Valopallo

selkäkarvat pystyssä

En tiedä,mikä tarinalle olisi sopiva palsta,mut kerronpa sen tähän,josko muiltakin löytyisi samantapaisia kokemuksia...Noin 30vuotta sitten mummoni,minä ja serkkulikka soudettiin naapuriin hakemaan maitoa(meillä ei lehmiä ollut ja silloin käytettiin paljon tuoretta lehmänmaitoa)Aika vierähti kyläillessä nopeasti ja oli jo myöhäisilta kun kävelimme veneelle päin.jo kauan ennen rantaa kuulin korvissani aivan kuin kulkusen vienoa helinää.Kysyin mummolta ja serkulta,kuulivatko he,mutta kumpikin kielsivät.Ei mennyt kuin hetki,niin metsän reunaan ilmestyi todella suuri kananmunan muotoinen valoa hehkuva pallo.Ei kuulunut mitään ääntä,risuista eikä mitään muutakaan.Valopallo ei valaissut metsää,vaan se hohti "sisäänpäin"Siinä tuli kiire juosta veneelle!Mummo ressukin juoksi huonoilla jaloillaan,minkä kerkesi.Kun soudimme jo kaukana,valoilmiö näkyi edelleen järvelle.Mikä se oikein oli???Silmät ei valehdelleet,olihan meitä monta näkemässä.Karmii selkää vieläkin,enkä mene kyseiselle paikalle,vaikkaa aikaa vierinyt niinkin monet vuodet.

12

2115

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • sama

        Erona pallosalamaan se,ettei ukkosta ollut lainkaan.Myös muoto ei ollut täysin pallo.Halkaisia enemmän kuin 1m


      • tietäjä.
        sama kirjoitti:

        Erona pallosalamaan se,ettei ukkosta ollut lainkaan.Myös muoto ei ollut täysin pallo.Halkaisia enemmän kuin 1m

        jos se oli se naapurin juopon muna?


      • pallosalama...

        sopinut siksikään alkuperäisen kirjoittajan havaintoon kun tuossa kerrottiin että parhaimmillaan pallosalama voi kestää jopa 30 sekuntia...ja ap kertoi että hehkuva soikio näkyi siellä vielä tovin soutelun jälkeenkin...


    • voisit

      pistää viestisi myös tuonne ufo-palstalle..

    • kysymysmies

      on ollut kanala?

    • huvikseen

      paasveden piru, vaikuttaako samanlaiselta?

    • AROSUSI-09
      • sivustoa...

        katsellessa mieleen eräs tapaus vuosia vuosia sitten! Oltiin veljen kanssa matkalla kioskille kun taivaalla näkyi muistaakseni seitsemän valopalloa! Ne olivat kaikki saman värisiä eli punaisia...ei kirkkaan punaisia eikä vaaleanpunaisia...olisikohan se oikea sävy aniliinin punainen! Ne olivat melko pieniä...olivat kai kaukana!!
        En tiedä oliko ne ufoja mutta tosi outoja kuitenkin!


      • tuonne ufo-palstalle
        sivustoa... kirjoitti:

        katsellessa mieleen eräs tapaus vuosia vuosia sitten! Oltiin veljen kanssa matkalla kioskille kun taivaalla näkyi muistaakseni seitsemän valopalloa! Ne olivat kaikki saman värisiä eli punaisia...ei kirkkaan punaisia eikä vaaleanpunaisia...olisikohan se oikea sävy aniliinin punainen! Ne olivat melko pieniä...olivat kai kaukana!!
        En tiedä oliko ne ufoja mutta tosi outoja kuitenkin!

        laittaa,sinnehän se paremmin sopii:).


    • ainakin

      tällaisen tapauksen olen kuullut. Floridassa tai canadassa muistaakseni tapahtui.

      Perhe oli ajamassa autollaan kotiin jostakin, kun huomasivat taivaalla kananmunan muotoisen ilmiön, valon. Se tarttui auton kattoon kiinni ja autossa olevien puhe muuttui möreän matalaksi joksikin aikaa, ja perhe oli shokissa. Tapahtuman jälkeen perhe huomasi autonsa katolta oli maalit lähteneet. Ottivat yhteyttä joihinkin tutkijoihin, mutta nämä skeptikot eivät halunneet edes vilkaista autoa.

    • Orb. Eli ilmassa kerääntyneen energian tulos. Joka puollella on energiaa ja kun tätä energiaa pakkaantuu tarpeeksi yhteen, syntyy kirkas ilmassa leijuva valopallo.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      99
      939
    2. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      156
      889
    3. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      64
      730
    4. Pettymys TTK-parketilla! Anna Hanski tippui - Sami-opelta erikoinen heitto: "Nyt sä pääset..."

      Toisena parina Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta tippuivat Anna Hanski ja Sami Helenius. Pettymys oli käsinkosketeltava y
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      692
    5. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      47
      684
    6. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      46
      654
    7. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      50
      628
    8. Poliisi etsii kadonnutta henkilöä Lapualla

      Henkilö on kadonnut 18-19.9.2026 välisenä yönä. Henkilö on hoikka,n 185 cm pitkä. Kadonneella on ollut katoamishetkellä
      Lapua
      32
      572
    9. Mieti oikeasti

      Ollaan lähes tuntemattomia, mutta samalla on tämä erityinen vuosien tilanne takana, joka on ollut monella tapaa väärin.
      Ikävä
      30
      567
    10. Olen nainen pahoillani, että tykkään sinusta niin paljon, että

      Haluaisin panna sua. Tuntuu vaan siltä, että olet sen suhteen ihan haluton. Ei minulle riitä pelkkä ystävyyssuhde.
      Ikävä
      37
      546
    11. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      31
      541
    12. Oot komea

      etkä näytä vanhenevan. Mieskarkki. Mä en yritä mitään, mä oon sulle liian vanha. Olis kuitenkin kiva tutustua suhun. n
      Ikävä
      20
      533
    13. Venäjä häviämässä 30 vuoden sodan

      Ukraina vapautti kolme aluetta, operaatio Vivaldi laajenee
      Maailman menoa
      450
      518
    14. Jonkun mussukka ajanu rallia

      S- Marketilla. Vautsi vau.
      Hyrynsalmi
      6
      496
    15. Se oli molemminpuolinen limerenssi

      Limerenssi myös sinulla kun näin pitkän ajan jälkeen päivystää palstaa. 🤭
      Ikävä
      81
      489
    16. Tiedoksi yhdelle naiselle

      että mies lähestyy kaikin tavoin jos on kiinnostunut! 🙋🏻‍♂️
      Ikävä
      43
      483
    17. Minä kyllä odotan nainen

      että sinun kanssa voisin jutella asioista ihan oikeasti.
      Ikävä
      44
      471
    18. Onko kaivattusi

      Hoikistunut?
      Ikävä
      30
      456
    19. Taasko sä vedit

      Suojamoodin päälle? Miehelle
      Ikävä
      64
      437
    20. Rydman, herätys!

      "Veikkauksen toimitusjohtaja Olli Sarekoski tienasi kiinteää palkkaa 445 891 euroa ja lisiä 72 157. Kuukausipalkka oli 3
      Maailman menoa
      64
      437
    Aihe