liian aikaisin syntymässä?

tuleva kummitäti

tää on ehkä tyhmä kysymys, mutta mun isosiskolla on laskettuaika 15.5 eli on nyt noin 28 raskausviikolla..sitä on nyt supistellu jo tosi lujaa (lääkärissäkin käyny) kuinka suuret mahdollisuudet lapsella on selvitä jos syntyy esim viikolla 30? oon niin kuahuissani ku niille on tullu jo 4 keskenmenoa.. :( voiko supistuksia jollain pillereillä vähentää..? äh, tyhmiä kysymyksiä, kuhan vaan mietin... kiitos jos jaksatte vastailla..

6

3415

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mamax2

      mulla supisteli rv 16 alkaen säännöllisesti, terve poika syntyi rv 38.

      onnellista odotusta myös kummitustädille :D

    • räs vaan

      Viikolla 30 syntyneistä lapsista eloon jää jo lähes kaikki. Suurimmalle osalle ei jää aikaisesta syntymästä ja keskosuudesta mitään vammaa tai oiretta. Valitettavasti tarkkoja prosentteja en muista.

      Toki olisi hyvä, jos vauva pysyisi mahassa hiukan pidempää, sillä vauva kasvaa koko ajan kohdussa ja mitä valmiimpana hän syntyy sen pienenmmän ovat riskit ja sen varmemmin hän ei tarvitse tehohoitoa.

      Yleisesti ajatellaan että raskausviikon 34 jälkeen synnytystä ei kannata enää siirtää lääkityksellä tms., koska sen jälkeen vauva ei enää suuremmin kehity kohdussa, vaan lähinnä kasvaa pituutta ja saa ympärilleen rasvaa.

      Supistelua voidaan jonkin verran estää lääkkeillä. Lisäksi rasittuksen välttäminen ja lepäily edesauttaa raskauden jatkumista.

      • Häävi

        Tuskallisia ja säännöllisiä suppareita mullakin jo rv 20 lähtien. Välillä kestivät tunteja. Mutta kiireinen hulinaelämä jatkui.. :( En osannut hellittää.

        Saikulle passittivat rv 30 kun alkoivat paikat pehmitä liikaa. Sen jälkeen en voinut kuin maata, koska supistelu alkoi heti ja kesti kauan. Vauva syntyi rv 35 terveenä ja ok . :)))

        Lepo kannattaa!!!


      • tuleva kummitäti

        kiitos ku jaksoitte vastailla :) ehkä mun olo nyt vähän rauhottu :D


    • Toukokuu

      MINULLA ITSELLÄNI ON LAPSI SYNTYNYT VIIKOLLA 28 5 EIKÄ HIRVEEN SUURIA ONGELMIA OLE OLLUT, NYKYISIN LAPSENI ON MELKEIN 17 V. JA HYVIN ON ELÄMÄ KULKENUT :) AURINKOISTA JATKOA SINULLE JA ISOSISKOLLESI.

    • uutuus kummitäti

      eli 26.5 syntyi rv 41 3 poika, painoa oli 4270g ja pituutta 54cm.

      terv. onnellinen kummitäti

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      234
      4641
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      448
      3333
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2288
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      22
      1942
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      9
      1243
    6. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      27
      1090
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      74
      1063
    8. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      1045
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      77
      996
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      54
      936
    Aihe