7.3 Mariella Helsinki-tukholma risteily!!

jane doe

Onkos ketään lähdössä????? varmaankin, kun kaikki hytit on jo loppu! eikö voi matkustaa ilman hyttiä jollakin matkalipulla??

11

783

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Treffit-palsta on muualla!

      Me puhumme matkailusta, emme treffeistä.

      • :-P

        jos et huomannut...


      • kyselet onko
        :-P kirjoitti:

        jos et huomannut...

        kukaan lähdössä...
        Tuo on kyllä enemmän seuranhakua kuin
        matkailusta kerrontaa.
        Missä olit matkalla, se ei selvinnyt
        jutussasi.


      • koska haluan tietää
        kyselet onko kirjoitti:

        kukaan lähdössä...
        Tuo on kyllä enemmän seuranhakua kuin
        matkailusta kerrontaa.
        Missä olit matkalla, se ei selvinnyt
        jutussasi.

        eikä sinun lukea tai kommentoida tätä kun et edes vastannut kysymyksiini, jotka ihan tasan tarkkaan liittyy matkailuun.


      • ei ole
        koska haluan tietää kirjoitti:

        eikä sinun lukea tai kommentoida tätä kun et edes vastannut kysymyksiini, jotka ihan tasan tarkkaan liittyy matkailuun.

        matkailua ja kuuluu kuten muukin asiasi osastolle
        tyhmiä kysymyksiä matkailusta.


    • Tepi.

      Kyllähän Viikkarin on-linen mukaan hyttiä löytyi. Taitavat reittimatkallekkin vaatia hyttipaikan, mutta jos kavereitasi menossa ja aattelit niiden hytissä yöpyä, niin osta reittimatka Hesa-M-hamina, mutta hengaile kavereittesi kanssa...

    • Siellä-näet

      Terminaalissa ja laivalla näet

      • Anonyymi

        Kuulin Pauli-kummilta, että olet kipeänä. En viitsi soitella enää tähän aikaan, voit olla jo nukkumassa. Mutta toivotan Sinulle pikaista paranemista olitpa sitten noro-viruksen tai influenssan kourissa.

        Hyvää yötä ja kauniita unia pupu.


    • Anonyymi

      Voi laupias taivas tuota älyn valoa. Taitaa olla ns. hohtolamppo.

      • Anonyymi

        Sekin 15 vuotta sitten palanut.


    • Anonyymi

      Ettekö ole huolissanne siitä, että Iranin ja Syyrian johtajat tuhoavat kansansa uhittelemalla Israelille? Ahmadinejadhan sanoi, että he varustautuvat sotaa, eivätkä pelkää Israelin ydiniskua. Iranilaisiahan jäisi kuitenkin jäljelle Ahmadinejadin mukaan...

      Israelin armeija on suurvalta-ameijoiden tasolla iskukyvyltään ja on arvioitu, että se olisi jopa kolmanneksi voimakkain armeija heti USA:n ja Venäjän armeijoiden jälkeen.

      Wikipedia: Israelin puolustusmenot ovat Lähi-idän kriisin vuoksi hyvin korkeat: esimerkiksi vuonna 1996 ne olivat 10,6 prosenttia maan bruttokansantuotteesta ja 21,1 prosenttia valtion budjetista. Yhdysvallat on antanut Israelille vuosittain noin kolme miljardia dollaria kehitysapua, josta esimerkiksi vuonna 2001 oli kaksi miljardia sotilasapua. [59]

      Israel sisällytti ensimmäisenä maana maailmassa naiset yleisen asevelvollisuuden piiriin. Israelissa asevelvollisia ovat juutalaiset, druusit ja tšerkessit, kun taas kristityt ja muslimit ovat yleensä arabeina siitä vapautetut. Ortodoksijuutalaisille ja arabeille asepalvelus on vapaaehtoinen. Palvelukseen astutaan 18 vuotiaana, ja palvelusaika on miehillä kolme vuotta ja naisilla 21 kuukautta.
      Israelilla on itsenäinen kyky laukaista tiedustelusatelliitteja Venäjän, Yhdysvaltojen, Ison-Britannian, Ranskan, Kiinan, Intian ja Japanin ohella. Israelin puolustusvoimat ovat kehittäneet sekä satelliitit (Ofeq) että laukaisijat (Shavit). Israel on Suomen ohella yksi harvoista maista, jotka eivät ole allekirjoittaneet maamiinat kieltävää Ottawan sopimusta.[61] Tunnettuja israelilaisia aseita ovat muun muassa Uzi-konepistooli ja Merkava-panssarivaunu: ensin mainittu on merkittävä vientituote.

