Kun ajattelee, että olemme olemassa tässä ja nyt
niin pakosta käy mielessä ajatus siitä, ettemmekö muka olisi olleet jo täällä aikaisemminkin ja vielä ihmishahmossa kuten nytkin.
Miten voisi olla mahdollista, että maailma on ollut olemassa jo miljardeja vuosia ja ihmisiä
tuhansia ja tuhansia vuosia, niin miksi olisi pitänyt odottaa näin kauan, että juuri me olemme tänne syntyneet ja juuri tähän aikaan ja hetkeen.
Kaikki nuo kymmenet tuhannet vuodetko muka olisimme olleet vain tyhjiössä tai paremminkin
olemattomina eli emme missään, koskaan, milloinkaan.
Helpompi ajatus on se, että olemme saattaneet olla täällä jo satoja kertoja, mutta emme muista niistä kerroista mitään ,koska sisällämme olevalla "energialla" ei ole muistia lainkaan.
Tuo energia vain sattuu syntymään jostain syystä
täällä maailmankaikkeudessa johonkin muotoon (toivottavasti enimmäkseen ihmiseksi)
aivan sattuman sanelemana
Tämäkin elämä siis vain unohtuu täysin ja
voi olla, että kuoltuamme se saattaa palata takaisin niinsanotusti kierrättämällä energiaa
hmmm ajatteleppa asiaa kun kerran täällä olet tässä ja nyt
niin pakosta käy mielessä ajatus siitä, ettemmekö muka olisi olleet jo täällä aikaisemminkin ja vielä ihmishahmossa kuten nytkin.
Miten voisi olla mahdollista, että maailma on ollut olemassa jo miljardeja vuosia ja ihmisiä
tuhansia ja tuhansia vuosia, niin miksi olisi pitänyt odottaa näin kauan, että juuri me olemme tänne syntyneet ja juuri tähän aikaan ja hetkeen.
Kaikki nuo kymmenet tuhannet vuodetko muka olisimme olleet vain tyhjiössä tai paremminkin
olemattomina eli emme missään, koskaan, milloinkaan.
Helpompi ajatus on se, että olemme saattaneet olla täällä jo satoja kertoja, mutta emme muista niistä kerroista mitään ,koska sisällämme olevalla "energialla" ei ole muistia lainkaan.
Tuo energia vain sattuu syntymään jostain syystä
täällä maailmankaikkeudessa johonkin muotoon (toivottavasti enimmäkseen ihmiseksi)
aivan sattuman sanelemana
Tämäkin elämä siis vain unohtuu täysin ja
voi olla, että kuoltuamme se saattaa palata takaisin niinsanotusti kierrättämällä energiaa
hmmm ajatteleppa asiaa kun kerran täällä olet tässä ja nyt
Vastaukset 25
Vanhimmat
Katsokaa alemmasta valikosta eli tästä suoraa sinne.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=679&posting=22000000023856950
Että joudumme kierrätykseen. Henkeämme ei heitetä pois.
Näin siis käy myöskin meille, meidän sieluillemme. Ja myöskin ruumiille.
On ihmisluonnon pysyväisin osa.
ja olen tullut siihen tulokseen, että käymme täällä kerta toisensa jälkeen. Vahvistuksen sain mm. kanavoijalta. Hän, muun ohessa, kertoi minun entisistä elämistä. Niistä löytyi helposti selitys mm. siihen, miksi pelkään mennä uimaan vieraassa rannassa. Olen kerran kokenut hukkumiskuoleman. Samoin se, miksi pidän valtavasti määrätynlaisista koruista. Jos lukeminen kiinnostaa, mielenkiintoisia kirjoja ovat Michael Newton:in kirjat "Sielujen matka - elämää elämien välillä" ja "Sielujen kohtalo". Luettuani nuo ainakin kuolemanpelko hävisi. Voivat myös antaa lohtua läheisensä menettäneelle!
