Aika liitää siivillä täällä kotona pulleron kanssa touhutessa. Minkäskokoisia kolmekuukautisia palleroita te muut hoivaatte/hoivasitte? Meillä 3 kk:n ratsiassa strategiset mitat olivat 62 senttiä ja 7400g.
Pullero viihtyy mahallaan, ei tavoittele leluja vielä käteensä, kääntyy satunnaisesti selälleen, hymyilee estottomasti, jokeltaa, kuolaa silmittömästi, syö vain tissiä, ei tykkää päiväunista, vihaa ulkovaatteiden pukemista... :)
Pullero viihtyy mahallaan, ei tavoittele leluja vielä käteensä, kääntyy satunnaisesti selälleen, hymyilee estottomasti, jokeltaa, kuolaa silmittömästi, syö vain tissiä, ei tykkää päiväunista, vihaa ulkovaatteiden pukemista... :)
Vastaukset 12
Vanhimmat
meillä oli hiukan yli 8kg ja 63.5cm.
5.5kg ja 56cm tyttö.
justiin eilen käytiin neuvolassa ja poitsu oli tai siis on 8,8kg ja 64cm. aikas iso kokonen on. päätään kannattelee. tavoittelee leluja ja varsinkin äitin hiuksia tykkää repiä ja nipistelee tosi lujaa. on kääntynyt jo muutaman kerran kyljelleen, mutta ei ole hokannu että siitä vois kääntyy mahalleen vielä.
poitsu on täysimetyksellä ja tuntuis kasvavan tosi hyvin. hirveän aurinkoinen poika. meilläki toki vihaa tuota ulkovaatteiden pukemista.
viime aikoina illalla nukkumaan meno ollu yhtä tuskaa. nukuttamiseen menee monta tuntia, vaikka poitsu selvästi väsynyt... kuitenkaan yöllä ei herää ku kerran syömään ja nukkuu sen 12h yössä.
neuvolassa mitattu 7450 ja 64cm, eikö ole vähän tyhmää sanoa omaa vauvaa pullukaksi? mulle tulee ainaski aina paha mieli jos joku sanoo meidän poikaa isoksi tai pyöreeksi, meidän poika on just hyvä sellaisena kuin se on ja voi vaan miettiä mistä johtuu nykyiset ulkonäkö vaatimukset kun vauvasta alkaen jo mietitään onko kenenkin lapsi liian iso ja miten hyvin viihtyy rinnalla.
Oletkohan nyt hieman liian herkkähipiäinen!? Pullero tai pullukka kuvaa oikein hyvin vauvan olemusta eikä sillä kyllä välttämättä ole yhtään negatiivista kaikua tai latausta liian isosta koosta. Mitä pyöreämpi tai pulleampi tai lihavampi vauva, sitä söötimpi, suloisempi tai veikeämpi, se on mun mielipide!
oon ihan pöllämystynyt teidän vauveleiden koosta! ja meille kuitenkin koko ajan sanotaan ja on sanottu että kasvaa erinomaisesti pelkällä tissillä eikä lisämaitoa tarvitse harkitakaan.... tytteli siis 60 cm pitkä ja painoa lähes grammalleen 5 kiloa. toki paljon vaikuttaa varmasti lähtökokokin, olihan meidän prinsessa tosi siro syntyessäänkin: 2880g ja 46 cm.
vaikka eipä tuo isovelikään ollut kuin vähän yli 5 kiloa tässä kohtaa, vuoden ikäisenä 9,5 kg ja nyt reippaana 4,5 vuotiaana 18 kg =) pituutta senkin edestä kyllä löytyy. taitavat olla vaan molemmat tulleet sitten isäänsä: pitkiä ja hoikkia tulee =)
mukavaa vauvantuoksuista arkea kaikille, grammoista viis =)
3kk poika 6kg550g ja 61.5cm ja tyttö 5kg370g ja 60cm
Meidän poju 7790g ja 65cm. Tyytyväinen herra =)
Meillä typy 64 cm ja 7125 g. Tänne vastaavat näköjään kaikki yläkäyrillä tai niiden yläpuolella olevien vauvojen äidit... :)
siinäpä ne mitat tulikin...
Yleensä ottaen tyytyväinen vauva! Hymyilee ja höpöttää. Leikkii jo kovasti. Kääntymistä ei ole vielä hoksannut, vaikka melkosesti muuten lattialla liikehtiikin.
Nukkuu yönsä hyvin, heräten kerran syömään. Aivan hurmaava pakkaus!
Meidän poika oli 3kk ikäisenä 6700g ja 62.2cm... syntyissä 2840g ja pituutta 49,5cm....
ja jotkut sanoo että ompa LÄSKI. semmosta....
8030g ja 63cm, tyttö. pullea oli.. nykyään kun kuvista kattoo, mutta NIIIN söötti :)