Onkos ketään lähdössä????? varmaankin, kun kaikki hytit on jo loppu! eikö voi matkustaa ilman hyttiä jollakin matkalipulla??
Vastaukset 11
- Treffit-palsta on muualla!
Me puhumme matkailusta, emme treffeistä.
- :-P
jos et huomannut...
- kyselet onko
:-P kirjoitti:
jos et huomannut...
kukaan lähdössä...
Tuo on kyllä enemmän seuranhakua kuin
matkailusta kerrontaa.
Missä olit matkalla, se ei selvinnyt
jutussasi. - koska haluan tietää
kyselet onko kirjoitti:
kukaan lähdössä...
Tuo on kyllä enemmän seuranhakua kuin
matkailusta kerrontaa.
Missä olit matkalla, se ei selvinnyt
jutussasi.eikä sinun lukea tai kommentoida tätä kun et edes vastannut kysymyksiini, jotka ihan tasan tarkkaan liittyy matkailuun.
- ei ole
koska haluan tietää kirjoitti:
eikä sinun lukea tai kommentoida tätä kun et edes vastannut kysymyksiini, jotka ihan tasan tarkkaan liittyy matkailuun.
matkailua ja kuuluu kuten muukin asiasi osastolle
tyhmiä kysymyksiä matkailusta.
- Tepi.
Kyllähän Viikkarin on-linen mukaan hyttiä löytyi. Taitavat reittimatkallekkin vaatia hyttipaikan, mutta jos kavereitasi menossa ja aattelit niiden hytissä yöpyä, niin osta reittimatka Hesa-M-hamina, mutta hengaile kavereittesi kanssa...
- Siellä-näet
Terminaalissa ja laivalla näet
- Anonyymi
Kuulin Pauli-kummilta, että olet kipeänä. En viitsi soitella enää tähän aikaan, voit olla jo nukkumassa. Mutta toivotan Sinulle pikaista paranemista olitpa sitten noro-viruksen tai influenssan kourissa.
Hyvää yötä ja kauniita unia pupu.
- Anonyymi
Voi laupias taivas tuota älyn valoa. Taitaa olla ns. hohtolamppo.
- Anonyymi
Sekin 15 vuotta sitten palanut.
- Anonyymi
Ettekö ole huolissanne siitä, että Iranin ja Syyrian johtajat tuhoavat kansansa uhittelemalla Israelille? Ahmadinejadhan sanoi, että he varustautuvat sotaa, eivätkä pelkää Israelin ydiniskua. Iranilaisiahan jäisi kuitenkin jäljelle Ahmadinejadin mukaan...
Israelin armeija on suurvalta-ameijoiden tasolla iskukyvyltään ja on arvioitu, että se olisi jopa kolmanneksi voimakkain armeija heti USA:n ja Venäjän armeijoiden jälkeen.
Wikipedia: Israelin puolustusmenot ovat Lähi-idän kriisin vuoksi hyvin korkeat: esimerkiksi vuonna 1996 ne olivat 10,6 prosenttia maan bruttokansantuotteesta ja 21,1 prosenttia valtion budjetista. Yhdysvallat on antanut Israelille vuosittain noin kolme miljardia dollaria kehitysapua, josta esimerkiksi vuonna 2001 oli kaksi miljardia sotilasapua. [59]
Israel sisällytti ensimmäisenä maana maailmassa naiset yleisen asevelvollisuuden piiriin. Israelissa asevelvollisia ovat juutalaiset, druusit ja tšerkessit, kun taas kristityt ja muslimit ovat yleensä arabeina siitä vapautetut. Ortodoksijuutalaisille ja arabeille asepalvelus on vapaaehtoinen. Palvelukseen astutaan 18 vuotiaana, ja palvelusaika on miehillä kolme vuotta ja naisilla 21 kuukautta.
Israelilla on itsenäinen kyky laukaista tiedustelusatelliitteja Venäjän, Yhdysvaltojen, Ison-Britannian, Ranskan, Kiinan, Intian ja Japanin ohella. Israelin puolustusvoimat ovat kehittäneet sekä satelliitit (Ofeq) että laukaisijat (Shavit). Israel on Suomen ohella yksi harvoista maista, jotka eivät ole allekirjoittaneet maamiinat kieltävää Ottawan sopimusta.[61] Tunnettuja israelilaisia aseita ovat muun muassa Uzi-konepistooli ja Merkava-panssarivaunu: ensin mainittu on merkittävä vientituote.
