Nyt on päästelty corollalla se 3000 kilometriä,huoltokirja SUOSITTAA öljyn vaihtoa.
Onko se turhaa vai päästelenkö sinne sallittuun
15000:teen.On muuten mainio auto.KIITOS tietäjille!
Onko se turhaa vai päästelenkö sinne sallittuun
15000:teen.On muuten mainio auto.KIITOS tietäjille!
Vastaukset 7
Vanhimmat
vaihtaa.Tuleepahan mahdolliset moottorin hioutumisesta johtuvat epäpuhdaudet ulos,
eikä jää moottoriin kiertämään.
Ei kai sisäänajoöljyillä enempää ajeta. Markkinointisyistä jotkut merkit jättävät vaihdon väliin mutta huolellinen autonomistaja vaihdattaa ne kuitenkin.
öljynvaihdon ja veisi vaikka niillä rahoilla vaimon kylpylään... siis turhaa hommaa,tojon öljynvaihtoväli muutenkin ihan onneton!!!
Vaimo varmaan tykkää kun vuoden päivät lupailtu kylpyläloma onkin reissu naapurikunnan uimahalliin.
Öljynvaihdon saa hei alle 40€:n!
huoltokirjassa..yleismaailmallinen öljy...ja talvi..
Käytin verson 2,500 km kohdalla ensihuollossa. Hinta noin 130€.
Kyllä sillä olis vamokinn kylpylässä hyviä hoitoja saanut.
Onhan se tyhmää maksaa,mutta onpahan tyhmällä nyt leima kirjassa.
Ei kait varsinaisia sisäänajoöljyjä ole ollut piiitkiin aikoihin käytössä. Siellä on ihan tavallista öljyä moottorissa, joskin saattaa olla jotain 10w tms öljyä kuten ohjekirja sanoo. Siis Euroopan keskimääräisiin olosuhteisiin suunniteltua. Mutta koska kevät ja kesä on tulossa niin en kyllä vaihtaisi öljyjä. Kylmintä talvea vasten ehkä harkitsisin. Mahdolliset koneistuslastuthan jäävät öljynsuodattimeen.
Jos vapaaehtoisessa ensihuollossa ei ole muuta säädettävää tai korjattavaa niin jättäisin väliin. Aika harvoissa autoissa enää lienee enää edes vapaaehtoista ensihuoltoa.