Täältäkö kohdunvuokraaja?????

Hej!!
Olemme aviopari,jolla unelmissa oma lapsi....vai kohtu puuttuu.Onko sinulla tai tuttavapiirissä halukkaita auttamaan meitä haaveessamme????
Ota yhteyksiä ja auta meitä...
81978
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Hei! Tämä palsta on tarkoitettu sellaisille keskusteluille, jotka jotenkin liittyvät ADOPTIOON eli menkäähän muualle jatkamaan tätä kohdunvuokrauskysymystä! :)

Äänestä
  • sillä tilaajapari joutuu adoptoimaan sen tilaamansa lapsen. Suomen lain mukaan synnyttäjä on lapsen äiti.

    Kohta (oliko se syyskuussa?) astuu voimaan laki, joka kieltää kohdunvuokrauksen. Näin on aivan mahdollista, että lapsen tilanneen parin vuokrakohdussa kasvanut lapsi annetaankin adoptiolapseksi johonkin toiseen, lainkuuliaisempaan perheeseen. En kehota siis ketään yrittämään kohdunvuokrausta! Lapsi ei ehdi syntyä ennen kuin laki tulee voimaan.

    Äänestä

  • ....mikä sitten olisi paras tai edes parempi palsta kyseiselle aiheelle???

    Äänestä

  • adoptiota kirjoitti:

    sillä tilaajapari joutuu adoptoimaan sen tilaamansa lapsen. Suomen lain mukaan synnyttäjä on lapsen äiti.

    Kohta (oliko se syyskuussa?) astuu voimaan laki, joka kieltää kohdunvuokrauksen. Näin on aivan mahdollista, että lapsen tilanneen parin vuokrakohdussa kasvanut lapsi annetaankin adoptiolapseksi johonkin toiseen, lainkuuliaisempaan perheeseen. En kehota siis ketään yrittämään kohdunvuokrausta! Lapsi ei ehdi syntyä ennen kuin laki tulee voimaan.

    Mitä tarkoitit "lainkuuliaisempaan perheeseen"?

    Äänestä

  • cee-hoo kirjoitti:

    Mitä tarkoitit "lainkuuliaisempaan perheeseen"?

    Tähänkin päivään asti kaikki rahalliset sopimukset adoptiosta, joihin kohdunvuokraus kuuluu, ovat olleet laittomia. Tuollainen olisi peruste adoption mitätöimiseen ja adoptoimiseen muualle. Lisäksi eduskunta on säätänyt hedelmöityshoitolain, joka kriminalisoi syyskuun alusta alkaen sijaissynnytysjärjestelyt myös ilman rahallistakaan vastinetta. Tarkoittaa maksimissaan jopa vuoden linnatuomiota.

    Äänestä

täytyy kohdun vuokraajan olla elämäntavoiltaan?

Äänestä
  • ...vauvahan saa hapen ja ravinnon ym.napanuoran kautta.Vauvaa vahingoittavia aineita siis emme hyväksy,ja kai kukaan ei halua semmosia käyttääkään odotusaikana.Muut elämäntavathan eivät vaikuta vauvaan,joten ne ei millään tavalla kuulu meille...

    Äänestä

Ulkomailla on tapana maksaa suuriakin korvauksia siitä että joku synnyttää toiselle lapsen. Pahimmassa tapauksessa raskaudesta voi tulla komplikaatioita ja synnyttäjä sairastuu tai vauva sairastuu ja vaikka kuolee. Miten tämä sitten korvataan äidille joka on odottanut lasta toiselle. Kyseinen henkilö myös voi joutua jäämään pois töistä paljon ennen synnytystä kuka maksaa tämän? Kuka olisi niin hullu että synnyttäisi ilmaiseksi tuntemattomalle lapsen? Raskausaika ja synnytys kun ei ole mikään aivan helppo homma kaikille joten kyllä siitä pitäisi jokin korvaus maksaa. Jos synnyttäjä vaikka kuolisi ja hänelle olisi omia lapsia jotka jäisivät "äidittömäksi" miten korvaisitte tämän lapsille.

Entä jos äiti päättääkin pitää lapsen itse? Hänellä olisi käsittääkseni täysi oikeus huoltajuuteen? Mitä sitten tekisitte? Joutuisitte sitten maksamaan elatusapua synnyttäjälle.

Aina kun tehdään tällaisia sopimuksia jokin menee pieleen. Työn tilaajalla on myös vastuu joten mahdollisten riskit kuuluvat teille kohdun vuokraajat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


cee-hoo kirjoitti:

Hej!!
Olemme aviopari,jolla unelmissa oma lapsi....vai kohtu puuttuu.Onko sinulla tai tuttavapiirissä halukkaita auttamaan meitä haaveessamme????
Ota yhteyksiä ja auta meitä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu