Venäjä on suuri ja mahtava

Billin Microsoft on pieni ja onneton

http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1123446&s=r
6299
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikös tuosta saa nyt vähän toisen laisen kuvan.

Microsoft on niin vahva, että uskaltaa määrätä miten mahtavassa ja suuressa vejässä toimitaan.

Äänestä
  • Jopa itse maailmanpoliisi George W Bush pitää soukkaa suuta kun kyseessä on Venäjä.

    Jos joku Putin päättää yhtäkkiä että Microsoftin tuotteille saa maassa tehdä mitä vain, siihen ei jollain Microsoftilla ole muuta vaihtoehtoa kuin nöyrtyä.

    Äänestä

  • >Joudut maksamaan Microsoftin käyttöjärjestelmästä, vaikka haluaisitkin käyttää linuxia< Mitäs kun kaikki venäläiset päättää ottaa linuxin käyttöön,,,prosentit nousee,,,nousee,,nousee

    Äänestä

kuinka windowsia pakkomyydään koneiden mukana, kuinkahan moni oikeasti maksaisi käyttöjärjestelmästä ellei sitä pakolla siihen ängetä.

Äänestä
  • Tietokoneita on edelleen saatavana myös ilman käyttöjärjestelmää. Mikäköhän on tällaisiin koneisiin asennettujen käyttöjärjestelmien 'markkinaosuus' Suomessa?

    Veikkaan, että lailliset, ostetut tai samassa taloudessa jo olevat vanhemmat Windows-versiot kattavat n. 25% kaikista, eri tavoin waretetut tai muuten ilman lisenssiä olevat Windowsit n. 60% ja Linuxit sekä sekalaiset kohdan 'muut' käyttöjärjestelmät loput 15%.


    Voisi kuvitella, että Venäjällä laillisten Windowsien ja Linuxien osuus yksityiskäytössä olisi lähes olematon. ;)

    Äänestä

  • kollimaattori kirjoitti:

    Tietokoneita on edelleen saatavana myös ilman käyttöjärjestelmää. Mikäköhän on tällaisiin koneisiin asennettujen käyttöjärjestelmien 'markkinaosuus' Suomessa?

    Veikkaan, että lailliset, ostetut tai samassa taloudessa jo olevat vanhemmat Windows-versiot kattavat n. 25% kaikista, eri tavoin waretetut tai muuten ilman lisenssiä olevat Windowsit n. 60% ja Linuxit sekä sekalaiset kohdan 'muut' käyttöjärjestelmät loput 15%.


    Voisi kuvitella, että Venäjällä laillisten Windowsien ja Linuxien osuus yksityiskäytössä olisi lähes olematon. ;)

    Että tietokoneen saa nykyään myös ilman mitään käyttöjärjestelmää.
    Aina ei noin ole ollut. Microsoftin ja IBM:n välisen sopimukseen mukaan kaikissa PC-koneissa täytyy olla Microsoftin käyttöjärjestelmä, mikä oli myös ainut syy, että Microsoft ei mennyt konkkaan jo ensimmäisenä vuonna. Eihän sillä itsellään edes ollut olemassa mitään käyttöjärjestelmää!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


_mmmhhh_ kirjoitti:

Billin Microsoft on pieni ja onneton

http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1123446&s=r

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu