jee nepaliin

nepalnepalalepa

Toukokuussa nepaliin. Vielä pitää ostaa lentoliput sinne delhistä, jonne menen finnairin alehintaan 299 eestaas. tarkoitus käydä tutustumassa vuoriin. Oikein pitkä trekki mutta on varottava vuoristotautia. Kuka tietää minkä hintaista on nepalissa ostaa teltta sekä makuupussi?

5

2346

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hepsantuu

      Onkohan ajankohta oikea Nepalille?

      Itse olen Nepalissa ollut vain talvella, mutta _tietaakseni_ toukokuu on sadekauden ja kuuman, kuivan kauden valiaikaa. Sadekaudella nakyvyys vuoristossa on huono. Tama tarkoittaa sita, etta vuorten huiput ovat usvan peitossa.

      Mutta eipa ole ainakaan kylmaa vuorilla!

      • nepaliin meen

        tietääkseni nepalissa on silloin offseason (tai ainakin melkein), ja itse olen ns.offseason matkaaja. joka paikassa on paljon hiljaisempaa ja vuorilla ei ole satoja eurooppalaisia turisteja. aamupäivästä näkyvyys on hyvä, mutta jos on Usvaa niin täytyy nousta sinne kahdeksan kilometrin korkeuteen, siellä tuskin on Usvaa. Ja toukokuun aikaan voi nähdä esim EBCllä niitä oikeita vuorikiipeilijöitä eikä mitään North Face mannekiinejä.

        esim euroopan pääkaupungeissa on paljon miellyttävämpää matkustella talvella.. oletko ikinä käynyt katsomassa big beniä heinäkuussa, voi jumankauta mikä ryysis. tai kaakkoaasiassa vuodenvaihteenaikaan on yhtä paljon eurooppalaisia kuin paikallisia.


    • susannnnnna

      Retkeilykammeiden hinnat ovat täällä noin puolet euroopassa myytävistä. Esim. Thamelilla (turistirysäalueella) on varmaa sata erilaista liikettä, tinkaamalla saat hyvän hinnan!

      Finnairin tarjoushinta on tosi hyvä, vaikka itse välttäisin Delhiä viimeiseen asti.

      DEL-KTM-DEL n. 200 dollaria, kaikki yhtiöt myyvät samanhintaisia lippuja, ei tarjouksia.

      Toukokuu on oikein mukavaa aikaa Nepalinmatkailulle!

      • nepalnepalnepal

        eli, kannattaa ostaa sieltä. oletko sä nyt siellä nepalissa? hankin juuri lentoliputkin delhi-kathmandu-delhi, ja hyvä tuuri kävikin kuin ei tarvitse kuin delhin lentokentällä vähän aikaa notkua.

        mitä mieltä olet, sataako vuorilla paljon tuossa touko-kesäkuussa?


    • minä vain

      Kannattaa miettiä ostaako makuupussia tms. Nepalista...tuotteet ovat Kiinassa valmistettuja feikki tuotteita eivätkä varmasti tule kestämään kovaa käyttöä.
      Meidän trekki opas oli ostanut paikallisesta kojusta "trekkikengät" jotka olivat hajonneet seuraavana päivänä.=(
      Mutta jos kuitenkin haluat ostaa,niin katso ompeleet tms. huolella..
      Hyvää matkaa!!!!=)Nepal on todella mukava paikka!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      437
      7489
    2. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      218
      6429
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      94
      6176
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5662
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      38
      4522
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4378
    7. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      4
      4169
    8. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      36
      3673
    9. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3600
    10. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    Aihe