      Israelin ja palestiinalaisten konfliktin vuoksi IDF on omaksunut niin sanotun matalan intensiteetin sodankäynnin strategian palestiinalaistaistelijoita vastaan, jotka usein toimivat tiheästi asutuilla alueilla. Taistelijoiden ja israelilaissotilaiden yhteydenotoissa on ajoittain kuollut lähistöllä olleita siviilejä. IDF on käyttänyt myös kiistanalaisia ennaltaehkäiseviä täsmäiskuja (hepreaksi ‏סיכול מוקד‎, sikul memukad) estääkseen tulevia väkivallantekoja tappamalla mahdolliseen tulevaan iskuun liittyviä henkilöitä, esimerkiksi terroristeiksi arvioimiaan henkilöitä, jotka ovat suunnittelemassa terroristi-iskua).

      IDF on myös tuhonnut itsemurhaterroristien perheiden taloja, todeten sen olevan tehokas taktiikka itsemurhaiskujen vähentämiseksi. Itsemurhaiskujen perheet ovatkin joskus estäneet iskun peläten kotinsa menettämistä.
      Tiedusteluaineiston ja muun muassa Dimonan-ydintutkimuslaitoksessa työskennelleen israelilaisen ydinteknikon Mordechai Vanunun kertoman mukaan Israel on ainoa Lähi-idän maa, jolla on ydinase,[62][63] ja Intian ja Pakistanin ohella ainoa maailman maa, joka ei ole allekirjoittanut kansainvälistä ydinsulkusopimusta.[64] Maalla uskotaan olevan noin 75-400 ydinkärkeä. [65] Israelin hallitus ei ole myöntänyt eikä kieltänyt ydinaseiden olemassaoloa, mutta on ilmoittanut, ettei se ensimmäisenä "tuo ydinasetta Lähi-itään". 11. joulukuuta pääministeri Ehud Olmert myönsi saksalaisen televisiokanavan haastattelussa epäsuorasti Israelin hallussa olevan ydinaseita, kun häneltä kysyttiin Israelin oletetun ydinaseen vaikutuksesta länsimaiden mahdollisuuksiin puuttua Iranin ydinohjelmaan. Olmert luokitteli puheessaan Yhdysvaltojen, Ranskan ja Venäjän lisäksi Israelin ydinasevaltojen joukkoon:

      » Iran uhkaa avoimesti pyyhkiä Israelin maailmankartalta. He haluavat ydinasevaltioksi, kuten Yhdysvallat, Ranska, Israel ja Venäjä. »
      (Ehud Olmert)

      Olmertin avustaja Miri Eisin toisti pian Olmertin lausunnon jälkeen Israelin perinteisesti esittämän näkemyksen, jonka mukaan "Israel [ei] tule olemaan alueen ensimmäinen valtio, joka esittelee ydinasearsenaaliaan" [66]

      Tiedustelutietojen perusteella tiedetään Israelin tehneen ydinsaseyhteistyötä Yhdistyneen kuningaskunnan kanssa 1960- ja Etelä-Afrikan apartheid-hallinnon kanssa 1980-luvulla. Yhdysvaltojen viranomaisten mukaan Yhdysvaltojen keskustiedustelupalvelulla CIA:lla on todisteet Israelin ja Etelä-Afrikan laajasta yhteistyöstä ohjus- ja rakettiteknologian alalla. CIA:n tietojen mukaan kesäkuussa vuonna 1980 Israel ja Etelä-Afrikka toteuttivat myös yhteisen ydinkokeen. Ennen koetta Etelä-Afrikassa oli vieraillut suuri joukko israelilaisia ydinfyysikoita, insinöörejä ja sotilasvirkailijoita. Sekä Israel että Etelä-Afrikka kieltävät väitteet.[67] Israelilla on kolme saksalaisvalmisteista Delfiini-luokan sukellusvenettä, jotka saattavat olla yhteensopivia 1 500 km kantavien muunneltujen Popeye Turbo-risteilyohjusten kanssa.

      Israelin armeijalla siis on kykyä toimia...

    Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      88
      1424
    2. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      22
      1145
    3. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      65
      1110
    4. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      918
    5. 62
      803
    6. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      65
      802
    7. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      70
      768
    8. SuMetKu konkursissa

      Asiakastiedon sivulla oli, SuMetKu asetettu konkurssiin. Tulihan se seinä vastaan lopultakin suuruudenhulluudessa.
      Suomussalmi
      24
      740
    9. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      702
    10. Suutuin lähinnä itselleni

      Kun irl juttujen takia näyttää erittäin epätodennäköiseltä, että olisin millään tavoin toivottu henkilö sulle.
      Ikävä
      39
      658
    11. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      647
    12. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      133
      636
    13. Miksi olet niin hankala?

      Miksi toimit miten toimit?
      Ikävä
      52
      606
    14. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      36
      585
    15. Tykkään sinusta

      Vaikka en vastailekaan!
      Ikävä
      19
      547
    16. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      68
      547
    17. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      544
    18. Hei. Ilmeisesti tässä saa unohtaa sen

      että meistä joskus jotain tulisi? M
      Ikävä
      29
      535
    19. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      40
      533
    20. Ei voi mittään

      Tykkään sinusta, vaikka miten typerän jutun suustasi päästät😅
      Ikävä
      33
      530
    Aihe