Mulla on 2 rottaa. Niillä molemmilla on märkä kuono. Ja Toinen niistä tuhisee. Ja toinen ''aivastelee'' Mistä se johtuu? Onko niillä nuha? Miten vilustunutta rottaa hoidetaan?
TOIVOISIN,ETTÄ VASTAISITTE, JA KIITOS JOS VASTASIT :))
TOIVOISIN,ETTÄ VASTAISITTE, JA KIITOS JOS VASTASIT :))
Vastaukset 3
Vanhimmat
voit liottaa sokeroimattomia mynthoneja veteen sekä höyryttää niitä: eli laita rottasi kuljetuslaatikkoon, laatikko tuolin alle, tuolin alle myös 2dl kiehuvaa vettä, sitten vain peität koko höskän peitolla, pyyhkellä yms... pidä myös huoli että rottasi saavat tarpeeksi vitamiineja.
Vilustuneille rotille jotkut antavat kamomillateetä ja nutri plus geeliä, mutta jos nuha on rohinaa tai menee rohinaksi kyseessä voi olla myco, jolloin tarvitaan jo lekuria ja antibioottikuuria.
Voi laittaa myös valkosipulia, jos rotat vaan suostuu syömään sitä. Keitetään vähässä vedessä, sekaan hunajaa ja mössöä voi tarjoilla jäähtyneenä. Toiset syö ja toiset ei.