Kukia osaa sanoa, missä menee raja siinä, että vihkijälle joutuu kustantamaan paikalletulon? Tuleeko pappi oman seurakuntansa sisällä mihin vain kirkkoon ilman eri korvausta? Jos menee naimisiin erittäin vaikeasti saavutettavassa paikassa, on tietysti oikein, etä vihkipari kustantaa matkat, mutta eikö se maksettu kirkollisverokin jotain kustanna? Onko eroa sillä, jos menee naimisiin kirkossa tai jos pappi tulee johonkin ihan muualle? Mistä löytyisi ohjeita?
Pappi paikalle
6
1431
Vastaukset
- morsian 30/6/07
itse kyselin kanssa kirkkoherran virastosta asiaa kun meidän vihkikirkko on aika hassussa paikassa(vihkiminen tapahtuu eri paikkakunnalla missä me asutaan) niin sanoivat että vihkiminen on AINA ilmaista jos pappi vihkii. Ainut poikkeus vaan on jos on maistraatista tulossa joku vihkimään virka-ajan ulkopuolella niin sitten joutuu maksamaan 150 €. kannattaa käydä asiasta vielä kysäisemässä omasta k.herranvirastosta.
- Miinusnapainen
Kiitos vastauksesta. Meilläkin on kirkko kaukana, mutta kuitenkin ihan oikea kirkko. Siksi minäkin olen sitä mieltä, että papi voisi sinne tulla ihan omin avuin. Tietysti työantaja sitten maksaa kilometrikorvaukset ja mahdolliset päivärahat. Täytyy soittaa virastoon ja kysyä.
- ykspappi
Miinusnapainen kirjoitti:
Kiitos vastauksesta. Meilläkin on kirkko kaukana, mutta kuitenkin ihan oikea kirkko. Siksi minäkin olen sitä mieltä, että papi voisi sinne tulla ihan omin avuin. Tietysti työantaja sitten maksaa kilometrikorvaukset ja mahdolliset päivärahat. Täytyy soittaa virastoon ja kysyä.
Tarkoitatko kysymyksilläsi kenties sitä, että teidän oman seurakuntanne pappi tulisi vihkimään teidät jonkin toisen seurakunnan alueelle. Sen verran kauas, että täytyisi maksaa päivärahoja? Jos tätä tarkoititte, niin eipä tule onnistumaan. Ellei kyseessä ole ystävänne tai sukulaisenne, joka kenties muutenkin olisi tulossa häihin.
Sen seurakunnan pappi vihkii, jonka alueella vihkipaikka sijaitsee.
- ykspappi
Pappi tulee oman seurakunnan alueella ilmaiseksi mihin kirkkoon vaan. Seurakunta maksaa matkakorvaukset.
Oikein vaikeasti saavutettava paikka voi olla vähän eri juttu. (Mutta kirkot ei tätä yleensä siis ole.) Jos joutuisin rämpimään (kävellen siis) kilometritolkulla keskelle metsää tms. en välttämättä suostuisi.
Jos pappi tulee jostain syystä ja vihkiparin pyynnöstä(esim. perhetuttu) toisesta seurakunnasta kuin minkä alueella vihkiminen tapahtuu, niin silloin pappi voi pyytää matkakorvauksia.Tällöin kun ei seurakunta korvaa matkakuluja. Muuta palkkaa ei saa ottaa.
Jos seurakunta, jonka alueella vihkiminen tapahtuu on pyytänyt toisen seurakunnan pappia hoitamaan vihkimisen, niin silloin pyytävä seurakunta maksaa matkakulut ja papille toimituspalkkion. Esim. jos oman seurakunnan pappi sairastuu ja joudutaan pyytämään apua naapuriseurakunnista.- Miinusnapainen
Kiitos selvennyksistä. Kyseessä on nimenomaan kirkko ja se kyllä sijaitsee sen seurakunnan alueella, josta pappi on tilattu. Tässä taitaa olla kyse mainitsemastasi tilanteesta, jossa sijainen tulee toisesta seurakunnasta papin esteen vuoksi. Koskeeko samat säännöt kanttoria, vai onko heitä varten omat sääntönsä?
- ykspappi
Miinusnapainen kirjoitti:
Kiitos selvennyksistä. Kyseessä on nimenomaan kirkko ja se kyllä sijaitsee sen seurakunnan alueella, josta pappi on tilattu. Tässä taitaa olla kyse mainitsemastasi tilanteesta, jossa sijainen tulee toisesta seurakunnasta papin esteen vuoksi. Koskeeko samat säännöt kanttoria, vai onko heitä varten omat sääntönsä?
samat säännöt koskevat myös kanttoria. Seurakunta maksaa.
Kannattaa varmistaa, että juuri siihen kirkkoon seurakunta järjestää myös kanttorin. Jos kyseessä on jokin pieni sivukirkko (esim erämaakirkko tai vastaava), jossa ei ole urkuja tai muuta soitinta, niin voi olla että musiikin joutuu hankkimaan itse. Joitakin tällaisia kirkkoja tiedän olevan. Harvassa tällaiset kirkot kuitenkin ovat.
Samoin pienissä sivukirkoissa urut eivät aina ole kovin hääppöisiä. Joten ottakaa ehdottomasti kanttoriin yhteyttä, että voitte sopia sellaisen musiikin, joka kuulostaa juuri sen kirkon uruilla hyvältä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Asiakkaalle ei myyty energiajuomaa - tuomio tuli syrjinnästä
Vaikka oli ilmeisesti täysi-ikäinen. Tosin ei lapsiakaan saisi syrjiä, koska oppivat helposti itsekin syrjimään, jos koh824300Jos venäjällä olisi kansan valitsema presidentti, olisiko Ukrainan sotaa?
Ei varmasti olisi. Sehän on tiedossa, että raskaalla vaalivilpillä putin jatkaa pressana.1523369Pakkoruotsista luopumalla kymmenien miljoonien säästöt
Pakkoruotsin opiskelun kustannuksista ei ole juurikaan tehty kustannusselvityksiä, mutta joidenkin arvioiden mukaan siit1213307Luterilaisen kirkon koko kastekaava on väärä
Uudessa testamentissa on kaksi täysin ristiriidassa olevaa kastekäskyä Matt 28:19 ja Ap. t. 2:38. Matteuksen evankeluimi412754Miten Yxäri iskettiin?
Voisin tässä unta odotellessani kertoa, miten mieheni lähestyi minua. Tunsimme entuudestaan. Hän kyseli minulta aina j2182544"Kostokakka!" Farmi Suomen pehtoori avaa sanaisen arkkunsa Frederikin haisevasta jäynästä
Voi hyvänen aika Reetun touhuja! Pehtoori Terho Häkkinen sai ennen näkemätöntä höykytystä heti Farmi Suomi -realityn alk192201Katsoitko Petolliset, mitä mieltä?
Vanajanlinnan käytävät ja salongit täyttyvät jälleen kuiskailuista, salaisuuksista ja petoksista. Petollisten uudella112016Ylen juontaja möläytti suorassa radio-ohjelmassa
Ylen Radio Suomen juontaja Samuli Aaltonen käytti törkeää kieltä maanantaiaamupäivän Koko Suomen radio -ohjelman lähetyk471970- 291964
Onko Janne Naakka tuttu kasvo ja mitä mieltä olet Farmi-kokoonpanosta?
Somevaikuttaja Janne Naakka on tubettaja ja bloggaaja sekä yksi uuden Farmi Suomi -kauden kisaajista. Naakka tuottaa mm.01913