Shoppailupaikkoja?

shoppailijaaaaa

onko mitään tosi hyviä paikkoja joissa kannattaa tehdä ostoksia? lähinnä vaatteita,kenkiä,laukkuja... onko kauheen kallista?

4

1926

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valitettavasti

      Iso-Britanniako olis se paikka mistä kannattais ostaa jotain vaatteita tai kenkiä kun siellä on niin kallista ja samat saa muualtakin.

    • .....

      Eipä oikein ole. Edinburgh ei ole mikään shoppailijan unelmakaupunki. Vähän (mutta vain vähän!) parempi on Glasgow, joka on tunnin junamatkan päässä Edinburghista.

    • Nimetön

      Edissa ei niinkään, mutta ellei alle tunnin junamatka rasita, niin suosittelen piipahtamaan Glasgow´ssa! Se on shoppailijan paratiisi :)) Edissä voisi potentiaalisia olla mm. Leithin ostoskeskus(satamassa, missä on myös kuningattaren M/S Britannia) ja tietenkin Harvey Nicolson ellei pikkurahasta ole puute. Myös Princes streetin alkupäässä olevasta Frasieristä voi löytää edullisia merkkiostoksia. Itse ostin sieltä DKNY:n laukun, joka oli 20 puntaa halvempi kuin Glasgowssa (tosin valikoima on paaljoon suppeampi). Olen menossa sinne TAAS kesäkuun alussa. IHANAA :)

    • Ei mikään shoppailijan paratiisi, mutta yli kilometrin pituinen princes Street tarjoaa monta erilaista kauppaa ja Vanhassa Kaupungissa High Street on katsomisen arvoinen. George Street on Princes Streetin vieressä ja kalliimpi katu.
      Kauppakeskusia löytyy esim Princes Streetin päädyssä St. James Centre, Stockbridge'llä on paljon kirppiskauppoja, joissa on halvalla hyväkuntoisia vaatteita ja hirveän paljon kirjoja ja cd:tä yms. Siellä vierailin usein...

      Princes Streetiltä lähtee busseja joka suuntaan ja niitä menee usein. Siksi kannattaa tsekata vähän kauempana oleva Fort Kinnaird, joka on ISO kauppakeskussysteemi. Tosin itse kävelin sinne, mutta tuskin kukaan muu haluaa seikkailla sillä tavalla ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1117
    2. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1077
    3. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      47
      1002
    4. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      999
    5. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      902
    6. Upotuskaste on raamatullisin kaste

      Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.
      Kaste
      717
      827
    7. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      87
      791
    8. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      790
    9. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      105
      689
    10. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      46
      687
    Aihe