jee nepaliin

nepalnepalalepa

Toukokuussa nepaliin. Vielä pitää ostaa lentoliput sinne delhistä, jonne menen finnairin alehintaan 299 eestaas. tarkoitus käydä tutustumassa vuoriin. Oikein pitkä trekki mutta on varottava vuoristotautia. Kuka tietää minkä hintaista on nepalissa ostaa teltta sekä makuupussi?

5

2373

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hepsantuu

      Onkohan ajankohta oikea Nepalille?

      Itse olen Nepalissa ollut vain talvella, mutta _tietaakseni_ toukokuu on sadekauden ja kuuman, kuivan kauden valiaikaa. Sadekaudella nakyvyys vuoristossa on huono. Tama tarkoittaa sita, etta vuorten huiput ovat usvan peitossa.

      Mutta eipa ole ainakaan kylmaa vuorilla!

      • nepaliin meen

        tietääkseni nepalissa on silloin offseason (tai ainakin melkein), ja itse olen ns.offseason matkaaja. joka paikassa on paljon hiljaisempaa ja vuorilla ei ole satoja eurooppalaisia turisteja. aamupäivästä näkyvyys on hyvä, mutta jos on Usvaa niin täytyy nousta sinne kahdeksan kilometrin korkeuteen, siellä tuskin on Usvaa. Ja toukokuun aikaan voi nähdä esim EBCllä niitä oikeita vuorikiipeilijöitä eikä mitään North Face mannekiinejä.

        esim euroopan pääkaupungeissa on paljon miellyttävämpää matkustella talvella.. oletko ikinä käynyt katsomassa big beniä heinäkuussa, voi jumankauta mikä ryysis. tai kaakkoaasiassa vuodenvaihteenaikaan on yhtä paljon eurooppalaisia kuin paikallisia.


    • susannnnnna

      Retkeilykammeiden hinnat ovat täällä noin puolet euroopassa myytävistä. Esim. Thamelilla (turistirysäalueella) on varmaa sata erilaista liikettä, tinkaamalla saat hyvän hinnan!

      Finnairin tarjoushinta on tosi hyvä, vaikka itse välttäisin Delhiä viimeiseen asti.

      DEL-KTM-DEL n. 200 dollaria, kaikki yhtiöt myyvät samanhintaisia lippuja, ei tarjouksia.

      Toukokuu on oikein mukavaa aikaa Nepalinmatkailulle!

      • nepalnepalnepal

        eli, kannattaa ostaa sieltä. oletko sä nyt siellä nepalissa? hankin juuri lentoliputkin delhi-kathmandu-delhi, ja hyvä tuuri kävikin kuin ei tarvitse kuin delhin lentokentällä vähän aikaa notkua.

        mitä mieltä olet, sataako vuorilla paljon tuossa touko-kesäkuussa?


    • minä vain

      Kannattaa miettiä ostaako makuupussia tms. Nepalista...tuotteet ovat Kiinassa valmistettuja feikki tuotteita eivätkä varmasti tule kestämään kovaa käyttöä.
      Meidän trekki opas oli ostanut paikallisesta kojusta "trekkikengät" jotka olivat hajonneet seuraavana päivänä.=(
      Mutta jos kuitenkin haluat ostaa,niin katso ompeleet tms. huolella..
      Hyvää matkaa!!!!=)Nepal on todella mukava paikka!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras kuollut

      Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS
      Kotimaiset julkkisjuorut
      125
      3113
    2. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      16
      1091
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      903
    4. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      54
      884
    5. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      52
      819
    6. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      48
      709
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      80
      679
    8. 54
      664
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      80
      636
    10. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      35
      624
    Aihe