tää on ehkä tyhmä kysymys, mutta mun isosiskolla on laskettuaika 15.5 eli on nyt noin 28 raskausviikolla..sitä on nyt supistellu jo tosi lujaa (lääkärissäkin käyny) kuinka suuret mahdollisuudet lapsella on selvitä jos syntyy esim viikolla 30? oon niin kuahuissani ku niille on tullu jo 4 keskenmenoa.. :( voiko supistuksia jollain pillereillä vähentää..? äh, tyhmiä kysymyksiä, kuhan vaan mietin... kiitos jos jaksatte vastailla..
liian aikaisin syntymässä?
6
3410
Vastaukset
- mamax2
mulla supisteli rv 16 alkaen säännöllisesti, terve poika syntyi rv 38.
onnellista odotusta myös kummitustädille :D - räs vaan
Viikolla 30 syntyneistä lapsista eloon jää jo lähes kaikki. Suurimmalle osalle ei jää aikaisesta syntymästä ja keskosuudesta mitään vammaa tai oiretta. Valitettavasti tarkkoja prosentteja en muista.
Toki olisi hyvä, jos vauva pysyisi mahassa hiukan pidempää, sillä vauva kasvaa koko ajan kohdussa ja mitä valmiimpana hän syntyy sen pienenmmän ovat riskit ja sen varmemmin hän ei tarvitse tehohoitoa.
Yleisesti ajatellaan että raskausviikon 34 jälkeen synnytystä ei kannata enää siirtää lääkityksellä tms., koska sen jälkeen vauva ei enää suuremmin kehity kohdussa, vaan lähinnä kasvaa pituutta ja saa ympärilleen rasvaa.
Supistelua voidaan jonkin verran estää lääkkeillä. Lisäksi rasittuksen välttäminen ja lepäily edesauttaa raskauden jatkumista.- Häävi
Tuskallisia ja säännöllisiä suppareita mullakin jo rv 20 lähtien. Välillä kestivät tunteja. Mutta kiireinen hulinaelämä jatkui.. :( En osannut hellittää.
Saikulle passittivat rv 30 kun alkoivat paikat pehmitä liikaa. Sen jälkeen en voinut kuin maata, koska supistelu alkoi heti ja kesti kauan. Vauva syntyi rv 35 terveenä ja ok . :)))
Lepo kannattaa!!! - tuleva kummitäti
kiitos ku jaksoitte vastailla :) ehkä mun olo nyt vähän rauhottu :D
- Toukokuu
MINULLA ITSELLÄNI ON LAPSI SYNTYNYT VIIKOLLA 28 5 EIKÄ HIRVEEN SUURIA ONGELMIA OLE OLLUT, NYKYISIN LAPSENI ON MELKEIN 17 V. JA HYVIN ON ELÄMÄ KULKENUT :) AURINKOISTA JATKOA SINULLE JA ISOSISKOLLESI.
- uutuus kummitäti
eli 26.5 syntyi rv 41 3 poika, painoa oli 4270g ja pituutta 54cm.
terv. onnellinen kummitäti
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Trump muka öljyn takia Venezuelaan? Pelkää mustamaalausta
Kertokaapa mistä tuollainen uutisankka on saanut alkunsta? Näyttäkääpä ne alkuperäiset lähteet, minä en löytänyt mitään13713154Kun Arman Alizad puolusti hiihtäjä Vilma Nissilää sanomalla
"älä välitä sekopäistä Vilma", ja kun siitä kerrottiin täällä, niin sekopäinen mukasuvaitsevainen teki siitä valituksen823629Venezuela on hyvä esimerkki vasemmistolaisten pahuudesta
Jokainen tietää, että Venezuelassa on pitkään ollut Chavezin ja Maduron vasemmistohallinto. Maan talous on romuttunut,952894Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?361369Martinalta vahva viesti
"Suuret unelmat venyttävät sinua, pelottavat vähän ja vievät mukavuusalueen ulkopuolelle. Juuri siellä kasvu tapahtuu. J2731364Akateemikko Martti Koskenniemi vertaa Trumpia Putiniin
"-Suomalaisena on syytä olla huolissaan siitä, että Yhdysvallat näin vahvistaa 1800-luvun alkupuolella julistamansa etup1471299Jos mies olet oikeasti...?
Kiinnostunut... Pyydä mut kunnolla treffeille ja laita itsesi likoon. En voi antaa sydäntä jos sinä olet epävarma ja eh1151254Esko Eerikäinen paljastaa järkyttävän muiston lapsuudesta - Isä löytyi alastomana slummista
Esko Eerikäisen tausta on monikulttuurinen, hän muutti vain 10-vuotiaana yksin kotoaan Kolumbiasta isovanhempiensa luo S121167- 811061
Nautitko riidan haastamisesta?
Itse olen hyvin kärsivällinen ja sopuisa noin yleensä, mutta osaan tarvittaessa olla hankala. Niin metsä vastaa kuin sin184923