aupairius?

abi_07

au pair. hyviä ja huonoja puolia?

omat mietinnät:
halpa budjetti
mahdollisuus tutustua toiseen kulttuuriin
uusia kokemuksia
oppii "käsittelemään" lapsia

-jokaisella perheellä on omat ongelmansa
-perhe-elämän asettamat rajat
-jos ei lastenhoidosta aikaisempaa kokemusta, niin voi olla hankala päästä (?)
-kotityöt aika yksitoikkosia

onko au pairius hyvä keino teidän mielestänne viettää vuosi? :)

kiitoos.

1

604

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • usassa nyt

      Olen ollut aupairina nyt taalla jotain 7kk ja on kylla joka hetki kannattanut! Olen tutustunut ihmisiin ja tahan taysin uuteen kulttuuriin, kavereita saanut ja elamankokemusta on myos karttunut. Lastenhoitoa on myos kylla tassa ajassa "jonkin verran" tullu tehtya :D

      Mulla ei ole perheen kanssa ollut mitaan isompia ongelmia, tietenkin joskus jotain pienta (kuten kun kerran kolhaisin autoa) on ollut mutta en voi sanoa etta olisin perheen kanssa kunnolla matsia koskaan ottanut (siis tahan mennessa...!).

      Ja mitka "perhe-elaman asettamat rajat"?! Taalla olen tyoajallani aivan normaalisti toissa, ja kun vapaa-aika alkaa niin saan tehda melkeinpa ihan mita lystattaa. Tietenkaan ei mitaan semmosta voi tehda etta tulee kannissa/krapulassa toihin, ja totta kai asut perheen kanssa samassa talossa ja teilla on omat juttunne, mutta ei mulla ainakaan ole tama elama minkaalaisia ongelmia aiheuttanut.

      Kotitoista en oikein osaa sanoa, mulle kun kotityo tarkottaa astianpesukoneen tyhjennysta/lounaan laittoa pari kertaa viikossa/pyykin pesua kerran viikossa, ja jos jarjeston kautta menet niin niillakin saannoissa sanotaan etta me ei olla mitaan siivoojia (imuriin en ole kertaakaan taalla koskenut tms).

      Ja kylla aupairiksi paasee vaikkei ole paljoa kokemusta lapsista, koska aupairit ei ole mitaan "nannyja" ja kaikki perheet siten tietaa etta mikaan ammattilainen ei ole taloon tulossa. Yrita vaikka hankkiutua jonnekin naapuriin katsomaan lapsia vaikka viikonloppuna joskus tms, niin kylla siitakin jo yhden kokemusmerkinnan saa.

      Onnea matkaan, suosittelen tata vaikka ei tama elama aina pelkkaa juhlaa olekaan lasten kanssa...! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      138
      2378
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      71
      2299
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      66
      1969
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      78
      1665
    5. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      107
      1542
    6. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      102
      1498
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      119
      1401
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      32
      1264
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1191
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      81
      1134
    Aihe