valinta

Nyt iski valinnan vaikeus. Ollaan käyty katselemassa rivitaloja ja nyttemmin omakotitaloja. Rivitalon saisi siinä 100t euron paikkeilla ja okt:n n. 140-150t eurolla. Nyt mietityttää, että kumpi sitten olisi se järkevämpi vaihtoehto, kun mieli meinaa muuttua jopa useamman kerran päivässä. Lainaa tarvisi rivarissa ainakin vähän vähemmän, mutta kuinkas ne muut kulut? Vastike on siinä 150€ paikkeilla.
Kyllä tämä menee vaikeaksi...
2350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

tutulta kuulostaa tuo pähkäily..

Äänestä

Meillä oli monta vuotta sama ongelma, kunnes viime syksynä löysimme sen unelmien kodin - rivitalon päätyhuoneiston. Omakotitalohaaveet jäivät sitten siihen.

Meillä yksi syy rivitaloon kallistumisen puoleen oli juuri tuo hintaero. 110 m2:n okt:t maksavat täällä keskimäärin 160 t ja samankokoinen rivari "vain" 120 t autokatospaikan kanssa (kyse on uusien asuntojen hinnoista).

Muistapa kustannusvertailua tehdessäsi myös se asia, että rivarin asumiskulut ovat vastikkeen lisäksi mm. sähkö, vesi, vakuutukset, joissakin myös lämmitys, mutta MYÖS omakotitalossa tulee asumiskuluja: lämmitys, vakuutukset (rt:ssä vakuutat vain irtaimiston, okt:ssa myös kiinteistön), kiinteistövero, jätehuolto (nämä molemmat kuuluvat rivarissa vastikkeeseen), sähkö, vesi... ja sitten se, että vastuut ja velvollisuudet ovat molemmissa hieman erilaiset. Meillä esim. lumi- yms. pihatyöt tekee kiinteistöhuolto - omassa nämä olisi pitänyt tehdä itse. Eli periaatteessa on kysymys siitä, kuinka paljon haluatte tehdä itse (ja osaatteko, ulkopuolisella teettäminen tulee kalliiksi).

Äänestä

Kommentoi aloitusta


taisto165 kirjoitti:

Nyt iski valinnan vaikeus. Ollaan käyty katselemassa rivitaloja ja nyttemmin omakotitaloja. Rivitalon saisi siinä 100t euron paikkeilla ja okt:n n. 140-150t eurolla. Nyt mietityttää, että kumpi sitten olisi se järkevämpi vaihtoehto, kun mieli meinaa muuttua jopa useamman kerran päivässä. Lainaa tarvisi rivarissa ainakin vähän vähemmän, mutta kuinkas ne muut kulut? Vastike on siinä 150€ paikkeilla.
Kyllä tämä menee vaikeaksi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu