haluaisin, että minua ei voitaisi jäljittää netissä. onko tähän jotain hyvää ohjelmaa, kävisikö anonymizer?
millä ip suojaan?
aake
5872
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tottahan toki anonymizer-ohjelma käy, mutta, mutta, oletkos miettinyt sitä asiaa mitä ko.välikäsi tekee niillä kaikilla surffaus ja henkilö tiedoillasi jotka jää ko.firmaan ikuisiksi ajoiksi???
Tarkista itse täältä niin näet mitä tietoja sinusta todella näkee IP-numerosi perusteella:
http://whois.geektools.com/cgi-bin/proxy.cgi
Kirjoita IP-numerosi ja klikkaa WHOIS niin näet ne kaikki tiedot mitä IP-numerosi perusteella saa sinusta ja koneestasi selville.
Esim. minulla on Elisan ADSL-nettiyhteys ja minusta ja koneestani ei näy ulospäin mitään tietoja, ulospäin näkyy vain ja ainoastaan Elisan IP-numero, joka lisäksi vaihtuu lähes päivittäin jokaisen Elisan IP-numeron takana on noin. 600-kotikonetta ja vasta Elisan palvelin ohjaa hakemani nettisivun minun koneelleni eli minun surffailu tiedot on vain Elisan tiedossa.
Tänään Minusta eli Elisasta näkyy ulospäin tämmöinen IP-numero
62.248.151.201 Katsoppa tuolla Geehtoolisin ohjelmaölla niin näet mitä Minusta eli Elisasta näkyy ulospäin.
Jos syötän tuohon Geeksin ohjelmaan todellisen koneeni IP-numeron niin antaa vastaukseksi vain Samat tiedot kuin mitä tuolla Elisan numerollakin.
Pieni täsmennys edelliseen kirjoitukseeni:
Elisan ADSL-nettiyhteys Ip-numero jonka kautta minunkin tiedot kulkee tänään= 62.248.151.201
kuten noin 600-sadan muunkin Elisa asiakkaan jotka kuuluu tänään tähän numerosarja ryhmään.
Kun kirjoitan todellisen oman koneeni IP-numeron Geektoolsin ohjelmaan:
http://whois.geektools.com/cgi-bin/proxy.cgi
niin antaa vain tälläiset tiedot eli ei anna edes Elisan tietoja kuten virheellisesti tuossa aiemmin kerroin:
Final results obtained from whois.arin.net.
Results:
OrgName: Internet Assigned Numbers Authority
OrgID: IANA
Address: 4676 Admiralty Way, Suite 330
City: Marina del Rey
StateProv: CA
PostalCode: 90292-6695
Country: US
NetRange: 10.0.0.0 - 10.255.255.255
CIDR: 10.0.0.0/8
NetName: RESERVED-10
NetHandle: NET-10-0-0-0-1
Parent:
NetType: IANA Special Use
NameServer: BLACKHOLE-1.IANA.ORG
NameServer: BLACKHOLE-2.IANA.ORG
Comment: This block is reserved for special purposes.
Comment: Please see RFC 1918 for additional information.
Comment:
RegDate:
Updated: 2002-09-12
OrgTechHandle: IANA-ARIN
OrgTechName: Internet Corporation for Assigned Names and Number
OrgTechPhone: 1-310-823-9358
OrgTechEmail: [email protected]
# ARIN WHOIS database, last updated 2003-03-12 20:00
# Enter ? for additional hints on searching ARIN's WHOIS database.
jos aake tahtoo tehä jotain laitonta niin hän tahtoo salata ip:n
esim. jakaa jotain jossain p2p ohjelmassa jolloin jos teoston tyypit iskee niin nesaa sen ip:n kanssa hänet selville???
Kyllä operaattoiden lokista saa tasan tarkkaan tiedot, mikä yhteys on mihinkin saitteihin kulkenut. Eli ei voi - ei todellakaan - päästä tilanteeseen, jossa voisi salata kokonaan oman yhteystietonsa.
Kyllä voi salata helposti oman yhteytensä, kuhan yhdistää aluksi muutaman muun koneen kautta.
Tosin siihen tarvitaan vähän taitoa :)