9 Tuo suuri lohikäärme, tuo muinaisaikojen käärme, jota kutsutaan Paholaiseksi ja Saatanaksi, tuo koko ihmiskunnan eksyttäjä, syöstiin maan päälle, ja samoin syöstiin alas sen enkelit. [Luuk. 10:18 | Sak. 3:1,2; Luuk. 22:31,32; Joh. 12:31, 16:11]
teille on omat keskustelualueet jossa voitte väärintulkittuja raamatuntekstejänne keskenään kinata, tuosta on jo 2000 vuotta ja Israelissa soditaan edelleen , älkää vaan laittako Ahtisaarta sinne sovittelemaan, edellinen sovittelija kun koki karmean lopun hirsipuussa
enää kovinkaan pitkään. Loppu lähestyy.
enää perusetelut?Eli jotakin konkreetista on sulle tapahtunutko?
Ajatus siitä että syntyisimme uudelleen, on absurdi.
Mitä hyötyä oppimastamme on kun emme muista edellisistä elämistämme mitään. Mitä itua on kaivella syntymäänsä edeltäviä, olemattomia muistoja, tai pelätä etukäteen sitä millaiseksi ja mihin ympäristöön syntyy uudelleen.
Ennen minäkin tutkin ja uskoin tällaiseen. Sitten muistin osani. En ole yksin mikään maailman napa, en ole jumala eikä kohtaloni ole omissa käsissäni. En voi siirtää vastuuta seuraavaan elämään vaan ratkaisu on tehtävä tässä ja nyt.
On olemassa vain yksi usko joka vie pelastukseen. Se usko varoittaa epäjumalista ja vääristä opeista. Se ei anna sinulle epämääräisiä neuvoja elämääsi vaan selvät sävelet miten voi pelastua.
Se ei valehtele, että voit olla minkä tahansa uskontokunnan jäsen ja rituaalien harjoittaja, ja silti pelastua niinkuin Koraani väittää.
Se ei väitä että voit syntyä uudelleen ja uudelleen oppimaan läksyä jota et tässä elämässä oppinut. Miten maailman väkiluku vaan kasvaa jos samat sielut kiertävät täällä edestakaisin?
Kaikella on tarkoitus ja me kaikki kuulumme johonkin suurempaan suunnitelmaan.
Ei tarvitse olla muuta kuin oma itsensä, se kelpaa Jumalalle. Ja tarvitsee vain uskoa. Teoillamme emme mitään saavuta. Emmekä voi keksiä itse uskontoamme, sekoitella Jeesusta ja jälleensyntymisoppia sopivaksi tuomiovapaaksi sopaksi.
Karttakaa epäjumalia ja vääriä uskomuksia.
Ahtain portti vie Valoon!
Toinen vaihtoehto on uskontojen tarjoama maailmankatsomus ja koska valikoima on todella runsas, tässä voidaan tarkastella asiaa vain karkeiden perusasioiden tasolla. "Jumala on auktoriteetti, ihminen on vaivainen maan matonen ja ellei se toteuta Jumalan tahtoa, se joutuu helvettiin! On kuitenkin olemassa pelastus valituille, jotka ovat muita parempia, viisaampia, ymmärtäväisempiä, nöyrempiä..." Lista on loputon ja pelastuminen selitetään kunkin "pastorin" omasta näkökulmasta. Tuntuisiko uskottavalta, että meillä olisi Jumala, joka joko pelastaisi tai passittaisi meitä iänkaikkiseen helvettiin sen perusteella, miten elämme elämämme ja teemme valintoja käyttäen yhtä prosenttia aivokapasiteetistamme?
