Olen 50-vuotias nainen. Ongelmani on se,että herään joka yö klo 2.45 tai 3.15 , enkä saa useimmiten sen jälkeen enää unta. Työssäkin pitäisi jaksaa käydä. Kuuluuko tämä vaihdevuosioireisiin vai masennukseen. En tunne olevani masentunut, mutta toki kun on nukkunut huonosti pitemmän aikaa se alkaa aika ajoin vaikutamaan mielialaankin. Onko kohtalotovereita ja mistä olette saaneet apua.
kukkuja
univelka
1246
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Kyllähän sitä sanotaan, että hormonitason muutokset vaihdevuosissa aiheuttavat aamuyön unettomuutta, mutta voi siihen olla muitakin syitä. Yksi sellainen on stressi. Oletko kenties kovin kuormittunut työssäsi? Tai onko työilmasto tukala? Tai onko elämässäsi tapahtunut jotain tunnetasolla satuttavaa?
Me kaikki saamme taidon nukkua syntymälahjana, mutta haitalliset elämänkokemukset tunne- tai fyysisellä tasolla saattavat häiritä sitä enemmän tai vähemmän. Joillakin noita häiriöitä kehittyy jo hyvin varhain, niin että kokee koko elämänsä olleen huonouninen, osalla vasta myöhemmässä psyykkisesti kuormittavssa vaiheessa ja joillakin harvoilla kyky nukkua säilyy suhtkoht hyvänä koko elämän ajan.
Säännöllinen rentoutuminen tai itsehypnoosin käyttö lievittää vaihdevuosiin liittyviä oireita, myös univaikeuksia. Tai voisitko ajatella hakeutumista suggestoterapeutin tai hypnoosiin perehtyneen terapeutin pakeille selvittämään aamuyön heräämisten tunnesyitä ja korjaamaan niitä. Myös EMDR-terapia ja nlp-läiset mielikuvatyöskentelyt auttavat uniongelmissa.
Jos uniongelmaa jatkuu pitkään, saattaa lyhytaikaisen unilääkityksen käyttö olla tarpeen, jotta saisit heräilykierteen katkeamaan. Siitäkin nimittäin voi kohdallasi olla kysymys, että olet ruvennut pelkäämään näitä heräämisiä ja siksi heräily on jatkunut. Vaarana lääkkeissä vain on psyykkisen riippuvuuden syntyminen eli ettet enää luotakaan siihen, että pystyisit nukkumaan ilman lääkettä.