Toukokuussa nepaliin. Vielä pitää ostaa lentoliput sinne delhistä, jonne menen finnairin alehintaan 299 eestaas. tarkoitus käydä tutustumassa vuoriin. Oikein pitkä trekki mutta on varottava vuoristotautia. Kuka tietää minkä hintaista on nepalissa ostaa teltta sekä makuupussi?
jee nepaliin
5
2346
Vastaukset
- Hepsantuu
Onkohan ajankohta oikea Nepalille?
Itse olen Nepalissa ollut vain talvella, mutta _tietaakseni_ toukokuu on sadekauden ja kuuman, kuivan kauden valiaikaa. Sadekaudella nakyvyys vuoristossa on huono. Tama tarkoittaa sita, etta vuorten huiput ovat usvan peitossa.
Mutta eipa ole ainakaan kylmaa vuorilla!- nepaliin meen
tietääkseni nepalissa on silloin offseason (tai ainakin melkein), ja itse olen ns.offseason matkaaja. joka paikassa on paljon hiljaisempaa ja vuorilla ei ole satoja eurooppalaisia turisteja. aamupäivästä näkyvyys on hyvä, mutta jos on Usvaa niin täytyy nousta sinne kahdeksan kilometrin korkeuteen, siellä tuskin on Usvaa. Ja toukokuun aikaan voi nähdä esim EBCllä niitä oikeita vuorikiipeilijöitä eikä mitään North Face mannekiinejä.
esim euroopan pääkaupungeissa on paljon miellyttävämpää matkustella talvella.. oletko ikinä käynyt katsomassa big beniä heinäkuussa, voi jumankauta mikä ryysis. tai kaakkoaasiassa vuodenvaihteenaikaan on yhtä paljon eurooppalaisia kuin paikallisia.
- susannnnnna
Retkeilykammeiden hinnat ovat täällä noin puolet euroopassa myytävistä. Esim. Thamelilla (turistirysäalueella) on varmaa sata erilaista liikettä, tinkaamalla saat hyvän hinnan!
Finnairin tarjoushinta on tosi hyvä, vaikka itse välttäisin Delhiä viimeiseen asti.
DEL-KTM-DEL n. 200 dollaria, kaikki yhtiöt myyvät samanhintaisia lippuja, ei tarjouksia.
Toukokuu on oikein mukavaa aikaa Nepalinmatkailulle!- nepalnepalnepal
eli, kannattaa ostaa sieltä. oletko sä nyt siellä nepalissa? hankin juuri lentoliputkin delhi-kathmandu-delhi, ja hyvä tuuri kävikin kuin ei tarvitse kuin delhin lentokentällä vähän aikaa notkua.
mitä mieltä olet, sataako vuorilla paljon tuossa touko-kesäkuussa?
- minä vain
Kannattaa miettiä ostaako makuupussia tms. Nepalista...tuotteet ovat Kiinassa valmistettuja feikki tuotteita eivätkä varmasti tule kestämään kovaa käyttöä.
Meidän trekki opas oli ostanut paikallisesta kojusta "trekkikengät" jotka olivat hajonneet seuraavana päivänä.=(
Mutta jos kuitenkin haluat ostaa,niin katso ompeleet tms. huolella..
Hyvää matkaa!!!!=)Nepal on todella mukava paikka!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis4377489Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse2186429Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai946176Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j2085662Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r384522Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi914378Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli44169Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s363673Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1163600Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan673588