tarviin neuvoa

on tavallinen videolaite ja tallentava dvd tietokoneessa.onko mahdollista tallnetaa dvd:lle vanhat vhs-kasetit?ja jos on niin miten ja mitä pitää ottaa huomioon?videossa on takana 2 scarttia(smartlink)...neuvoista kiitollinen:)
2349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tarvitset tietokoneeseesi

joko
A. analogisen tv-kortin
tai
B. videokaappauskortin tai -boksin joka liitetään USB-liitännällä.

(Sekä luonnollisesti myös äänikortin tarvitset myös että saat äänenkin)

Sitten tarvitset lisäksi:

1. videoeditointisoftan, esim. Virtualdub tai Avidemux, molemmat ilmaisia netistä saatavilla (open source ohjelmia)
2. MPEG2-pakkausohjelman, esim. TMPGenc jolla voi pakata mpeg2:ksi 30 päivän kokeiluajan, mpeg1-pakkaus toimii rajoituksetta

3. dvd-polttosoftan jolla leffat poltetaan dvd:lle (sellainen sulla luultavasti jo on koska useimpien polttavien asemien mukana tulee jokin polttosofta)

Äänestä
  • ..neuvoista.pitänee yrittää:)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


neitokainen kirjoitti:

on tavallinen videolaite ja tallentava dvd tietokoneessa.onko mahdollista tallnetaa dvd:lle vanhat vhs-kasetit?ja jos on niin miten ja mitä pitää ottaa huomioon?videossa on takana 2 scarttia(smartlink)...neuvoista kiitollinen:)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu