Jopas täällä....

..on hiljaista.
Nyt kun minullakin olisi aikaa roikkua täällä vaikka koko päivät, kun on "jalka paketissa" vielä ainakin kolme viikkoa.
Tämä aihe on jo ollut täällä aikaisemmin, mutta kysyn kuitenkin: Oletteko lukeneet Susanne Alakosken kirjan "Svinalängorna"?
6444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Ruotsin suomalaiset eivät kovinkaan suuressa määrin hallitse tietokoneen käyttöä. Nuoremmat ossa, mutta eivät sitten käy tällaisilla sivuilla, vaan ottavat osaa ruotsinkielisiin keskusteluihin.

Äänestä

terve,, täällähän on nyt kirja allenukset (ruotsissa), pitäis ostaa sen kirjan.
Mielenkiintoista siten että, olen asunut ruotsissa noin 32 vuotta, olin 5 vuotias kun me muutettiin ruotsiin. Tämä Susanna Alakoski on vissiin suunnilleen minun ikäinen, vähän ruotsiksi nyt, "så att jag kanske känner igen mig i hennes bok" hehe, iallafall vissa saker.

Äänestä

Siis Ruotsin TV:n kirjallisuusohjelmaa? Siinä Alakoski joutui puolustautumaan, vaikkei oikeastan sitten sanonutkaan mitään puolustavaa. On saanut syytöksiä juuri suomalaisen stereotyypin viljelemisestä. Siinä myös puhuttiin suomen sanojen väärin kirjoituksista, jotka hän puolusti sillä että oli kirjoittanut lapsn näkökulmasta. Heikko esitys, olisi sitten kirjoittanut koko kirjan päin mäntyä.

Babel tulee varmaan uusintana vielä viikon aikana, ja voihan sen kai netistäkin etsiä SVT:n kotisivulta.

Äänestä
  • Olen lukenut kirjan ja katsoin myös Babelin. Mitäs siihen sanomaan, kyseesä on Susannan kuvaus omasta lapsuudestaan, kirjailijan vapaalla kädellä kuvaamana.En tohtisi vaatia häneltä meidän ruosujen äänitorveksi ryhtymistä, ja jos hänen suomenkielensä on puutteellista, se selittynee kirjan päähenkilön, Leenan, kasvuympäristöstä.Se tuntui Leenalle olleen aika virikkeetön ja ei kovin kultuuriystävällinen. Jos alamme arvostelemaan kaunokirjallisuutta faktana, voimme kenties tuntea hetken mielihyvää siitä, mutta elämme taitaa mennä aika tylsäksi lopulta. Kyseessä on romaani, ja sellaisena se tulisi arvostella.Ja jos hänen vanhempansa olivat alkoholisteja, olisiko heistä pitänyt tehdä hellunatalaisiä suuremman uskottavuuden takia?

    Äänestä

  • tai vaktaa? kirjoitti:

    Olen lukenut kirjan ja katsoin myös Babelin. Mitäs siihen sanomaan, kyseesä on Susannan kuvaus omasta lapsuudestaan, kirjailijan vapaalla kädellä kuvaamana.En tohtisi vaatia häneltä meidän ruosujen äänitorveksi ryhtymistä, ja jos hänen suomenkielensä on puutteellista, se selittynee kirjan päähenkilön, Leenan, kasvuympäristöstä.Se tuntui Leenalle olleen aika virikkeetön ja ei kovin kultuuriystävällinen. Jos alamme arvostelemaan kaunokirjallisuutta faktana, voimme kenties tuntea hetken mielihyvää siitä, mutta elämme taitaa mennä aika tylsäksi lopulta. Kyseessä on romaani, ja sellaisena se tulisi arvostella.Ja jos hänen vanhempansa olivat alkoholisteja, olisiko heistä pitänyt tehdä hellunatalaisiä suuremman uskottavuuden takia?

    Muistaako kukaan lukeneensa kirjan -60 luvun siirtolaisista Boråsissa. Olen unohtanut kirjan nimen ja kirjailijan. Muistikuvissa hämärästi on että se olisi ollut nimeltään Asfalttienkeli. Kirja jopa tuoksui sille ajalle ja ajanhengelle.

    Äänestä

  • exruosu kirjoitti:

    Muistaako kukaan lukeneensa kirjan -60 luvun siirtolaisista Boråsissa. Olen unohtanut kirjan nimen ja kirjailijan. Muistikuvissa hämärästi on että se olisi ollut nimeltään Asfalttienkeli. Kirja jopa tuoksui sille ajalle ja ajanhengelle.

    Asfalttikukka - johon nimesi viittaa - on Antti Jalavan kertomus pojasta joka tappaa suomenkielensä, aikuistuu jne. Tämä ei kerro Boråsista, sen sijaan muistan sellaisen tekeleen kuin Liukuhihnaballaadi joka taisi olla juuri Boråsia, tekijää en muista. Toinen kirja josta puhuttiin oli "Saatanan suomalainen" myös sitä aikaa olisikohan ollut tekijän nimi Hannu Ylitalo? Korjatkaa parempitietoiset ja -muistiset.

    Kaarlo Kujala oli (on?) myös kirjailija joka kuvasi ruosuja.

    Yhteistä kaikille kirjoille oli kuitenkin että päähenkilöillä meni aivan poskettoman huonosti,kieltä ei osattu, kaikki syrjivät, viinaa juotiin ja kiroiltiin.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Miki kirjoitti:

..on hiljaista.
Nyt kun minullakin olisi aikaa roikkua täällä vaikka koko päivät, kun on "jalka paketissa" vielä ainakin kolme viikkoa.
Tämä aihe on jo ollut täällä aikaisemmin, mutta kysyn kuitenkin: Oletteko lukeneet Susanne Alakosken kirjan "Svinalängorna"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu