Kunhan tässä pohdiskelin... että mitä varten jotkut ihan normaalit teinit jäävät kokonaan ilman niitä seurustelusuhteita ja kontakteja vastakkaiseen sukupuoleen?
Jos kuitenkin näyttää suht koht hyvältä, on kykenevä normaaliin keskusteluun yms yms?
Mikä on se tekijä joka jättää jotkut ihmiset kokonaan ilman niitä suhteita?
Kertokaa ihmiset piirteitä ja ominaisuuksia jotka saavat teidät jättämään jotkut täysin väliin. Sillä tavalla että ette koskaan tule edes ajatelleeksi toista ihmistä mahdollisena tuttavuutena tms. Mikä saa jotkut ihmiset jäämään vain "niiksi hemmoiksi jotka on meidän luokalla/koulussa/ryhmässä" what ever?
Hyvin sekavaa oli tämä sepustus mutta niin ovat ajatuksenikin... Olen iloinen jos joku vastailee.
Jos kuitenkin näyttää suht koht hyvältä, on kykenevä normaaliin keskusteluun yms yms?
Mikä on se tekijä joka jättää jotkut ihmiset kokonaan ilman niitä suhteita?
Kertokaa ihmiset piirteitä ja ominaisuuksia jotka saavat teidät jättämään jotkut täysin väliin. Sillä tavalla että ette koskaan tule edes ajatelleeksi toista ihmistä mahdollisena tuttavuutena tms. Mikä saa jotkut ihmiset jäämään vain "niiksi hemmoiksi jotka on meidän luokalla/koulussa/ryhmässä" what ever?
Hyvin sekavaa oli tämä sepustus mutta niin ovat ajatuksenikin... Olen iloinen jos joku vastailee.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Feromonit?
oot aika nam-hot.
ei tuo riitä vaan pitää itte mennä sen toisen luokse eikä jäädä valittamaan kun mitää ei tapahdu. se on vastaus. kokeile. ja aina ei edes tärppää ekalla kerralla vaan aika usein joutuu torjutuks.
Samoissa ryhmissä minun ja kaverieni kanssa olevat tytöt ovat niin itseään täynnä että he eivät halua kaveerata meidän rauhallisten poikien kanssa millään lailla... ruokalassa sitten halaillaan muiden luokkien fruittareita ja suunnitellaan tulevaa ryyppäys/biletys kertaa... -.- näin ainakin meillä ryhmiä muodostuu.
Se miksi jonkun ihmisen ns. sivuuttais, on epämiellyttävä olemus. Ilkeä käytös, jatkuva laijunta tai toisille ilkkuminen ei tee mitään hyvää kuvaa ihmisestä.
Mutta sitten, jos miettii ja pelkää että itse jää ilman suhteita... Itse ainakaan en etsi mitään suhdetta, koska olen lähietäisyydeltä nähnyt mitä sellainen aiheuttaa. Sanoisin, että asenne on se mikä ratkaisee. Ole iloinen ja jaksa panostaa hyviin puoliin, unohda ne huonot, ja ala tehdä tuttavuutta.:)
Nii en mä tyttöi kiinnosta en tiiä miks.
itse olen hieman, en siis kauhean, ulkopuolinen esim. luokassani, koska en juo alkoholia ja ole porukan kanssa bilettämässä viikonloppuisin.
mutta sinäällään minulle vähän vetäytyminen porukasta on ihan tietoinen valinta. suoraan sanottuna moni on niin idiootteja ettei kiinnosta olla heidän kanssaan tekemisissä kuin pakollisten kuvioiden yhteydessä.
eikä minua haittaa lainkaan, että olen joskus ulkopuolinen. olen tottunut siihen ja joskus jopa nautin siitä :)
niin ja tytöt eivät ole osoittaneet liiemmin kiinnostusta minuun. eipä tarviikkaan, osoitan sitten itse kiinnostuksen jos sellaista syntyy.
Kyllä mun mielestä tuollainen käytös on se, mikä kiinnostais, suoraan sanottuna.:D Se ettei ryyppää ja ole massakulkija, näyttää jos tykkää.
ohan se kummallista joo, en tieä mikä siinä sit on. jatan tutustumatta kaikkiin ihmisiin (koska en osaa, en pysty, en kykene), joten tohon kysymykseesi en oiken osaa vastata.
omasta tilanteestani en ole ollenkaan ihmeissäni, koska mä en ole kykeneväinen normaaliin keskusteluun ihmisten kanssa, oon tietyllä tapaa epäsosiaalinen ja syrjäänvetäytyvä, ujokin. kun lisätään tähän kaikki muu paska, paniikkihäiriöt ja masennus ym niin hyvältähän tää näyttää :S .
Niin! Minkälainen on normaali teini?
Minun täytyy myöntää, että omalla luokallani yläasteella ja sitten seuraavalla asteella ei ole yhtään tyttöä joka ei olisi päässyt seurustelemaan teini-iässä.
Pojista en ole ihan 100% varma, mutta ainakin kauppiksessa viimeisenä vuonna olin ainut, joka ei seurustellut.
En pysty täysin omalla kohdallani kumoamaan sitä, etteikö joku olisi ollut kiinnostunut. Olin vaan niin hemmetin huono, niissä muutamissa tilanteissä, jotka olisi pitänyt kääntää voitoksi.
En kai itsekkään siis täysin täytä "nobodyn" tuntomerkkejä.
Toteampa, että ainakin tällä paikkakunnalla tytön pitää olla todella vastenmielisen näköinen, jos ei meinaa saada aikaan mitään säpinää.
Pojilla riittää aloitekyvyttömyys, ujous ja se vastenmielinen ulkonäkö (eikä sekään aina toimi).
Väitän, että sellaista "normaalia" nuorta ei olekkaan, joka jäisi nobody:ksi ja jos tuntee itsensä tällaiseksi vastenmieliseksi, niin ainahan voi ruveta vaikka harrastamaan liikuntaa ja kehittämään sosiaalisia taitojaan. Niin minäkin olen tehnyt (OK! vaikutukset eivät viellä kunnolla näy).
Itse kykenen keskustelemaan ihmisten kanssa koulussa ja muuallakin. Monet tytöt vilkuilee ja kattelee mua paljon koulussa ja keskustassa kun kävelen... ja... mitä mä teen...?? En mitään, mä en uskalla tehdä yhtän mitään, että voisin tutustua tyttöihin. Ujous syö miestä. Olen oikeasti ihan helvetin(sori) ujo, enkä puhu ilman että mulle tullaan puhumaan. Oon joskus kuullut kun tytöt puhuu musta jotain kivaa silleen että ne ei oo huomannu mun olevan lähellä. Tuntuu että mua aletaan leimata kohta homoksi kun en tytöille liioimmin puhele. Sitä en todellakaan ole. Tuntu että jotkut luuleekin jo mua hintiksi ja sekin syö miestä! En viitsi mennä tyhmälle ihmiselle puhumaan järkeä.
Eli oon ehkä komea ja mukava poika, mutta ujous pitää yllä muureja. Kukaan teistä ei voi vissiin auttaa mua mitenkään, sillä ujoudesta pääsee vain itse eroon jos edes pääsee.
Toinen ongelma on se, että nimenomaan poikien pitää mennä puhumaan tytöille, tytöt ei tuu puhumaan pojille jos on ihastuneita. Elämä on pielessä, se syö miestä.
Sinut on huomattu, joten et voi olla nobody.
Et edes tiedä miltä se tuntuu kun kivan näkönen tyttö katselee lähes päivittäin eikä itse uskalla mennä puhumaan tälle. Se tuntuu tosi pahalta. Ja sikäli olen aika nobody, sillä olen ekaantunut kavereistanikin pikkuhiljaa. Näin on vaan päässyt käymään, puhutaan ehkä kerran viikossa enää jotain. Tytöt kattelee, mutta itse en kykene tekemään mitään, eikö tunnukin typerältä?
Minä en ikinä voisi kiinnostua sellaisista henkilöistä jotka:
-valittavat koko ajan kaikesta
-kieriskelevät itsesäälissä
-pitävät itseään muita parempina tai ovat koko ajan pätemässä
-kiusaavat muita
-ovat selväti tyhmiä tai joiden kanssa minulla ei ole mitään yhteistä keskustelun aihetta
-ovat perfektionisteja, eivätkä kestä häviämistä/ epäonnistumista
-eivät pidä huolta perushygieniasta
Ikävä kyllä harvoin kiinnostun myöskään todella ujoista ihmisistä, koska en vain huomaa heitä. Itse kuitenkin olen melko ujo. Toisaalta myös se karmii, jos joku tyyppi on ihan liikaa kimpussa, koska tulee ahdistunut olo..
rohkaisusta :D että kyllä se vielä tästä joo... xP
harjoittele juttelemista, sitten se on helpompaa myös sille, josta on kiinnostunut. moikkaat tyttöjä, jotka on ollu samalla kurssilla kanssasi. kysyt kuulumisia kioskin myyjältä. tai reittiohjeita jonnekin pääsemiseksi. huomaat, että uudet 'puolitututkin' rupee piristämään päivää :)