Vistakin on

http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1125423&s=r

En kyllä uskalla ostaa moista riskitekijää koneelleni.
12551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Microsoft ei näköjään osaa mitään kunnolla, paitsi pakkomarkkinoinnin ja huijaamisen.

Äänestä

Taita tulla floppi koko Vistasta, päivittäin kuulee uutisia miten monet kaupungit, firmat ja organisaatiot siirtyvät linuxiin, eikä Vistaan.

Ei taida Vistasta olla mihinkään vaikka Microsoftin sylikoirat räksyttävät koko ajan Gartnerin pilipali-ENNUSTEISTA. Hehehee...

Äänestä

käymään. Kauankohan uutinen saa olla täällä ennen kuin Keilarannasta tulee käsky poistaa se.

Äänestä

Kermavaahdolla ja namuilla koristeltu se sama vanha p...a

Äänestä

>Ryhmän johtajan Oliver Friedrichsin mukaan käyttöjärjestelmä on entistä turvallisempi, mutta haitallista koodia voi silti ajaa tilkitsemättömien reikien kautta.

Ei mitään uutta auringon alla. Eipä ole koskaan tehty ohjelmaa jossa ei reikiä olisi. Päivityksillä ne korjaantuvat.

>Sen sijaan kolmansien osapuolten ohjelmistot houkuttelevat hyökkääjiä edelleen.

Microsoft ei voi paljoakaan vaikuttaa näiden ohjelmien tietoturvaan.

>Vistan 64-bittisessä ytimessä on erityinen ominaisuus ajurien tunnistamiseksi. Ryhmä kuitenkin onnistui vammauttamaan tunnistamisen viikossa.

Eipä tuosta muutenkaan ole kuin haittaa. Jos esim. joku opensource ajureiden tekijä vaivautuu 64 bittiseen vistaan tekemään ajurin jollekin laitteelle niin eipähän asennukkaan kun pitää aluksi certifioida microsoftilla. Vai viikossa vammautettu? Eihän tuon ohittamiseen mitään ihmeellisiä vippaskonsteja tarvitse kunhan syöttää käynnistyslataajalle komennon joka sulkee ko. certifioinnin tarkistuksen - Windowsin ominaisuus siis.

>Vistan tietoturvaa on parannettu paremmalla käyttäjähallinnalla. Käyttäjiltä on mahdollista rajoittaa pääsy järjestelmänhallinnan työkaluihin ja toiminnallisuuksiin.
>Friedrichsin mukaan myös käyttäjähallinta on ohitettavissa ja osaavalle henkilölle avautuu järjestelmään täydet toiminnallisuudet.

Olisipa hauska tietää tekniikka. Veikkaampa kuitenkin ettei mikään ihan helppo juttu. Eipä tuosta kuitenkaan kotikoneen käyttäjälle paljoakaan haittaa ole sillä itse ainakin tapaan pitää itselläni muutenkin täydet oikeudet, käytin sitten windowsia tai linuxia. Enemmänkin haittaa tuosta on kenties julkisille kuten koulujen, virastojen ja kirjastojen koneille (jos ne joskus 10 vuoden sisällä siirtyvät Vistaan). Tosin näille on ylläpitäjät jotka pitävät toivottavasti päivitykset ajantasalla, sillä tuohonkin ehtii tulla vielä paljon päivityksiä. Eipä tosin 2000:n ja XP:n käyttäjänhallinnatkaan kovin kummoisia ole.

***

Olipa taas hieman turha artikkeli. Niin kauan kuin joku viitsii näistä käyttöjärjestelmistä reikiä etsiä niin reikiä tulee myös olemaan oli kyseessä mikä tahansa järjestelmä. Tärkeitä kuitenkin on, että reiät korjataan.

Loppujen lopuksi Vistan turvallisuus lähtökohdat ovat kuitenkin huomattavasti paremmat kuin esim. XP:n ilmestyessään.

Äänestä
  • "Loppujen lopuksi Vistan turvallisuus lähtökohdat ovat kuitenkin huomattavasti paremmat kuin esim. XP:n ilmestyessään. "

    - No siihen ei paljoakaan tarvita.

    Äänestä

Äkkiä mun koneelle, Vista pyörii ja toimii, missä ne kaikki matoset kuppaa??????? Mitä hemmetin riskejä tavalliselle kotikäyttäjälle, hitto et pelottaakiin, ja pah. Ai niin, olen Microsoftilla vielä töissä, toki toki.

Äänestä
  • Kyllä pian on jo sellaisia sivustoja joihin ei Vistallakaan voi mennä ilman mahtavaa suojaohjelmapatteristoa. Ja aukkoihin ei Microsoft tule luonnollisestikaan saamaan paikkoja kuin joskus ehkä. johan tuo on nähty ennenkin.

    Äänestä

  • >Äkkiä mun koneelle, Vista pyörii ja toimii, missä
    ne kaikki matoset kuppaa??????? Mitä hemmetin
    riskejä tavalliselle kotikäyttäjälle, hitto et
    pelottaakiin, ja pah. Ai niin, olen Microsoftilla
    vielä töissä, toki toki.<

    Tuskin olet (et ole) microsoftilla töissä. Ethän
    näytä edes tietävän mitä hakkeri tarkoittaa.

    Äänestä

  • et osaa mitään kirjoitti:

    >Äkkiä mun koneelle, Vista pyörii ja toimii, missä
    ne kaikki matoset kuppaa??????? Mitä hemmetin
    riskejä tavalliselle kotikäyttäjälle, hitto et
    pelottaakiin, ja pah. Ai niin, olen Microsoftilla
    vielä töissä, toki toki.<

    Tuskin olet (et ole) microsoftilla töissä. Ethän
    näytä edes tietävän mitä hakkeri tarkoittaa.

    vaan osoittaa sen millä tasolla mikkisen väki on. Suora verrannollisuus työntekijöiden ja tuloksen välillä. Ei noilla taidoilla mitään kunnollista voi syntyä ja sehän on nähty.

    Äänestä

Vähintään yhtä huono on tää mun nykyinen XP, turha ostaa vistaa. Tähän on jo tottunut :D

Äänestä
  • kaikki saatanan virusrosvot aina uuden kimpussa,saapahan olla tää xp rauhassa rosvoilta

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


vaarallinen! kirjoitti:

http://www.tietoviikko.fi/doc.te?f_id=1125423&s=r

En kyllä uskalla ostaa moista riskitekijää koneelleni.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu