Haen amk:hon opiskelemaan matkailua ja mietin, että minkälaista se oikea opiskelu sitten on? Onko se kauheaa pänttäystä ja yömyöhään tenttikirjojen kanssa kukkumista? :) Kun oppaiden hienot ja juhlavat kuvaukset johtavat pahasti harhaan ihmispoloja. :) Lukion käyneenä on tottunut oikeasti opiskelemaan, mutta voiko sitä verrata mitenkään amk-tasoon? Tai jollakin tavalla antaako lukio osviittaa tulevista opinnoista, jos mahdollisesti sisään pääsisi.
Amk raskas? Matkailuala lähinnä.
8
1167
Vastaukset
- Läpihuutojuttu normaaliälyllä
AMK on koulunkäyntiä. Ei ole raskasta, jos on edes keskitason hoksottimet. Opiskelu on sitten jotain ihan muuta ja sitä harrastetaan aivan muualla.
- justiinsa
Et selvästikkään opiskele AMKssa.
- Näitä kommentteja
ei kannata noteerata! Läpihuutojuttunahan voi itse asiassa mennä missä tahansa - tavoitteet on jokaisella omansa!
- Läpihuutojuttu normaaliälyllä
justiinsa kirjoitti:
Et selvästikkään opiskele AMKssa.
"Et selvästikkään opiskele AMKssa."
En niin. Olen jo valmistunut sieltä.
- tuntuu
lukiolta, ehkä ekat puol vuotta. Sitten muuttuu opiskelutahti tiukemmaks ja kolmantena vuonna aika rentoa, jos on hoitanu hommat hyvin tokalla vsk:lla. Nelosella syksy rankempaa, keväällä helpottaa:) Näin siis tekniikan ja liikenteen alalla:) Lukion käyneelle työmäärä ei tuu välttis nii yllätyksenä ja niin kuin yksi henkilö jo sanoi, niin keskitason hoksottimilla pärjää jo suht mukavasti. Asioita saa siis pohtia myös itse.
- Konewrack
Matkailualan opiskelu ei ole rankkaa. Ainakaan ensimmäisenä vuonna. Lähinnä pitää jaksaa istua turhilta tuntuvilla kursseilla ja tehdä turhilta tuntuvia tehtäviä. Alle keskitason hoksottimilla pärjää tällä koulutuspuolella.
Näin siis Kainuussa.- caija
Ainakin tämän ensimmäisen puolen vuoden aikana meillä on ollut ihan hirveästi kaikkia palautettavia tehtäviä mitä ihmeellisimmistä aiheista.
- ....
Eka vuos ns. perusopintoja...itselleni kauppiksesta ennestään tuttuja kursseja..toka vuonna otin sen verran valinnaisia, että tekemistä oli, mutta silti ehdin pitää hauskaa ja rentoutuakkin..nyt kolmas vuosi ja on tylsää, sillä enää muutama pakollinen kurssi..opinnäytetyö ja harjoittelu enää jäljellä. Kaikin puolin ihanaa opiskeluaikaa on ollut eikä todellakaan liian rankkaa..toki voit tehdä siitä hyvinkin rankkaa, jos stressaat liikaa..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892638Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031668- 1161600
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641222Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761015- 56979
- 45867
- 64864
- 61835