Tehoista:Nykyiset on kuristettu 11 kw eli noin 15 hp.Muistan että kauvan aikaa sitten oli esim honda rd:ssä 21 pollee ja oli kai niitä vakiona tehokkaampiakin.Eli kuinkas paljon nykyisissä pyörissä on tehoja ilman kuristuksia esim derbissä ja muissa vastaavissa?Onko 2 ja 4 tahtisissa tehoeroja ilman kureja?
paljonko?
Lieneekään
6588
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
RD oli Yamaha, ei Honda. Tehokkaimmissa katupiikeissä (Aprilia, Cagiva, Suzuki) oli aikanaan reilut 30hv, kisaenduroissa oli (ja on edelleen) lähemmäs 40hv. Nykyiset nelarit ovat edelleen kuristamattomia (tai hyvin lievästi kuristettuja), eikä niistä oikein yli 15:ta pollea saa irti kuin virittämällä. Kakstahtiset lienevät kuristamattomna ihan yhtä tehokkaita kuin ennenkin.
Joo oikeassa oot. Se dementia vaivaa.Miten muuten on ajokortissa on A ja se on tullut kun ajoin kortin kauvan aikaa sitten.Ajoin B luokan ja kylkiäisenä tuli A.Saanko ottaa kurit pois ja ajaa laillisesti ja pitääkö muutoskatsastaa?
Menee muutoskatsastushommiksi, onnistumisesta ei kyllä ole varmuutta. Nuo kuristukset kun vaikuttavat myös pakokaasupäästöihin, eikä pyöriä ilmeisesti ole ilman kuristuksia hyväksytty. Jotkut saattavat ollakin, vaan enpä uskalla luvata. Jos kyseessä taas on vanha pyörä joka on jälkeenpäin A1:si kuristettu, niin silloin ei pitäisi ongelmia tulla. Tai sitten vaan otat kurit pois ja ajelet, enpä usko poliiseja hirveästi kiinnostavan kun ajokortti kuitenkin riittää vaikka millä ajamiseen.
Tehot kasvoivat 80-luvun puolivälissä merkittävästi, kun 2-tahtisiin pyöriin otettiin käyttöön pakoaukonsäädin. Säädin nostaa ja laskee sylinterin pakoaukossa olevaa laippaa kierroksien mukaan. Matalilla kierroksilla laippa tukkii pakoaukon yläreunaa, jolloin aukko on leveämpi suhteessa korkeuteen. Tämä lisää alavääntöä merkittävästi. Yläkierroksilla pa-säätimen laippa nousee ylös ja pakoaukosta tulee korkea. Tällöin pyörä ottaa tehopiikin ja lähtee kiihtymään vielä iloisempaan tahtiin. Ennen pa-säädintä valinta oli joko loistava alavääntö tai kova huipputeho, molempia ei saanut.
1994-95 käyttöön tuli uudet pykälät, joiden mukaan kevytmoottoripyörän maksimitehoksi määriteltiin 11kW. Tämä muutti pyöriä oleellisesti. 90-luvun alun kyykkypyörät olivatkin tehokkaampia (yleisesti jopa 30-35hp) kuin nykyään valmistetut. Nykyisin myydään myös crossipyöriä katukäyttöön valoilla ja vilkuilla varustettuna. Niissä tehoa tosiaan 35-40hp ja huoltovälit ovat monttupeleissä tiuhat. Nykyajan kyykkypyörät ovat 2-tahtisena tehoiltaan luokkaa 26-30hp.
Vanhoissa moottoripyörissä ei tarvitse välittää päästömittausten tuloksista. Sama juttuhan on myös vanhoiss autoissa, joita turbotetaan ilman päästömittauksia ja käydään vain hakemassa katsastuskonttorilta uudet paperit. Kuristamaton pyörä menee vielä nykyäänkin läpi muutoskatsastuksesta (myös uudet!), mutta silloin papereihin merkitään kuristamattoman tehot, eikä yli 11kW pyörää saa ajaa alle 18-vuotias. Kuristamattomaan pyörään tulee käyttää tehtaan omia ja virallisia täysteho-osia, eikä vieraita viritysosia, jotta muutos on pätevä.
Kevytmoottoripyörän tehoja saa kasvattaa täysitehoisestakin tietyn määrän, jolloin sen saa vielä katsastettua papereihin, mutten nyt muista kuinka paljon tehonlisäystä sai olla. Muistaakseni jotain luokkaa 15-20%.
Nykyisin ei enää myydä hirveästi 2-tahtisia pyöriä markkinoille uutena ja 4-tahti on valloittamassa markkinoita. Päästörajoitukset tiukkenee koko ajan ja moni merkki on jo vaihtanut mallinsa moottorin 4-tahtiseen. 4-tahtiset tosiaan myydään useimmiten kuristamattomina (tehoa 8-11kW) ja 2-tahdeista löytyy kuristuksia, jotka poistamalla päästään jopa 18-25kW tehoihin riippuen pyörästä. Tehokkaimmat ovat monttupyöriä.
Mikä pyörä sulta löytyy?
Moi.Ollaan varmaan joskus tavattu tuolla moposkootteri puolella.Ostin tossa tammikuussa melko uuden derbi nuden.ajettu 2400 km.oli ja on edellenkin tossa takapihalla fude sport.ihan hyvä peli ottaen minkä verran se maksoi.ei siinä ole ollut muuta vikaa ku vilkkua pitää pitää sormella päällä ja akku on finaalissa.joo derbin kulkua pitäisi lisätä mutta ei mitään ns.isoja juttuja.eli sulake ja ehkä pakoputkisoon kajoamista.Katselin wikimotosta ja
siellä luki että tyhjään sulake paikkaan laittamalla 10 a sulakkeen tehot nousee?toiset sanoo että sulake pitää vaihtaa isompaan kuinka lie?KIITOS olet niitä harvoja fiksuja joilla on tietoa ja käyttäydyt asiallisesti.katso esim.moposkootterit.
Motot.netin wikistä löytyy asiallista tietoa. Laita 10A sulake, se on virallinen täystehosulake. Liian isolla sulakkeella esim. oikosulun sattuessa voi sähköt mennä solmuun pahemminkin.
Ilman sulaketta pa-säädin ei saa Derbissä virtaa. Virtahan kulkee sulakkeen kautta ja liian isolla virralla sulake palaa suojellen muita sähkölaitteita. Jos sulake poistetaan, ei sähkövirta johdu pa-säätimelle, kuten Derbissä on kuristaminen toteutettu. Ei siitä isommasta, kuin 10A sulakkeesta ole mitään iloa, jollei 10A sulake kärähdä ehjillä sähköillä.