Yhä useampien mielestä ajatus alkaa tuntua täysin mahdottomalta - ainakin kaikkien niiden mielestä, jotka ovat uskaltaneet asettaa kysenalaiseksi uskontojen edustaman maailmankatsomuksen. Terve epäily vie eteenpäin. Lähtökohdat ihmisillä ovat hyvin erilaisia ja vaikka kirkkojen edustajat (johtuen kaiketi omasta vastikään heränneestä epäilystään) ovat alkaneet puhua (ravitermiä käyttäen) "tasoituslähdöistä", saarnat ontuvat aina vain entistä enemmän. Jos uskallat ilman pelkoa tuomiosta asettaa asian kyseenalaiseksi ja tarkastelet uskontoja niiden todellisen sisällön perusteella, paljonko annat pisteitä sille, että esimerkiksi kristinusko antaisi oikea selityksen olemassaolollemme?
uudelleensyntyminen oli osa kristinuskoa ja myös Raamattua aina 900-luvulle asti?
(en muista tarkkaa vuosilukua, voi heittää jonkun verran. ja pahoittelen että olen niin laiska etten jaksa googlettaa ja tarkistaa sitä)
En ymmärrä miksi ihmiset eivät opiskele kunnolla asiaa jolle antavat uskonsa, vaan heittäytyvät uskoon huonoilla tekosyillä kuten: "Ei tarvitse olla muuta kuin oma itsensä, se kelpaa Jumalalle. Ja tarvitsee vain uskoa."
Tarvitsee vain uskoa? Ei tarvitse kuin uskoa Aku Ankkaan ja se tekee siitä todellisen.
Kristinuskon sokeat seuraajat ovat heikkoja luovuttajia, se on yksinkertainen tosiasia.
En tosin sano, että he olisivat sen huonompia ihmisiä. Jotkut vain ovat niin heikkoja etteivät voi todellisuutta kohdata.
Yksi prosentti aivokapasiteetista... siltä todella tuntuu että vähäiset on järjenkäytöt nykymaailmassa. Kaikki menee siihen suuntaan kun on ennustettukin.
Ajatus tuomiovapaasta Jumalasta sitten on sinusta se parempi vaihtoehto? Ymmärrän, se on se helpompi tie. Tulin siltä tieltä, tiedän mihin se vie.
En voi korottaa itseäni, ja keksiä itse millainen Jumala on. Totuus on totuutta, eikä se ole aina miellyttävää. Meidän on opittava tässä ainoassa elämässämme että meidän on nöyrryttävä ja opittava luopumaan. Me emme ole maailman napa emmekä omista itseämme.
Terve epäily vie eteenpäin. Minut se on tuonut kristinuskoon, koska mikään muu tie ei antanut vastauksia.
Saarnat ontuvat? - milloinkas viimeksi kävit jonkun papin saarnaa kuuntelemassa? Kerrotko vielä mikä saarnassa oli epäraamatullista?
Raamattu on ainoa joka varoittaa epäjumalista ja vääristä profeetoista. Kaikissa muissa uskonnoissa palvot joka puusta tms. itsetehtyä kuvaa, tai esim. islam opettaa että voit olla juutalainen, kristitty tai mikä vaan kunhan uskot Jumalaan ja Viimeiseen Päivään. Aika laveaa!
Jotenkin vaan se ahdas portti kiinnostaa enemmän, ja sitä yritän etsiä.
Nimimerkki: Raamattu vielä kesken...
Kerropas nyt sinäkin missä kohtaa Raamattua mainitaan että synnymme uudelleen tänne toisiksi ihmisiksi? Kun tuolla "mitä kuoleman jälkeen"-palstallakin joku niin väitti että niitä Raamatusta löytyy?
Kerro ainakin sitten joku Kanoonin ulkopuolelle jätetty teksti että olisit edes uskottavampi!
Kun kerran olet kunnolla opiskellut asiaasi....
Kyllä me voimme uskoa moniin asioihin. Tarkoitan sitä uskoa, joka pelastaa.
Kerro, miksi kristinuskon kannattajat ovat luovuttajia? Minä ainakin en luovuta koskaan. Haluan kirkastaa kristillistä sanomaa- täälläkin.
