Vanhan purku+uuden laitto

uusavuton:)

Heips. Olemme tekemässä kauppoja 50-luvun rintamamiestalosta, jossa on alkuperäinen tiilikatto, joka tulisi uusia. Osaako kukaan sanoa edes suuntaa antavaa arviota sille paljonko tulisi maksamaan vanhan poisto ja uuden tiili- tai peltikaton laittaminen kaikkinen tarvikkeineen asennuksineen? Tiedän että itse tehtynä se tulisi HUOMATTAVASTI edullisemmaksi, mutta "uusavuttommina" teettäisimme kaiken. