Iittalan kulho

????

Sain joululahjaksi suurehkon Iittalan lasikulhon. Lasi on kirkasta ja kuviollista. Pohjassa on pieniä nupuja ja reunoilla eräänlaisia palkkeja ja viiruja vuorotellen. Kulho on melko korkea. Tarrassa lukee Iittala, Hackman ja Arabia Finland. Arabia Finland tekstin yläpuolella on kruunu.

Olen etsinyt kulhoa netistä, mutten ole löytänyt edes sarjaa johon se kuuluu - en mitään lähellekään saman tapaista. En myöskään tiedä onko kulho peräisin kaupasta, kirpparilta vai lahjan antajan kaapista. Vähän olen sitäkin epäillyt, että josko Iittala-tarra olisi vain liimattu kulhoon vaikkei se oikeasti Iittalaa olekaan.

En pidä koko kulhosta ja ajattelin myydä sen kirpparilla, mutta haluaisin ensin tietää minkä nimiseen sarjaan se kuuluu, minkä arvoinen se on, kuka sen on suunnitellut jne. Onko jollakulla tietoa asiasta?

Iittalakin voisi vähän panostaa siihen, että heidän netisivuilta löytyisi tiedot kaikista heidän tekemistä tuotteista - uusista ja vanhoista.

6

1096

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Kiitos kuitenkin

        Kiitoksia vastauksesta, mutta kyseessä ei ole tämä kulho. Kovasti se kyllä tuota muistuttaa, mutta pohja ei ole noin "mohkurainen" vaan tasaisempi ja reunat kääntyvät enemmän ulospäin. Taitaa olla vähän korkeampikin. Ja lasi on melko ohutta verrattuna kuvassa olevaan kulhoon.


      • roger
        Kiitos kuitenkin kirjoitti:

        Kiitoksia vastauksesta, mutta kyseessä ei ole tämä kulho. Kovasti se kyllä tuota muistuttaa, mutta pohja ei ole noin "mohkurainen" vaan tasaisempi ja reunat kääntyvät enemmän ulospäin. Taitaa olla vähän korkeampikin. Ja lasi on melko ohutta verrattuna kuvassa olevaan kulhoon.

        http://www.kodin1.com/bin/get/id/5ag8GJrNu/k1.tuote_popup.html?Tuotenro=4261699


      • reMiL-
        roger kirjoitti:

        http://www.kodin1.com/bin/get/id/5ag8GJrNu/k1.tuote_popup.html?Tuotenro=4261699

        Kyllä sieltä iittalan sivuilta löytyy kaikista tuotteista tiedot. Jos nyt ei jotain aivan älyttömän vanhoja oteta huomioon, eli tuotteet jotka eivät ole olleet tuotannossa vuosikymmeniin.

        Kuvauksen perusteella itsele tuli heti mieleen ultima thule, niin kuin muutkin ovat ehdotelleet, sen kyllä tunnistaa heti, mutta sanoit, ettei se ole sellainen...


    • tarrat

      tarra on todennäköisesti ko.firman tehtaanmyymälän tarra eli osoittaa ostopaikan.
      kulhohan voi olla vaikka joku uniikkikappale.
      niillähän on ollut aina silloin tällöin nk. uniikkipäivämyyntejä.

    • Eeva79

      Minulla on siis samanlainen tässä pöydällä vieressä ja tiedän myöskin ettei se ole Ultima Thulea. Itse tykkään sarjasta ja olen ilman tulosta yrittänyt löytää sarjan nimeä netistä. tiedän että mieheni mummilla on kyseisen sarjan jälkiruokakulhoja. Seuraavan kerran kun käyn siellä niin otan asiasta selvää. Itse olen saanut kulhon 8 vuotta sitten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      319
      12375
    2. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      49
      3601
    3. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      84
      3202
    4. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      129
      2976
    5. 103
      2918
    6. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      67
      2660
    7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      158
      2578
    8. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      274
      2481
    9. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      2
      1527
    10. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      15
      1518
    Aihe