Tuli mikä tuli, kunhan tv-maksuun ja YLE:n asemaan ei kajota!!!
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Ehdokkaiden enemmistö haluaa jatkoa analogisille tv-lähetyksille/1135225468988
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Ehdokkaiden enemmistö haluaa jatkoa analogisille tv-lähetyksille/1135225468988
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tässä suora lainaus Keskisuomalainen -lehdestä. Vieläkö joku ihmettelee kannattaako ostaa ja kannattaako maksaa luvista!!!!!!
-----------------------------------------------
Uudetkin boksit pimenevät
Ville Lämsä
Nykyiset digisovittimet ja -televisiot lakkaavat toimimasta, kun Suomi siirtyy kokonaan teräväpiirtolähetyksiin. Tällä hetkellä myytävät laitteet eivät pysty toistamaan tarkempaa digitaalista televisiokuvaa. Myös teräväpiirto- eli HD-teknologiaan valmiiksi mainostetut televisiot tarvitsevat erillisen digiboksin, jotta niillä voisi katsoa uudenlaisia lähetyksiä.
Maanpäällistä televisioverkkoa hallinnoivan Digitan johtaja Jaakko Harno arvioi, että teräväpiirtolähetykset alkavat Suomessa vuoden 2010 tienoilla. Aluksi nykyistä digikuvaa ja teräväpiirtoversiota todennäköisesti lähetettäisiin rinnakkain. Uuden digiboksin joutuisivat hankkimaan ne, jotka haluavat katsella HD-kuvaa.
Teräväpiirtokanavat sijoitettaisiin taajuusalueelle, joka vapautuu analogisten televisiolähetysten loppuessa ensi elokuussa.
Lue lisää torstain KESKISUOMALAISESTA.
----------------------------------------------
Meitä pidetään todella tyhminä, tiedän onneksi ketä äänestän.
Kieltämättä tyhminä pidetään, jos kuvitellaan että tuo Keskisuomalaisen lievästi paskanjauhantaa oleva artikkeli menee läpi. Ihmeen huonoa journalismia. Artikkelista on muuten parikin keskusteluketjua Digi-TV-palstalla, kurkkaapa sinne. Mutta lyhyesti: digitaalinen peruslähetys on ja säilyy samana, ainakin hyvin pitkään. Boksi ehtii pimetä ennenkuin lähetykset.
nyt vuoden vanha kallis digi tv taitaa joutaa ylen pihalle.