertaa yleensä tarvitaan. Kuinka nopeasti muutoksen pitäisi näkyä? Minkälaisia kokemuksia teillä on vyöhyketerapiasta? Vauva on edelleen ollut hieman itkuinen ja ilmavaivoja on ollut. Pitäisikö niiden olla jo vähenemään päin jos tästä vyöhyketrapiasta olisi ollut hyötyä? Ollaan vielä kerran ainakin menossa. Yksi käynti maksaa 25€ ja mielestäni 100€ ei ole iso raha jos vauvan kivut sillä lähtevät.

7

4467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvää kokemusta

      Meillä on reilun 2kk ikänen tyttö ja käytettiin kokokehon vyöhyketerapeutilla eli refleksologilla kaksi kertaa ja oli apua..lapsemme ei ole varsinainen koliikkivauva mutta selvästi suolisto oireilee.
      Eka kerran jälkeen pierut väheni puoleen ja iltahuudot loppu.Toka kerran jälkeen rauhottu vielä.Sitten ei enää olla käytetty makso 27 e.Vauvan kans pärjää nyt,edelleen mahaa itkee jonkin verran mut on tosi hyviäkin päiviä.
      Itse hoidossa lapsi huusi niin että sydän särkyi terapeutin käsitellessä kehon suolistopisteitä.Eli oli selvästi vika suolentoiminnassa.

      • äippä

        suolistopisteet?,mitä tarkoitat?.
        miten suolistopisteet käytiin läpi?.


      • mallasuutetta

        Se oli paras ja viimeisin mitä meillä kokeiltiin..ja AUTTOI!! Eikä maksa juuri mitään!


      • auttoi
        mallasuutetta kirjoitti:

        Se oli paras ja viimeisin mitä meillä kokeiltiin..ja AUTTOI!! Eikä maksa juuri mitään!

        vyöhyketerapia. neljä kertaa siihen vaadittiin ja siihen loppui koliikki. Kokeiltiin myös kaiken maailman lääkkeitä: cuplatonta, disflatyliä ja mallasuutetta, mutta kun jätettiin kaikki pois ja aloitettiin vyöhyketerapia niin auttoi kyllä. Vaihdoin myös devitolin deetippoihin ja kannetaan neitiä aika paljon niin että "istuu" sylissä jalat koukussa ja selkä äidin/isän vatsaa vasten, se tuntuu auttavan pienen kakkausongelmiin


      • Jade*
        auttoi kirjoitti:

        vyöhyketerapia. neljä kertaa siihen vaadittiin ja siihen loppui koliikki. Kokeiltiin myös kaiken maailman lääkkeitä: cuplatonta, disflatyliä ja mallasuutetta, mutta kun jätettiin kaikki pois ja aloitettiin vyöhyketerapia niin auttoi kyllä. Vaihdoin myös devitolin deetippoihin ja kannetaan neitiä aika paljon niin että "istuu" sylissä jalat koukussa ja selkä äidin/isän vatsaa vasten, se tuntuu auttavan pienen kakkausongelmiin

        Meillä oli vauva-aikoina itkuinen vaavi, jolla selvästi kovasti ilmavaivoja ja lopulta vein hänet vyöhyketerapiaan.Ekat 2x ei varsinaisesti auttaneet, mutta sain jo ekalla kerralla ohjeet suolistopisteisiin, jotka siis sijaitsevat korvissa sekä jalkapohjissa.Ne pisteet ovat ns.heijasteita vartalosta. Käytin hieronnassa tuoksutonta hierontaöljyä, ensi hieroin toisen jalan-varpaat yksitellen kevein pyörivin kellonviisarin suuntaisin liikkein, sitten varpaiden alta(siinä alueella suolistopisteet)-sitten loput jalkapohjasta ja sama toiseen jalkapohjaan.Tämä hieronta sai kestää max 15 min yhteensä ja kerran päivässä suositellaan tehtäväksi.Usein jo hieroessa vauva alkoi rupsuttelemaan ja yhteensä neljän vyöhyketerpaian käynnin ja reilun kuukauden jatkuneen omatoimisen hieronnan jälkeen vatsavaivat alkoivat helpottaa.Toivottavasti tästä oli sinulle ja jollekin muule apua, suosittelen lämpimästi-on varmasti hintansa väärti!Kannattaa myös kysyä niitä ohjeita kirjallisina, meidän vyöhyketerapeutti antoi ne tosin pyytämättä.


    • Nellit

      Jonkinlaista helpotusta siitä oli mutta ei ne oireet kokonaan hävinneet vaikka käytiin ainakin 10 kertaa. Välillä oli helpompaa ja välillä huudettiin edelleenkin naama punaisena. Kyllä siellä kuitenkin kannattaa käydä, jos siitä on vähänkään apuja. Meillä oli onni et oli niin ihana hoitaja et saatiin ilmaiset hoidot, kun oli vauvasta kyse!

      • riittää

        1-6 kertaa. Näin kertoi meidän vyöhyketerapeuttimme. Hoitojen tulisi olla tarpeeksi tiiviinä hoitojatkumona. Mikäli vauva on rinnassa kiinni, on äidin ruokavaliossa myös yleensä korjaamista. Näin oli meillä.

        Sain hyvät ohjeet. Vauva voi nyt paremmin. Olen tyytyväinen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      119
      3704
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      27
      2760
    3. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      7
      2535
    4. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      126
      2328
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      2114
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      37
      1677
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1086
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      1000
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      75
      974
    10. "Sanna Marinin kirja floppasi", kertoo eräs median otsikko

      "Miljardien tappio - Sanna Marin vaikenee", kertoo toinen otsikko. Marin ei siis siinä kirjassaan kerro sanallakaan For
      Maailman menoa
      78
      933
    Aihe