Hei!
Meillä on 5kk ikäinen isohkojen koirien seropi joka ei suostu ulos tekemään tarpeitaan,vaikka olemme olleet pihalla 2 tuntia! Sisällä käy salaa oven edessä heti sisälle tultaessa. Olen yrittänyt vahdata ja komentaa jos jää rysän päältä kiinni ja vienyt aina ulos.
Miten ihmeessä saan koiran oppimaan?
Meillä on 5kk ikäinen isohkojen koirien seropi joka ei suostu ulos tekemään tarpeitaan,vaikka olemme olleet pihalla 2 tuntia! Sisällä käy salaa oven edessä heti sisälle tultaessa. Olen yrittänyt vahdata ja komentaa jos jää rysän päältä kiinni ja vienyt aina ulos.
Miten ihmeessä saan koiran oppimaan?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hei.Kyllä se oppii..KAIKKI koirat oppii, jollain se kestää pidempään, torua ei mun mielestä kantsi,se menee pian tekeen sen johkin piiloon.Ulkona vaan enemmän ja enemmän ja sit kun se tekee tarpeensa ulos,kehua reilusti ja antaa herkku sille :)
Mun koira oli samaa ikää ainakin ennen kun oppi.
Vieppä ulos niitä pissipapereita ja mattoja hajuksi. Se saattaa helpottaa tarpeiden tekemistä.
ei aluksi tehny. Asun rivitalossa jossa iso takapiha. Tein polun takapihalle ja päästin koiran vapaana ulos.Ei päässy karkaan ku niin paljon lunta. Hienosti alko tekeen ulos tarpeitaan. Sit aloin narun kans käyttään takapihalla mut ei suostunu tekeen tarpeitaan... Hommasin flexin ja hokasin et ku tarpeeks pitkälle pääsee niin alko tekeen taas. Ei kai tykänny ku olin liian "lähellä"! Nyt tekee lenkillä ollessa missä vain tarpeensa. Mut takapihan lumipolut on suosikki paikka =) Koiruli nyt 4kk.
Koirasi ei uskalla tehdä tarpeitaan sinun nähtesi, koska olet komentanut sitä siitä. Koiraa ei saa koskaan komentaa, jos se tekee tarpeensa kiellettyyn paikkaan. Aivan rauhallisesti vaan siivottava jätökset pois lainkaan vilkaisemattakaan koiraan ja ääntäkään ei saa päästää. Pestään paikat hyvin, jottei jää hajuja. Koira alkaa todella helposti pelkäämään tarpeiden tekoa ihmisen nähden, jos sillä on siitä huonoja kokemuksia. Koiralla ei ole loogista päättelykykä, jolla se järkeilisi, että "ahaa, siis nyt ymärsin hänen puheistaan, että sisällä tämä on kiellettyä, mutta ulkona sallittua". Koiralla on ON ja OFF eli koira käsittää asian niin, ettei tuo ihminen hyväksy tätä tekmistä lainkaan, jos sitä kurittaa jostain tekemisestä.
meillä isäntä pyyhki pennun naaman omaan ulosteeseen (sievästi, ilman että sattui), jos teki sisälle tarpeensa ja vei toiminnan jälkeen ulos. Oppi välittömästi ja nyt käy aina ulkona.
Tuo koiran naaman ulosteisiin työntäminen on ikivanha huono konsti...itse en koiranpennulleni tekisi tuollain. Oppii koirat ilman tuollaista kamalaa rääkkäystäkin sisäsiistiksi.