Jo suomalaistenkin keskustelupalstat ja tietysti myös ulkomaalaisten täyttävät huhut uudesta tulevasta kirjasta nimeltään Harry Potter and the Deathly Hallows.
Monien vuosien ajan Harry Potter kirjasarja, elokuvat, niiden näyttelijät, tuotteet ja muut jutut ovat kuohuttaneet maailmaa. On syntynyt ristiriitoja monesta asiasta.
Vastikään Rowling haastoi eBayn oikeuteen laittomista sähköisistä kirjoista.
Harry Potter ja Feeniksin kilta -elokuvan kuvat, huhut ja pohdinnot täyttävät keskustelupalstoja.
Niin.. onhan se harmi, että tämä loistokas kirjasarja loppuu tosiaankin. Mutta ei kait sitä pidä väkisinkään jatkaa? No ei! Toivomme, että Rowling antaa mieleisensä lopun uudelle kirjalleen faneista välittämättä.
Laura Mallory jatkaa hommaansa edelleen. Hän on ottanut tehtäväkseen poistaa HP -kirjat kokonaan kouluista. Myös muunlaisia, moneenkin asiaan viittavia artikkeleita on tehty näiden kirjojen vastustamiseksi.
Daniel taas loistaa tähtitaivaalla uudella näytelmällää, Equus'illa. Nyt jo huhutaan, että näytelmä ehkä saavuttaa Broadwayn tason.
Warner Bros on kertonut tukevansa Danielia uudessa näytelmässään. (Vaikka tämä näytteleekin alastomana.)
Jos haluat varmistaa, että uuden kirjan ensimmäisten joukossa, niin juokse osoitteeseen:
https://www.akateeminenkirjakauppa.fi/webapp/wcs/stores/servlet/CatalogSearchResultView?storeId=10052&catalogId=10001&langId=-11&pageSize=10&beginIndex=0&searchType=quick&QS_searchTerm=deathly hallows&submit.x=0&submit.y=0
Kyseisestä paikasta voit tilata Deathly Hallows'in ennakkoon.
Tässä pieni tilannekatsaus teillekkin, jotka ette niin vakaasti seuraa HpFanien uutisia (http://www.hpfanit.vuotis.net).
Jutellaanpas sitten kesällä lisää.
Oikein aurinkoista talvea kaikille!
Toivottelee,
Blue-Tree
(Hmm? Onko sinulla suunnitelmia tämän kirjan kidnappaamisesta ensimmäisten joukossa? Kerrothan suunnitelmistasi myös meille :) )
Harry Potterit kuohuttavat maailmaa
7
911
Vastaukset
- MovieFan
Koetetaan ottaa kaiken irti. Varsinkin kun päätös on tulossa.
- MovieFan
Ennen ensi-iltaa oli odotus korkealla. Puhun nyt
Star Wars ep 3: Sithin kostosta.
Mitäs tämä Deathly Hallows on suomeksi?
*Tyhmä ilme ja punurmiomaiset silmät*Vapaamuotoisia suomennoksia on jo paljon, mutta suomentajamme Jaana Pakari on sanonut, että ei edes yritä suomentaa otsikkoa, ennen kuin on lukenut koko kirjan.
blue-tree kirjoitti:
Vapaamuotoisia suomennoksia on jo paljon, mutta suomentajamme Jaana Pakari on sanonut, että ei edes yritä suomentaa otsikkoa, ennen kuin on lukenut koko kirjan.
kai Jaana Kapari.
tanzu84 kirjoitti:
kai Jaana Kapari.
Kirjoitusvirheetkunniaanpäivärulettaa!
Hyvä, tanzu. Juuri niin. Tarkoitin Jaana Kaparia.- oikein tajusin
niin vapaamuotoinen suomennos voisi olla Kuolettava metsikkö tms.
wikipediassa oli Hollow sanasta tuollainen selitys.
Hollow may refer to:
* a low, wooded area, such as a copse
* a small valley
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1552540Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482377Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1021062- 64891
- 65829
Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka274717Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a18717Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies85700Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait203680Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22658