Olen kuin lammas raatelevien susien keskellä, siltä tuntuu. Pakko silti yrittää!
En koe olevani heikko. Siis henkisesti tai hengellisesti. Fyysiikka sen sijaan on eri asia, habaa kun ei löydy ;)
Tokihan nyky Raamatussakin on jotain mainintoja uudelleensyntymisestä, ei tosin täysin kirjaimellisesti.
Lueppa nyt edes vaikka wikipediasta jotain.
http://en.wikipedia.org/wiki/Bible_and_reincarnation
Mutta oikeastaan aika yhdentekevä juttu, oletetaan vaikka että olin väärässä.
Koska surullista kyllä, on yhdentekevää olenko oikeassa vai väärässä, sillä sinullakin on pää niin syvällä raamatussa ettet näe tai kuule muuta.
En tosiaan tarkoita tätä pahalla, vaikka siltä se kuulostaa.
Rakkautta ja rohkeutta sinulle ottaa pää pois siitä kirjasta ja nähdä oikea kaunis todellisuus.
Kannattaa siis lukea se kirja ensin läpi kokonaan. Mielummin useampaan kertaan.
Sitten pohtia miltä itsestä sisältä tuntuu ja verrata sitä siihen uskomukseen mitä kristinusko ja Raamattu antaa.
Tämä kannattaa tehdä ensin ennen kuin rupee höösäämään Jumalasta, koska ymmärräthän että nykypäivänä moni on erinäisistä syistä etääntynyt kristinuskosta.
Jos sinut on kirstinuskoon ajettu, niin hyvä jos saat siitä valoa elämääsi.
Mutta muista että jokaisen ihmisen elämä on yksilöllistä ja jokaisella oikeus rakastaa elämää omalla tavallaan.
Itse asiassa maailmankuvani on kirkastunut paljon sen jälkeen kun Raamatun Sana alkoi minulle aueta. Enkä ole mikään lahkolaishörhö joka luottaa toisten tulkintoihin. En ole käynyt edes kansankirkon raamattupiireissä vaan olen lukenut Raamattua ihan itse ja rukoillut ymmärrystä osakseni. Suvaitsevaisuuteni on kasvanut kristillisyyden myötä.
Todellisuus on todella totta kunhan tajuaa lakata kuvittelemasta olevansa joku jumalainen kuolematon maailmannapa. On olemassa meitä jotain paljon suurempaa ja se joku on Jumala ja Jumala on Rakkaus.
Ja eihän mulla pää ole kuin ehkä korkeintaan pari tuntia viikossa siellä Raamatussa... mulla on kato ihan oikea elämäkin, työtä, perhettä, harrastuksia ja liikuntaakin jossain välissä. Notta ihan tavallinen toope olen!
Miksi kukaan haluaisi vapaaehtoisesti palata tähän universumin persläpeen tälle apinoiden asuttamalle kivikasalle Linnunradan laidalle?
Maailmankaikkeus on suljettu järjestelmä, jossa energian määrä on vakio, se ei vähene, sitä ei tulee mistään lisää, joten kysymys ei voi olla energiasta tai sen "kierrättämisestä". Tämä on ihan lukiotason perusfysiikkaa.
Jos ihminen tosiaan syntyisi kerta toisensa jälkeen uudelleen samaan muotoon, minkä takia ihminen on sitten typerä, ahne ja itsekäs otus, jota ainoa motivoiva sekvenssi on: syö, raivaa kilpailijat, lisäänny?
Mietipä sitä, kun kerran olet täällä ja nyt.
¤Miksi kukaan haluaisi vapaaehtoisesti palata tähän universumin persläpeen tälle apinoiden asuttamalle kivikasalle Linnunradan laidalle?¤
- Ei kukaan, tämä on rangaistus.
