Kertokaapa komemuksia X-TRAIL:sta! Harkinnassa
citymaasturi ja kiinnostavimmat ovat CRV ja X-TRAIL.
Hondassa ärsytti eniten tuo takavedon kytkeytymisen hitaus mm. valoista lähdettäessä. Samoin tuttavallani oli käydä hassusti kun mutkassa etupöyrien luistaessa perä tuli jotenkin yllättäen mukaan. Plussina olisi taas hinta ja ehkä pirteämpi moottori (tietenkin tuo X-TRAIL 2,5 koneella olisi jotakin mutta kun se hinta...)
Nissanissa taas tuo sisustuksen materiaali ei ehkä ollut miellyttävin mutta nelivedon parempi (?!) toimivuus kiehtoisi.
Jostakin muistaakseni luin että Nissaniin voi hankkia myös ajonvakautusjärjestelmän. Mitäs tämän
tarpeellisuudesta mieltä.
X-TRAIL:ia en ole vielä päässyt kunnolla testaamaan joten siksi kaiken maailman kommentit ovat tervetulleita, kiitos.
citymaasturi ja kiinnostavimmat ovat CRV ja X-TRAIL.
Hondassa ärsytti eniten tuo takavedon kytkeytymisen hitaus mm. valoista lähdettäessä. Samoin tuttavallani oli käydä hassusti kun mutkassa etupöyrien luistaessa perä tuli jotenkin yllättäen mukaan. Plussina olisi taas hinta ja ehkä pirteämpi moottori (tietenkin tuo X-TRAIL 2,5 koneella olisi jotakin mutta kun se hinta...)
Nissanissa taas tuo sisustuksen materiaali ei ehkä ollut miellyttävin mutta nelivedon parempi (?!) toimivuus kiehtoisi.
Jostakin muistaakseni luin että Nissaniin voi hankkia myös ajonvakautusjärjestelmän. Mitäs tämän
tarpeellisuudesta mieltä.
X-TRAIL:ia en ole vielä päässyt kunnolla testaamaan joten siksi kaiken maailman kommentit ovat tervetulleita, kiitos.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Käy koeajamassa 2.5-litrainen X-TRAIL automaattina, niin unohdat muut vaihtoehdot.
Olen ajellut useitakin eri katumaastureita ja omat kokemukseni ovat seuraavat. Mielestäni crv ja x-trail painivat hieman eri sarjassa. Ainoa asia missä crv on parempi on suorituskyky verrattuna x-trailiin 2,0 koneella. Mutta sekään ei ole kovin suuri ero, eihän tehoero olekaan kuin 10 hv. Muuten x-trail on aivan omaa luokkaansa. Omissa vertailuissani löysin helposti sellaisen jäisen mäen josta crv ei päässyt ylös ilman vauhtia, johtuen nelivedon hitaasta kytkeytymisestä. X-trail kiipesi turhia nikottelematta. Tavallisessakin ajossa huomaa crv:n viiven (liikennevalolähdöt yms.) kun taas x-trail tuntuu aivan siltä kuin neliveto olisi kiinteä, niin huomaamattoman nopeasti se kytkeytyy. Tämähän on tietysti aivan loogistakin, crv:ssä on mekaaninen kytkeytyminen ja x-trailissa elektroninen. Todella pahassa paikassa voi x-trailin nelivedon oikeastikin lukita, suuri plussa verrattaessa mihin tahansa katumaasturiin. Crv on huomattavasti meluisampi, etenkin rengasmelu on kovaa. Crv:n ohjaus on hieman tunnoton, kun taas x-trailissa on koko luokan paras ohjaus. Sisätiloiltaan molemmat edustavat luokan parasta antia. Takapenkit ylhäällä mahtuu crv:hen enemmän tavaraa kun taas takapenkit alhaalla mahtuu x-trailiin enemmän. ESP on tietysti hyvä varuste, siihen sisältyvä luistonesto on toki turha nelivetoisessa x-trailissa, mutta sivuluisuissa se varmaankin auttaa. Mulla ei ollut mitään vaikeuksia ajaa x-trailia kahva edellä mutkissa tarkan ja tunnokkaan ohjauksen takia, mutta asiaa kannattaa puntaroida riippuen siitä kuka autoa tulee ajamaan. Vaikka crv on halvempi kuin x-trail, on valinta mielestäni naurettavan helppo, jos vain suinkin pelimerkit riittävät niin suosittelen x-trailia. Jos tiloilla ei ole niin väliä, ottaisin rav4:n ennen crv:tä, toyota on nyt saman hintainen kuin crv ja nelivedoltaan parempi.
Terve,
Kylläpä tulee hehkutusta XTRAIL-osastolta...vähän liiankin kanssa, siispä:
Tuttavallesi kannattaa sanoa että jättää autolla leikkimisen yleisellä tiellä väliin. 6000 km on ajettu nyt CR-V:llä ja tämän talven kelithän ovat tunnetusti olleet sellaisia että auton liukkaan kelin ominaisuudet ovat todellakin tulleet tutuksi (eipä ole ollut ongelmaa sillä sektorilla, ei). Toisaalta minä ajelenkin talvirenkailla talvisaikaan (Nokian Q) toisin kun eräät muut viestiisi vastanneet.
TM jo aikoinaan testissa totesi CR-V:n aliohjaavan luonteen erittäin turvalliseksi sekä ajossa että ääritilanteissa - myös kuormattuna. Kannattaa lukea mitä Nissanista sanottiin samassa yhteydessä.
Perän saa Hondassakin toki irti kun painaa kaasua reippaasti ja silloin tapahtuu juuri sitä mistä tuttavasi tilittää: ensin jokin verran aliohjausta, ja sitten perä lähtee luistoon, joka oikenee esimerkiksi pitämällä vedon päällä ja tekemällä vastaohjauksen. Korostan kuitenkin että perä ei todellakaan irtoa mihinkään normaalisti ajettaessa. Jarrut ja jousitus ovat myös erittäin hyvät (toisin kuin Nissanissa).
Toyotaakin joku jo ehti suositella. Se voi olla kaupungissa OK, mutta maantiellä melua on todellakin yli kotitarpeen ja pienihän se on.
Nissanin 2,5 litran koneesta näyttävät muuten hevoset jääneen Japaniin - ainakin TM:n mittaustulosten mukaan.
CR-V:ssä on huonot valot, mutta Xtrailissa vielä surkeammat.
Tätä listaa voisi vielä jatkaa pidempäänkin, mutta ehdotan että otat molemmat autot koeajoon riittävän pitkäksi ajaksi ja teet valinnan sen jälkeen. Anna muiden auton käyttäjinen tai kyydissä istujien, jos sinulla sellaisia on, kokeilla / tulla mukaan koeajolle ja tee päätös sen jälkeen.
No vielä yhden jutun sanon. CR-V on kovillakin pakkasilla ollut todella lämmin.
t. CR-V
Kiitos kommenteista. Kyllä se varmaankin tosi on että molemmilla on puolensa ja parhaiten omat mieltymykset selviävät kun pääsee kunnolla kokeilemaan. Taitaa vaan tuo talvi loppua liian aikaisin...
CRV:stä todettiin että se lämpiää erinomaisesti, onko kokemusta miten X-TRAIL:ssa tarkenee?
Samoin tunnutaan CR-V:tä kehuttavan viattomuudesta... mitenkäs X-Trail?
C-RV:stä ei kokemuksia mutta 2.0 x-trail ja jeepin 2,5 ja 3,7 tullut kokeiltua. x-trail lähtee tosi hyvin liukkaallaa, nelivedon ei edes huomaa. Ajettavuus ja tilat ok. Penkkien verhoilu on perusmallissa käytännöllinen , helppo pestä jne mutta ei kauhean kaunis. Mittaristo oli kanssa aika ruma. Plussana automaattinen ilmastointi ja kylmälokerot. Luxury varustetasoon saa nahkaverhoilun. Jeeppi on kuitenkin 2,5 litraisella koneeella yhtä halpa kun x-trail ja silloin saat kunnon maasturin. 3,7 taas liian kallis mutta hienoin peli. Neliveto paras ja tomatilla tosi helppo ajaa. Voimaa onkin kuin pienessä kylässä. 2,5l on kuitenkin mopo siihen verrattuna mutta citymaasturiluokassa tasavertainen. valitse jeeppi.