..saamelaiset kirjoittavat? Tietääkseni saamelaisilla on rikas tarinointi perinne..
onko tietoa blogeista joissa...
2
623
Vastaukset
- Semi-tarinoija
Millä kielellä haet tarinoita? Ja millaisia tarinoita? Vai sittenkin satuja? Hmmm....
Kirjat voivat olla helpompi ratkaisu löytää sen, mitä etsit, joten kirjasto voi olla avainasemassa. Lapin maakuntakirjaston Lappi osastolta löydät sen mitä tarvit, ja voivat auttaa myös jos kysäiset.
Mutta aloita vaikka maahisista ja staaloista:
http://www.siida.fi/maahisweb/
Voithan toki kurkata SOGSAKKin saame virtuaalimateriaaleista tarina-arkistoa
http://www.sogsakk.fi/virtuaali/
Mutta SKL ja YLE ovat myös keräilleet ties mistä asti tarinaniskijöiden juttuja. - Semi-tarinoija
Käy kurkkaamassa. Hakusanalla "saame" löytyi 9 artikkelia.
http://www.yle.fi/elavaarkisto/
Saamen kansa kirkkotiellä (1965)
Arktisen kulttuurialueen adventtiajan saarnoja ja virsiä saameksi ja suomeksi Utsjoen pappilassa.
1 videoleike
Poromies Jouni Aikio (1971)
Lapin mies puhuu rajoista, radiosta, naisista, miehistä, poroista, poliitikoista, saamen kielestä ja Vietnamin sodasta.
2 audioleikettä
Joulustaalo (1985)
Mitä tulee joulun alla tehdä, ettei staalo syö hengiltä? Joulustaalo on saamelaisten perinteinen joulunhenki, jota tuli lepytellä.
1 videoleike
Miekan ja ristin voimalla (1976)
Eurooppalaisten valloitukset merkitsivät Amerikan intiaanien alistamista ja heidän alkuperäiskulttuurinsa laajamittaista tuhoutumista.
2 audioleikettä
Lestadiolaisuus Lapissa (1959)
Raportti kertoo lestadiolaisuudesta Tornionjokilaaksossa ja Länsipohjassa.
2 audioleikettä
Eurooppalaisten juurilla (2002)
Keitä me eurooppalaiset olemme? Missä ovat juuremme? Emeritusprofessori Kalevi Wiik pohtii kielten ja kansojen juuria uudelta näkökannalta.
1 audioleike
Arktinen raportti (1970)
Keskustelua Lapin pukuväärennöksistä ja turistien jymäyttämisestä.
1 audioleike
Opettajien päätäntävalta kouluissa (1984)
Nuoret pohtivat minkälainen on hyvä koulu ja hyvät opettajat. Oppilaat toivoivat mm. että koulu ei saisi olla vankila ja, että Koulu-tv:tä lähetettäisiin useammin.
1 videoleike
Linnan juhlat 1957 (1957)
Tasavallan presidentti Urho Kekkonen ja rouva Sylvi Kekkonen isännöivät toisia Linnan juhliaan vuonna 1957. Juhlista on säilynyt Pertti Himbergin tekemä filmi.
1 videoleike
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1386305Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213270Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1152438Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12028Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811188