Puolivuotias pentumme lenkkeilessä alkaa jatkuvasti nuolemaan maata ja vinkuu..luulen, että johtunee takajaloista, jotka ontuvat ja linkuttelee paljon. Olemme kuvauttaneet takajalat ja eipä siellä mitään vikaa löytynyt. Onko kellään samanlaista tapausta ollut?
Meillä taisi käydä todella huono mäihä, kun kennelin valitsimme. Kasvattaja oikein suositteli kovasti tätä pentua ja painotti, että luonne sopii varmasti teille jne ja sanoi pennun oudosta liikennistä, että ihan vaan hieman kömpelö...joo pitää ihmisen olla tyhmä ja sinisilmäinen, että näin meillä. En vaihtaisi koiraamme mihinkään, mutta voitte vain uskoa, kuinka ottaa pattiin, kun takajalat ei pelaa.
Meillä taisi käydä todella huono mäihä, kun kennelin valitsimme. Kasvattaja oikein suositteli kovasti tätä pentua ja painotti, että luonne sopii varmasti teille jne ja sanoi pennun oudosta liikennistä, että ihan vaan hieman kömpelö...joo pitää ihmisen olla tyhmä ja sinisilmäinen, että näin meillä. En vaihtaisi koiraamme mihinkään, mutta voitte vain uskoa, kuinka ottaa pattiin, kun takajalat ei pelaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
hermosto perästä?Otappa takajalka käteen ja paina anturoiden välistä sormen päillä koiran pitäsi näin ollen reagoida siihen vätämällä tassua pois.Ja tuntea epämiellyttävä sen.Kannattaa ehdottomasti tutkia enemmän pentu kärsii!!!!!Ei tarvitse olla välttämättä luusto peräistä.Niin onko rottiksesta kyse ja minkä ikänen?Narttu vai uros?Mutta suosittelen parempiin tutkimuksiin.Mahdollisuus on myös jääny auton tönäisemäksi.....Huom yksi mahdollisuus monista jokin painaisi pennun hermoa ja takajalat oireilee nuin.Syökö multaa vai onko ihan sama mitä maassa on ?Koitakaahan pärjätä!
Tv KAhden rotikan omistaja
:o)
Vie nyt ihmeessä se koira asiantuntijalle tutkittavaksi. Koirillekin löytyy ortopediaan erikoistuneita lääkäreitä. Voi myös olla panosteiittia, johon helpotuksena käytetään kipulääkettä. Pelkkä jalkojen kuvaaminen ei riitä, koska vika voi olla myös selässä.
Maan nuoleminen ja mullan syöminen saattavat viitata myös hivenainepuutoksiin. Ruokinnalla on tärkeä rooli pennun kasvussa, joten kaikki voi johtua myös väärän laisesta ruokinnasta.
ravintona? Meille tuli vuosi sitten 5kk vanha rotikka tyttö, joka linkkasi takajalkojaan. Välillä ei meinannut päästä ylös makuulta ja muutenkin liikkuminen vaikutti todella hankalalle. Koira kuvautettiin ja käytiin erikoislääkärillä.
Mitään kun ei noila käynneillä selvinnyt, rupesin selvittämään koiran ravintoa. Koira oli saanut pentuna edelisen omistajan luona liian pitkään penturuokaa, jonka seurauksena kasvu oli ollut liian nopeaa ja siitä sitten lopulta lääkärinkin mukaan vaivat johtuivat. Nyt neiti on reilusti yli vuoden ja vaivat ovat historiaa, onneksi.
Aina tietenkin kannattaa tutkituttaa koira päästä jalkoihin, ettei ole mistään vakavammasta kyse.
Meillä sama ongelma. Koira nyt 10 kk ja vihdoin löysimme kunnon lääkärin joka tiesi miten koira pitää tutkia että ongelma löytyy. Ihan pennusta asti on ollut ongelmia takapään kanssa. Nyt todettiin että lonkat ovat todella löysät ja kuntoutus on aloitettu että saatais ne kuntoon. Ensimmäinen kuvaus kun teetettiin 6 kk:den ikäisenä niin kuvat näyttivät hyvältä ja useat lääkärit vakuuttelivat että kivut ovat vain kasvukipuja ja menevät ajan kanssa ohi. Kivut vain kasvoivat ja oli todella kauheaa katsella kun pennusta näki selvästi että kipuja on mutta syytä ei löydetty. Sinuna varaisin ajan heti lääkärille joka on erikoistunut tuki- ja liikuntaelinsairauksiin, ei kannata rahoja tuhlata muihin koska ne eivät osaa liikuttaa ja tutkia koiraa oikein, näin meillä kävi. Useita satoja euroja on mennyt tähän kun koitimme selvittää mikä koiraa vaivaa.
Olen laittanut kasvattajalle asiasta viestiä mutta hän ei ole nähnyt tarpeelliseksi ottaa asiaan kantaa. Olen todella pettynyt kasvattajaan koska olen useaan otteesen soitellut koirasta aikaisemmin hänelle ja aina on vain vakuuteltu että kasvukipuja ne vaan on.. Kyllä olisin luullut että kasvattaja olisi ottanut yhteyttä asiasta ja tarjoutunut edes jotenkin osallistumaan kuntoutukseen koska pentu on ollut todella sairas koko ajan ja rahaa on mennyt paljon eläinlääkärille. Tässäpä se nähdään kuinka paljon kasvattajissa on eroa joten ymmärrän varsin hyvin harmisi kasvattajaasi kohtaan. Sinänsä kasvattajat näin toimiessan tekevät itselleen harmia koska rottweiler "piirit" ovat kuitenkin niin pieniä ja heidän näin toimiessaan maine huonona kasvattajana leviää jolloin he siitä loppupelissä häviävät. Mä ainakin olen avoimesti kertonut kasvattajan asenteesta asiaan koska näin saadaan tietoutta rotikka ihmisille tiedotettua ja mahdollisimman harva rotikkaa koiraksi haaveileva ei näihin kasvattajiin erehtyisi.
Toivon että pikkuinen nyt kuntoutuisi teilläkin ja saisitte ennenkaikkea selvyyden mikä on vaivana
Jari Aho Joensuu.......Suosittelen!!!!Mies on kiireinen mutta hoitaa hommansa täydellisesti miten ell voi hoitaa..
Olisiko mahdollisesti kyseessä kasvukivut, kun koirasi on vasta puolivuotias? Jos kerran kuvissakaan ei mitään näkynyt. Neuvottele uudelleen eläinlääkärin kanssa, olisiko jatkotutkimuksiin syytä?
Meillä vajaan vuoden ikäinen uros teki ihan pennusta asti samaa. Käytettiin usealla eläinlääkärillä ja väittivät sinnikkäästi että kasvukipuja ne vaan on mutta nyt veimme tutkittavaksi spesialistille (Apex, Eskelinen Esa)ja todettiin että lonkat ovat löysät. Suosittelen käyttämään eläinlääkärillä joka on todellakin erikoistunut tälläisiin jotta saisitte mahdollisimma pian apua jos siihen vain on tarvista. Toivotaan että pikkuisella on kasvukipuja mutta miten kuvailit oireita niin en kyllä ihan heti uskoisi siihen. Nykyään onneksi varhain todettuihin ongelmiin lonkissa tai nivelissä voi saada paljon kuntoutus tai leikkuuksilla apua. Koirat paranevat kuntoon ja pystyvät elämään ihan normaalia elämää.