miten halviten reissaa usa:ssa?
low-budjet
halpamatka
4609
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei maksa paljoa.
liftaus väärässä paikassa maksaa $1000 sakkoa
eikä enää ole hitchhikers,ei ota kukaan kyytiin.
-mutta jos perä kestää niin greyhound amerpass 30 day $424 tai 45 day $464. Kyllä kuukaudessa ehtii vetää greyhoundilla joka suuntaan.
amerpassia myy suomessa soita sinne http://statravel.fi/
On myös airpass ja amtrak trailpass mutta ovat sikakalliita.
Yöpymiset löytää joka greyhound aseman aulassa on
hostel ilmoituksia tai katsoa puhelinluettelosta hostel tai mennä YMCA joka on joka paikassa ja jossa hinta aina alle $50 room tai dorm jossa 4-6 henkeä samassa huoneessa noin $20.
jos ikää yli 21 ja hyvä englanti niin voi ajaa autoja palkatta ja maksaa itse bensat. Kysy täältä.
http://www.autodriveaway.com
http://www.schultz-international.com/
ohjeita.
http://travel.guardian.co.uk/Print/0,3858,4123189,00.html
Jo kolmekymmentä vuotta sitten opiskelijana Yhdysvaltoja kierrellessäni Greyhound oli edullisin vaihtoehto ja edellisen vastauksen perusteella taitaa olla vieläkin. Hyvää matkaa!
Bensa halpaa eikä ole sidottu aikatauluihin. Lisäksi Greyhoundeilla matkustaa hullut, narkkarit ja vankilasta vapautuneet. Ei ainakaan meikäläisen makuun, mutta mistä kukin tykkää.
Amtrakia nyt vois harkita, junat on siistimpiä.