¤Maailmankaikkeus on suljettu järjestelmä, jossa energian määrä on vakio, se ei vähene, sitä ei tulee mistään lisää, joten kysymys ei voi olla energiasta tai sen "kierrättämisestä". Tämä on ihan lukiotason perusfysiikkaa.¤
- Sinähän fiksu olet, vai että oikein 'suljettu järjestelmä', kenen toimesta ja miksi näin, ja oletko varma ettei järjestelmän pyörittämiseksi tarvita ulkoista 'dynamoa/moita'?
¤Jos ihminen tosiaan syntyisi kerta toisensa jälkeen uudelleen samaan muotoon, minkä takia ihminen on sitten typerä, ahne ja itsekäs otus, jota ainoa motivoiva sekvenssi on: syö, raivaa kilpailijat, lisäänny?¤
- Eivät kaikki sitä ole, ne joiden oppiminen ja rangaistus saadaan optimaaliseen päätökseen(auringonalaisen elämän kriteerin mukainen) jäävät pois 'elämänpyörästä', se että olemme rupu-sieluja näkyy ja kuuluu kauas ja siksi kaikkeudessa olemmekin 'helvetin sakkia', jumaluuksien ihmemaassa ja heidän puheissaan meidät niiksi kutsutaan.
>>
¤Miksi kukaan haluaisi vapaaehtoisesti palata tähän universumin persläpeen tälle apinoiden asuttamalle kivikasalle Linnunradan laidalle?¤
- Ei kukaan, tämä on rangaistus.
>
¤Maailmankaikkeus on suljettu järjestelmä, jossa energian määrä on vakio, se ei vähene, sitä ei tulee mistään lisää, joten kysymys ei voi olla energiasta tai sen "kierrättämisestä". Tämä on ihan lukiotason perusfysiikkaa.¤
- Sinähän fiksu olet, vai että oikein 'suljettu järjestelmä', kenen toimesta ja miksi näin, ja oletko varma ettei järjestelmän pyörittämiseksi tarvita ulkoista 'dynamoa/moita'?
>
- Eivät kaikki sitä ole, ne joiden oppiminen ja rangaistus saadaan optimaaliseen päätökseen(auringonalaisen elämän kriteerin mukainen) jäävät pois 'elämänpyörästä', se että olemme rupu-sieluja näkyy ja kuuluu kauas ja siksi kaikkeudessa olemmekin 'helvetin sakkia', jumaluuksien ihmemaassa ja heidän puheissaan meidät niiksi kutsutaan.
¤Ei tämä ei ole rangaistus, vaan jotkut jopa tekevät työtä sen eteen, että tämänkin planeetan sivilisaatio saadaan takaisin raiteilleen.
Siksi tänne synnytään uudestaan.¤
- Onhan :)--> tekeminen, luominen, oleminen, minä/sinä, subjekti/objekti,se että yleensäkään "ON" tai "Saattaa tulemaan"---> näin, on Alkujuuren vastainen tila, siksi siinä pihtaroivat ja sitä haluavat subjekti/objekti henget ovat erhe ja rangaistavina siitä jotta palaisivat 'Yhteen'.
¤Aika hemmetin negatiivista asennetta on ihmisillä.
Onko elämä tosiaan noin hankalaa?
Ikävää jos näin on.
Me synnymme tänne uudestaan juuri siksi että kehittyisimme henkisesti, joka elämä kerrallaan enemmän ja enemmän. Jotkut siis eivät vielä ole kehittyneitä ja sen huomaa nyky yhteiskunnan soitasasta ja ahneuden kyllästämästä meiningistä.
Mutta silti tällä planeetalla on enemmän hyvää kuin pahaa. Ja se kannattaa yrittää ymmärtää, turhassa negatiivisuudessa on vähän säälittävää elää.¤
- Negatiivinen? Jaa'a, se riippuu siitä miten asioista ajattelee. Jos kehitys kulkee täydelliseen(?), niin mikä se sinusta on(?), paratiisiko(?) jossa kaikki ovat toisiaan syömättä, vai länsimainen hyvinvointi-malli järven-ranta tontteineen ja bemuineen, vai jokin luomu-yhdyskunta "pieni talo preenialla" systeemeineen, vai alkukantainen kulttuuri systeemi ja milläköhän tähän päästään?
Vai kenties kehittyminen kokonaan pois ihmisen kaltaisesta eläimellisyydestä, jopa pois kehollisuudesta,,,,siis mihin sitten päädytään, "Yhteenkö" ;D.
Jotkut tekevät työtä? Mikä on se osallistuminen täällä, millä tämä sivilisaatio saadaan raiteilleen ja miten se näkyy? Meillä on ollut viimeisen 100 vuoden aikana 2 maailmanlaajuista rähinää ja lukuisia pienempiä maanosaa koskevia konflikteja enemmän kuin koskaan maailmanhistoriassa aikaisemmin. Nämä konfliktit jatkuvat edelleen. Missä se "hyvä" näkyy?
Ihmisen kaltaisia olioita on ollut tällä planeetalla miljoonia vuosia. Varmat todisteet sivilisaatiosta ovat Afrikasta n. 300000 vuoden takaa. Jos lasket siitä jonkinlaisilla arvioilla tänne syntyneiden ja täällä kuolleiden ihmisten määrän, ja yrität saada siitä aikaiseksi jonkinlaisen pitävän teorian reinkarnaatiosta, niin haluaisin tosiaan kuulla sen.
Kummallista tässä on se, että kukaan ei muista mitään "rajantakaisesta", kukaan ei muista edellisiä elämiään, ja kukaan ei ole oppinut näistä oletetuista edellisistä kierroksista täällä yhtään mitään.
Universumissa pätee lainalaisuudet, jotka ovat, no, universaaleja. Mittaukset universumin taustasäteilystä osoittavat, että universumi laajenee kutakuinkin yhteneväisesti, ja että universumilla on katkeamaton yhteinen rajapinta. Tähän kun lisätään, että universumin yhteenlaskettu energia on nolla, niin voi päätellä, että universumin täytyy olla suljettu järjestelmä.
Oletetulla uudelleensyntymällä ei ole mitään tekemistä energian kanssa, joten lässytys siitä voi loppua. Tähän mennessä kukaan ei ole pystynyt todistamaan reinkarnaatio-uskovaisten loistavia teorioita. Jos reinkarnaatiolle olisi olemassa järkevä syy, ja se voitaisiin todentaa aukottomasti, minulla ei olisi mitään ongelmia hyväksyä sitä.
"Hyvä" ja "paha" perustuvat moraalisiin arvoihin, jotka syntyvät inhimillistä tunteista, tarpeista ja toiveista. Ne ovat täysin subjektiivisia ja henkilökohtaisia asioita, ja niiden perusteella minkään todentaminen on aika vaikeaa, vai kuinka?
Miten sinä olet sitten kehittynyt henkisesti jollain tapaa paremmaksi apinaksi, jos olet kerran taapertanut täällä useamman kierroksen? Miten sinä käytät sitä valtavaa tieto- ja kokemusmäärää, jonka olet saanut? Sinä varmasti sitten osallistut aivan valtavasti tämän planeetan rakenteisiin ja ymmärrät maailmankaikkeuden iäiset mysteerit?
Pelkästään tuon kommentin perusteella voisin väittää, että et ole täällä kovin montaa kertaa käynyt.
Asiahan on aivan selvä niille ketkä vähän vaivautuu etsimään tietoa esim tältä sivulta missä otteita kirjoista ym.
Katsokaa alemmasta valikosta eli tästä suoraa sinne.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000 000000003&conference=679&posting=22000000023856950
Edellinen linkki ei aina toimi joten laitan tän linkin sivulle missä on tietoa jälleensyntymästä,sielujen eroista ym.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000003&conference=679&posting=22000000024258920
pahimmillaan. Yhtäkään tuossa esitettyä asiaa ei voi todentaa millään tavalla.