Israelin ja palestiinalaisten konfliktin vuoksi IDF on omaksunut niin sanotun matalan intensiteetin sodankäynnin strategian palestiinalaistaistelijoita vastaan, jotka usein toimivat tiheästi asutuilla alueilla. Taistelijoiden ja israelilaissotilaiden yhteydenotoissa on ajoittain kuollut lähistöllä olleita siviilejä. IDF on käyttänyt myös kiistanalaisia ennaltaehkäiseviä täsmäiskuja (hepreaksi סיכול מוקד, sikul memukad) estääkseen tulevia väkivallantekoja tappamalla mahdolliseen tulevaan iskuun liittyviä henkilöitä, esimerkiksi terroristeiksi arvioimiaan henkilöitä, jotka ovat suunnittelemassa terroristi-iskua).
IDF on myös tuhonnut itsemurhaterroristien perheiden taloja, todeten sen olevan tehokas taktiikka itsemurhaiskujen vähentämiseksi. Itsemurhaiskujen perheet ovatkin joskus estäneet iskun peläten kotinsa menettämistä.
Tiedusteluaineiston ja muun muassa Dimonan-ydintutkimuslaitoksessa työskennelleen israelilaisen ydinteknikon Mordechai Vanunun kertoman mukaan Israel on ainoa Lähi-idän maa, jolla on ydinase,[62][63] ja Intian ja Pakistanin ohella ainoa maailman maa, joka ei ole allekirjoittanut kansainvälistä ydinsulkusopimusta.[64] Maalla uskotaan olevan noin 75-400 ydinkärkeä. [65] Israelin hallitus ei ole myöntänyt eikä kieltänyt ydinaseiden olemassaoloa, mutta on ilmoittanut, ettei se ensimmäisenä "tuo ydinasetta Lähi-itään". 11. joulukuuta pääministeri Ehud Olmert myönsi saksalaisen televisiokanavan haastattelussa epäsuorasti Israelin hallussa olevan ydinaseita, kun häneltä kysyttiin Israelin oletetun ydinaseen vaikutuksesta länsimaiden mahdollisuuksiin puuttua Iranin ydinohjelmaan. Olmert luokitteli puheessaan Yhdysvaltojen, Ranskan ja Venäjän lisäksi Israelin ydinasevaltojen joukkoon:
» Iran uhkaa avoimesti pyyhkiä Israelin maailmankartalta. He haluavat ydinasevaltioksi, kuten Yhdysvallat, Ranska, Israel ja Venäjä. »
(Ehud Olmert)
Olmertin avustaja Miri Eisin toisti pian Olmertin lausunnon jälkeen Israelin perinteisesti esittämän näkemyksen, jonka mukaan "Israel [ei] tule olemaan alueen ensimmäinen valtio, joka esittelee ydinasearsenaaliaan" [66]
Tiedustelutietojen perusteella tiedetään Israelin tehneen ydinsaseyhteistyötä Yhdistyneen kuningaskunnan kanssa 1960- ja Etelä-Afrikan apartheid-hallinnon kanssa 1980-luvulla. Yhdysvaltojen viranomaisten mukaan Yhdysvaltojen keskustiedustelupalvelulla CIA:lla on todisteet Israelin ja Etelä-Afrikan laajasta yhteistyöstä ohjus- ja rakettiteknologian alalla. CIA:n tietojen mukaan kesäkuussa vuonna 1980 Israel ja Etelä-Afrikka toteuttivat myös yhteisen ydinkokeen. Ennen koetta Etelä-Afrikassa oli vieraillut suuri joukko israelilaisia ydinfyysikoita, insinöörejä ja sotilasvirkailijoita. Sekä Israel että Etelä-Afrikka kieltävät väitteet.[67] Israelilla on kolme saksalaisvalmisteista Delfiini-luokan sukellusvenettä, jotka saattavat olla yhteensopivia 1 500 km kantavien muunneltujen Popeye Turbo-risteilyohjusten kanssa.
Israelin armeijalla siis on kykyä toimia...
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881424
Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki
Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K221145En voi kertoa meistä kenellekään
Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o651110- 65918
- 62803
- 65802
- 70768
SuMetKu konkursissa
Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.24740- 69702
Suutuin lähinnä itselleni
Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.39658Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺49647- 133636
- 52606
Miksi meille jäi
Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk36585- 19547
- 68547
- 43544
- 29535
SAHIMÄKI LOPETA
Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve40533- 33530