Jos nyt kävisi niin surkeasti, että Sipoo menettäisi osan maitaan rosvoille, niin olisiko järkevää pistää uusiksi tämä esitelty uusi yleiskaava. Se tuntuu tosi kalliilta suunnitelmalta joka lankeaisi ilman muuta suurelta osin kunnan ja sitä myöden asukkaiden verorahoilla kustannettavaksi. Muutenkin suunnitelma on aika ylimalkainen.
Suunnitelmaa alettiin ilmoituksen mukaan valmistelemaan jo v.2002. Mutta varmaan aika verkkaiseen tahtiin. Nyt sitten kiireen iskettyä, niin ylimalkainen siitä tuli. Siitä kiitos, suunta on oikea ja jatkaa pitää.
Missään tapauksessa ei saa kustannuksia siirtää kuntalaisille. Ei uusille eikä vanhoille asukkaille. Ei pidä haaveksia aivan mahdottomia, mutta muutos tähän Sipoon politiikkaan on tultava.
Onko sitten
2
424
Vastaukset
- Sipoolainen
Eikös tuo olisi sama liittyä kokonaan Helsinkiin, veroäyri pienenisi, päästäisiin eroon RKP:stä ja monista muista turhista poliitikoista ym.
- mielestä
Veroäyri ei kerro kaikkea. v. 2005 sipoolainen maksoi keskimäärin n 139 euroa enemmän kunnallisveroa kuin helsinkiläinen.
Se saako sipoolainen sillä rahalla parempaa palvelua kuin helsinkiläinen jääköön jokaisen itsensä arvioitavaksi, mutta samana vuonna Sipoo käytti esimerkiksi perusterveydenhuoltoon asukasta kohden 214 euroa enemmän kuin Helsinki.
Jos "Sipoolainen?" haluaa päästä poliitikoista eroon niin ilmeisesti hänen ihanneyhteiskuntansa on Pohjois-Korea.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 938028
- 403852
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021906- 241310
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321143Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,311079Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia11865Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53847Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31812Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v27762