Onko tämä petos?

Allekirjoitettiin vuokrasopimus johon vuokranantaja laittanut että luottotietojen tulee olla kunnossa,eikä maininnut asiasta mitään sen enempää. Nyt kun ollaan muuttamassa kyseisestä aunnosta pois vuokranantaja tarkisti luottotiedot ja aikoi laittaa asian poliisille koska se on kuulemma petos!? onko näin? Hän ei siis missään vaiheessa ole kysynyt meiltä luottotiedoista mitään eikä muutenkaan ole maininnut niistä mitään. Eikö se ole hänen tehtävänsä tarkistaa onko vuokralaisten luotot kunnossa jois sellaista erikseen vaatii?
62085
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Niin siis luottotiedot ei ollut kunnossa allekirjoittamis hetkellä,mutta ei siis tosiaankaan sanallakaan maininnut tai kysynyt meiltä mitään luottotiedoista...tietääkö kukaan??

Äänestä

"Nyt kun ollaan muuttamassa kyseisestä aunnosta pois vuokranantaja tarkisti luottotiedot"
Siis olette jo pois muuttamasta kyseisestä asunnosta ja siinä jäitte kiikkiin? No joka tapauksessa ainakaan noilla tiedoin on vaikea sanoa miltä osin petoksen edellytyksenä oleva itselle syntyvä taloudellinen hyöty tai toiselle syntyvä taloudellinen vahinko -ehto täyttyisi, joten en olisi kovin huolissani.

"Eikö se ole hänen tehtävänsä tarkistaa onko vuokralaisten luotot kunnossa jois sellaista erikseen vaatii?"
Joo, itsekin tulkitsin tuon kohdan vuokratietojen kunnossaolosta siten, että siinä tavallaan valtuutetaan vuokranantaja tarkistamaan luottotiedot.

Äänestä

Alempana oli keskustelu väärin punnitun tuotteen kohdalla siitä, että oliko se lievä petos. Yritys kun ei ole rangaistava.

Jätän tässä nyt tapahtuneen arvioimatta _petoksen_ yrityksen kannalta.

Lievä petos ei voi olla kyseessä, koska teostanne ei aiheutunut vuokranantajalle taloudellista vahinkoa. Jos vuokralaisen luottotiedot eivät ole kunnossa, vaikka vuokralainen näin vakuuttaa (voidaan vakuuttaa myös kirjallisesti vuokrasopimuksessa, en tiedä oliko tässä näin), ei silti ole vielä syntynyt taloudellista vahonkoa, koska vuokralainen voi luottohäitiö merkinnästä huolimatta olla täysin maksukykyinen ja maksaa vuokransa ajallaan. Itse häiriömerkintähän ei ole vielä taloudellisesti minkään arvoinen.

Ei ole syyllistytty petokseen edes silloin, vaikka olisit vakuuttanut luottotietojen olevan kunnossa, koska tästä ei haittaa vuokranantajalle vielä edes voi aiheutua.

Petoksen yritys on sitten toinen juttu. Mutta jääköön se, koska lähtötiedot ovat sen verran puutteelliset.

Äänestä

Jos te olette maksaneet vuokranne, siis niitä ei ole rästissä, niin ei ole olemassa taloudellista vahinkoa. Siten ei myöskään ole petosta.
Petoksen yrityksenä ei voi pitää sitä, että vuokraa asunnon, vaikka luottotiedot ovat punaisella.
Jos yrittäisitte saada miljoonan euron lainaa pankista ilman realivakuuksia, niin se saattaisi olla.

Onko teillä kenties ongelmia saada vuokratakuu takaisin? Ajan takaa sitä, että yrittääkö vuokraaja kiristää niitä itselleen, uhkailemalla poliisilla ja tekaisemallaan rikosväitteellä.

Äänestä

joten jos et ole allekirjoittanut mitään paperia, jossa nimenomaan "annat vuokranantajalle luvan tarkistaa luottotiedot", jonka omakätisesti vahvistat alekirjoituksellasi, ei vuokranantaja voi siis niitä tarkistaa.

Toki, jos vuokrasopimuksessa on erillinen kohta, jossa lukee, että vuokrasopimus astuu voimaan vasta kun kaikki sopimuksen ehdot täyttyy, niin tietysti silloin hänellä on oikeus tarkistaa tiedot.

Myös silloin jos itse tiedät että sinull on merkintä luottotidoissasi, on myös reilua sinulta itse sanoa siitä. Vuokra-asiat ovat sopimus asioita, itse asuntoani vuokranneena, olen ottanut vuokralaiselta ennakkoon kolmen kuukauden vuokran, koska se oli hänen puolestaan ok. Juuri sen takia, että jos jättää vuokran maksamatta, on minulla ainakin se irtisanomisajan vuokra jo plakkarissa.

Nykyään tehdään hyvin paljon määräaikaisia vuokrasopimuksia, esim. vuodeksi, joka sitten muutetaan toistaiseksi voimassa olevaksi. Määräaikaista sopimusta ei voi purkaa, tai purkava osapuoli on korvausvellinen.
Ainoastaan jos vuokralainen tai vuokranantaja kuolee, sairastuu vakavasti, tai joku perheenjäsen ottaa asunnon käyttonsä tai vuokranantaja muuttaa itse asumaan asuntoo, voidaan vuokrasuhde purkaa.
Kannattaa aina lukea se vuokrasopimus huolella ennekuin allekirjoittaa mitään. Mitkään suullisesti sovitut asiat eivät ole juridisesti päteviä. Lakituvassa ei päde mitkään "herarsmiessopimukset"!
Mihinkään petokseen et ole syyllistynyt, koska vuokranantajan olisi itse pitänyt selvittää, täyttyykö vuokrasopimuksen ehdot ennen kuin se astuu voimaan! Sano sille vuokraisännälle, että mitä vahinkoa hän on kärsinyt?
Kukaan ei viitsi oikeesti lähteä pikkusummista oikeuteen! Taitaa olla vaan vittumainen vuokraisäntä!
Jos olette maksaneet kaikki vuokranne, eikä teillä ole rästissä mitään, niin ihmettelempä että mitä vaatimuksia hänellä sitten on teille???

Äänestä
  • "joten jos et ole allekirjoittanut mitään paperia, jossa nimenomaan "annat vuokranantajalle luvan tarkistaa luottotiedot", jonka omakätisesti vahvistat alekirjoituksellasi, ei vuokranantaja voi siis niitä tarkistaa."
    Työpaikalle palkkaamisen kohdalla asia on noin, mutta vuokranantajan kohdalla perussyy siihen miksei vuokranantaja tarkasta luottotietoja, on se, ettei se ole vuokranantajalle yleensä käytännössä mahdollista, eikä ole ollut halua käyttää erillistä palvelua, joka tekisi sen. Muttei luottotietojen tarkastaminen kiellettyä ole, vaikkei olisikaan lupaa, yleensä asiasta vain ilmoitetaan vuokralaiselle.

    "Määräaikaista sopimusta ei voi purkaa, tai purkava osapuoli on korvausvellinen."
    Voi höpöhöpö puheistasi, totta kai myös määräaikaisen vuokrasuhteen voi purkaa, samoin edellytyksin kuin toistaiseksikin voimassaolevan. Se mitä ei voida yleensä tehdä määräaikaiselle vuokrasuhteelle, on irtisanominen, johon vaaditaan poikkeuksellisen raskas peruste, ja silloinkin pitää mennä käräjien kautta.

    Vahingonkorvauskaan ei ole automaatti, vaan se on aina tapauskohtainen.

    "Ainoastaan jos vuokralainen tai vuokranantaja kuolee, sairastuu vakavasti, tai joku perheenjäsen ottaa asunnon käyttonsä tai vuokranantaja muuttaa itse asumaan asuntoo, voidaan vuokrasuhde purkaa."
    Ei purkaa, vaan irtisanoa, ja määräaikaisen vuokrasopimuksen irtisanomisessa mennään edellä kerrotun mukaisesti oikeuteen, että irtisanominen olisi laillinen.

    Purkamisen kriteerit ovat ihan toiset.

    Eikö vuokranantajalle ole koskaan tullut vastaan, mitä olennaista eroa on vuokrasopimuksen purkamisella tai irtisanomisella?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietämätön? kirjoitti:

Allekirjoitettiin vuokrasopimus johon vuokranantaja laittanut että luottotietojen tulee olla kunnossa,eikä maininnut asiasta mitään sen enempää. Nyt kun ollaan muuttamassa kyseisestä aunnosta pois vuokranantaja tarkisti luottotiedot ja aikoi laittaa asian poliisille koska se on kuulemma petos!? onko näin? Hän ei siis missään vaiheessa ole kysynyt meiltä luottotiedoista mitään eikä muutenkaan ole maininnut niistä mitään. Eikö se ole hänen tehtävänsä tarkistaa onko vuokralaisten luotot kunnossa jois sellaista erikseen vaatii?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu