Elikkä käytän windows live messengeriä ja sisäänkirjautumisessa todellinen ongelma ei ole toiminut nyt noin 1.5vkoon, valittaa sisäänkirjautuminen palvelimeen ei onnistu ja koodi tulee :80072efd...olen tehny kaikki sen eteen eli: asentanu uudelleen, painanut korjaa nappia ja tulee tärkeimmät portit kohtaan joku virhe merkki, sitten olen käynnistäny monta kertaa konetta uudelleen, asentanut explorerin uudestaan, koittanut vanhalla messengeril kirjautua jossa valittaa samaa asiaa, web messengerin sivulle ei suostu päästämään...auttakaa mua...mese inhoo mua???
TODELLINEN MESSENGER ONGELMA!!!
jessika-87
161239
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Rauhotuppas ensin. Itselläni tekee aika monesti tuon saman, se vain ruuhkautuu. Monesti itellä onnistuu kirjautuminen vasta 3.lla kerralla. Ihme homma tosin, aina kun olen aukaissut firefoxin, niin silloin mesekin aukee :)
Kokeile muita versioita, 7.0, 7,5 jne jne.. Itse tykkään eniten 7.0, mutta en tiedä mistä sen sais, joten nyt uudessa koneessa on live messenger
joo sitäkin koitettu...eikä toimi ei vaa toimi...ärsyttää tosi paljon ...nyyh :(
mesen palomuuriin hyväksyttyjen listalle. Ei varmaa auta mut katos.
http://messenger.msn.com/Help/?mkt=fi-fi#LQ4
ja jollei auta niin googleta tuolla-> "80072efd"
ja katos se muuri ekana.
En viitti kopsaa ja liittää vastausta tänne kun olen sen jo monelle laittanut tässä foorumissa.
Perkele enhän mä olekaan Messengeri keskustelussa vaan ohjelmat. Messenger osiossa on paljon tuosta viasta juttuja mee sinne.
kiitti kaikille edellisille vinkeille...mutta ei toiminut edelleenkään messenger on sallittujen listalla...ja oon koittanu silleinkin että olen kytkenyt koko palomuurin pois..eikä toiminut näinkään...sitten sille joka laitto sen linkin msn.sivulle niin sinne en pääse koska se aikakatkaisee sen ja ilmoittaa et liian ruuhkainen tms. tämän vuoksi ei toimi web messengerikään kun en pääse sinne sivuille mutta muut sivut toimii aivan hyvin...:( hitto et sapettaa ja kunnolla kun on kaikki vissiin koittanu ja jatkaa vaan valittamista..nyyyyyyh =(=(=(
lukee
Kuinka korjaan virheen 81000365, 8100035b tai 80072EFD?
kirjautua MSN Messengeriin, MSN Messengerin yhteysasetukset saattavat estää sinua muodostamasta yhteyttä Microsoft® .NET Passport- tai Microsoft® .NET Messenger -palveluun. MSN Messengerin yhteyden vianmääritys voi usein löytää ja korjata näitä ongelmia. Yhteyden vianmääritys käynnistyy automaattisesti, jos MSN Messenger havaitsee yhteysongelman. Jos et halua käyttää yhteyden vianmääritystä tai jos se ei ratkaise yhteysongelmaa. kokeile seuraavia toimia:
1. Valitse Työkalut-valikko ja valitse Asetukset.
2. Valitse vasemmanpuoleisesta ruudusta Yhteys.
3. Valitse kohdasta Yhteysasetukset vaihtoehto Testaa yhteys.
Jos annat yhteyden vianmäärityksen tutkia järjestelmäsi, se testaa yhteysongelmia ja ilmoittaa toimista, joilla voit korjata ne.
4. Valinnainen: Suorita lisävianmääritys
Jos haluat suorittaa yhteystyyppisi vianmäärityksen, valitse Lisäasetukset. Tarkista Yhteyden lisäasetukset -valintaikkunassa, että käyttämäsi yhteystyypin asetukset ovat oikein. Testaa yhteys napsauttamalla Testaa-painiketta. Valitse OK ja valitse OK.
5. Valitse OK.
Kun valitset nämä asetukset, MSN Messenger käyttää Microsoft® Internet Explorerin yhteysasetuksia, jos se on mahdollista.
6. Yritä kirjautua MSN Messengeriin uudelleen.
Ei se vika ole sinun mesessä eikä sun koneessa. Koita kirjautua jonkun toisen tunnuksilla testataksesi yhteyttä.
Meillä kävi niin että poikani ei päässyt Live mesellä kirjautumaan vaan mese herjas just noilla koodeilla mitä laitoit.
Minä sitten kirjauduin omilla tunnuksilla hänen koneella ja pääsin kuin pääsinkin.
Minä muutes käytän jälleen 7.5 kun sain tapela sen Liven kanssa.
Jos yrität kirjautua jonkun toisen tunnuksilla niin mieluummin sellasen jolla on 7.5 mese. Niillä ilmeisesti on eri palvelimet Livellä ja 7.5 versioilla.
Kokeile jollain muulla vakaammaksi tiedetyllä pääteohjelmalla. Esim. Gaim tai Trillian voisivat tehota. M$:n vastaavat tuppaavat olemaan aika spagettikoodia
Miksi mun pitäisi kokeilla kun just yritän neuvoa.
Tässä linkki sinne Messenger foorumiin. Sieltä voi löytyä muutenkin apua jos jotain vielä ilmenee.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=94&conference=4500000000000558
Enhän mä suhun viitannu Meseilijä*, käytä mitä huvittaa. Et kai vaan käytä tuota arkaaista puumallia näiden viestien katsomisessa? Se luo turhia viitesuhteita.
Kyllä se osu minuun sun viestisi. Toivottavasti ketjun alottaja huomaa että se viesti oli hänelle eikä mulle.
Heips.
Mulla oli ihan sama ongelma ja sain saman virhekoodin. Asia korjautui kun tein näin:
mene käynnistä valikosta ohjauspaneeliin ja mene sieltä windowsin palomuuriin. Ota se pois päältä niin jo pitäis mesen toimia. Mutta tarkista sitä ennen että sulla on virusturvaohjelmassasi oma palomuuri käytössä (yleensä kyl on).
Toivottavasti tämä auttoi.