voisiko joku neuvoa....

Vaarimme kuoli, ja olimme veljeni kanssa hoitaneet ja auttaneet häntä viimeiset vuodet kotona. Marraskuussa saimme tietoon lääkärin käydessä vaarimme luona, että voimme hakea erityishoitorahaa vaarimme hoitamisesta. Vaari tahtoi, että saamme rahan veljeni kanssa puoliksi. Mutta juuri ennen päätöksen ja rahojen tuloa, vaarimme ehti kuolla. Rahaa tuli takautuvasti viime kesältä. Mutta rahat menivätkin vaarin tilille. Nyt muut pesän osakkaat eivät suostu laittaa nimeä valtakirjaan, että saisimme nostettua meille kuuluvan rahan. Koska eivät kuulemma itse hyödy siitä mitenkään. Kyseiset henkilöt eivät ole käyneet pappaa katsomassa, tai mitenkään auttaneet häntä.
Nyt kysynkin, että onko meillä mitään mahdollisuutta saada rahaa itsellemme, tai muuten pyytää jonkinlaista hoitorahaa vaarin hoitamisesta perunkirjoituksissa? Eli miten kannattaisi edetä. Ja se oli vaarin tahto, että saamme kyseisen rahan. Kiitos vastauksista.
5819
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Teillä on varmaan todistajia, että olette hoitaneet vaaria ja viimeiseltä viideltä vuodelta olette saamassa hoitopalkkion, vaikka tuota erityshoitorahaa ei ole ollut myönnettynäkään.

Laatikaa hoitorahasta viimeisitltä vuosilta lasku perunkirjoitukseen, jossa se tulee ottaa pesän velaksi ja tällä osoitatte, että teillä on saatavaa kuolinpesältä.

Ottakaa yhteys oikeusaputoimistoon ja selvittäkää asiantuntijan kanssa asia. Pyytäkää kirjallinen lasuma ja esittäkää se toisille pesän osakkaille perunkirjoitustilaisuudessa. Älkää allekirjoittako mitään pesän asiakirjoja perunkirjaa lukuunottamatta jos olette perunkirjoituksessa. Ei jakokirjaan nimeä missään tapauksessa, ellei hoitorahaa makseta teille. Välttäkää riitoja puhmalla mahdollisimman vähän toisten osakkaiden kanssa.

Äänestä

//voimme hakea erityishoitorahaa vaarimme hoitamisesta//

KELAlle tehdyssä hakemuksessa hakijana lienee ollut vaari. Joka tapauksessa hakemuksessa on varmaankin selvitetty, mihin hoitorahaa haettiin ja ketkä olivat nuo vaarin hoitajat.

//ennen päätöksen ja rahojen tuloa, vaarimme ehti kuolla//

Onko teillä tuo KELAn päätös? Päätöksessä yksilöidään, mihin raha on myönnetty. Tilillä oleva hoitoraha katsottaneen kuuluvaksi vaarin kuolinpesälle, mutta teillä on oikeus - jo saamanne neuvon mukaisesti - vaatia pesältä korvaus vaarin hoitamisesta.

Hankkikaa kopio KELAlle tehdystä hakemuksesta ja KELAn päätöksestä. Jos niissä on teidät nimetty, muuta selvitystä vaarin hoidosta tuskin tarvitaankaan. Ellei teitä ko. asiakirjoissa mainita, esittäkää selvitys (vaikka mainitsemanne lääkärin lausunto keskustelusta, jossa hän kehotti hoitorahaa hakemaan) siitä, että te olitte vaaria hoitaneet ja että hoitoraha oli tarkoitettu korvaukseksi tästä hoidosta.

Perintökaari 8 luku 5 §

"Jos perillinen on 18 vuotta täytettyään jatkuvasti työllään avustanut perittävää tämän elinkeinon tai ammatin harjoittamisessa taikka taloudessa saamatta siitä kohtuullista korvausta, on hän oikeutettu vaadittaessa saamaan jäämistöstä hyvityksen, vaikka työn tekeminen ei ole perustunut osapuolten väliseen sopimukseen.

