takan tiilien puhdistus noesta...

kuuraaja..

meillä on valkoisesta tiilestä muurattu jo jonkin verran iäkäs takka jonka pintaan on kertynyt kynttilöitä poltettaessa nokea, kun kynttilä on savuttanut, onko mitään ideoita miten nämä nokitahrat saisin pois?

2

13631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siivousinto

      Universal Stone -nimistä jutskaa. Saa ainaki suurimmasta osaa luontaistuoteliikkeistä. Meillä tuo aine on ollut tosi hyvä. Puhdistettu just mm leivinuunin luukun yläpuolelta mustat pois.
      Netistä varmaan löytyy myös tietoo, ku laitat googleen ton nimen...

    • sama juttu

      Itse pesin noen mustuttamat vaaleanruskeat tiilet kiillon kivipesulla. Sitä myydään ihan ruokakaupassa, s-marketissa ainakin oli. Ei muuta kuin veteen korkillinen eikä huuhtelua tarvi. Ja hyvin puhdistui vaikkei noita tiiliä oltu pesty varmaan yli 30 vuoteen. Tosin sai hangata hiki päässä mutta kyllä kannatti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      77
      3174
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2400
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2107
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2102
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1879
    6. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1745
    7. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      29
      1701
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      9
      1546
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1260
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1234
    Aihe