Hyvitystä voidaan vaatia yhteensä enintään viideltä vuodelta, ei kuitenkaan työstä, joka on tehty aikaisemmin kuin kymmenen vuotta ennen perittävän kuolemaa.

Hyvityksen määrää harkittaessa on otettava huomioon jäämistön varat, tehdyn työn laatu ja määrä, työn suorittajan ammattitaito, hänen perittävältä luontoissuorituksena tai muutoin saamansa vastike sekä muut erityiset asianhaarat. Hyvityksen antamisella ei kuitenkaan saa loukata perillisen oikeutta lakiosaan."

Äänestä

Miten tuo hoitoraha sitten määritellään, jos sitä hakee vaarin hoitamisesta?
Pitääkö se itse päättää, paljonko haluaa korvausta hoitamisesta, vai onko se jossain määritelty?
Olisi kiva tietää vähän lisää asiasta.
Kiitos...

Äänestä
  • Omaishoitajille maksetaan kunnissa 300-600 euroa kuukaudessa riippuen hoidettavan tarvitemasta avusta. Tämä tuli mieleeni, mutta kyllä jokainen avustavaa ja hototyötä tehnyt voi itse määrittää mitä työstään palkkaa ottaa. Huomioikaa kuitenkin, että toiset osakkaat saattavat viimekädessä päättää mitä korvauksena maksetaan ja käräjille ei kannata lähteä jotta suuremmilta riitaisuuksilta vältytään.

    Äänestä

  • vaikkapa . . . kirjoitti:

    Omaishoitajille maksetaan kunnissa 300-600 euroa kuukaudessa riippuen hoidettavan tarvitemasta avusta. Tämä tuli mieleeni, mutta kyllä jokainen avustavaa ja hototyötä tehnyt voi itse määrittää mitä työstään palkkaa ottaa. Huomioikaa kuitenkin, että toiset osakkaat saattavat viimekädessä päättää mitä korvauksena maksetaan ja käräjille ei kannata lähteä jotta suuremmilta riitaisuuksilta vältytään.

    Ap:
    //Rahaa tuli takautuvasti viime kesältä. Mutta rahat menivätkin vaarin tilille.//

    Nythän on ymmärtääkseni kysymys vain KELAn hoitorahana maksamasta summasta, siitä, kenelle tuo rahamäärä kuuluu. Tällöin tietysti hoitajat vaativat hoitokorvauksena juuri tuon hoitorahana vaarille maksetun summan. Asia muuttuu toiseksi, jos vaatimus onkin suurempi kuin KELAn maksama hoitokorvaus. Muilta osin viittaan aikaisempaan kommenttiini.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tässä asiassa kirjoitti:

Vaarimme kuoli, ja olimme veljeni kanssa hoitaneet ja auttaneet häntä viimeiset vuodet kotona. Marraskuussa saimme tietoon lääkärin käydessä vaarimme luona, että voimme hakea erityishoitorahaa vaarimme hoitamisesta. Vaari tahtoi, että saamme rahan veljeni kanssa puoliksi. Mutta juuri ennen päätöksen ja rahojen tuloa, vaarimme ehti kuolla. Rahaa tuli takautuvasti viime kesältä. Mutta rahat menivätkin vaarin tilille. Nyt muut pesän osakkaat eivät suostu laittaa nimeä valtakirjaan, että saisimme nostettua meille kuuluvan rahan. Koska eivät kuulemma itse hyödy siitä mitenkään. Kyseiset henkilöt eivät ole käyneet pappaa katsomassa, tai mitenkään auttaneet häntä.
Nyt kysynkin, että onko meillä mitään mahdollisuutta saada rahaa itsellemme, tai muuten pyytää jonkinlaista hoitorahaa vaarin hoitamisesta perunkirjoituksissa? Eli miten kannattaisi edetä. Ja se oli vaarin tahto, että saamme kyseisen rahan. Kiitos vastauksista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu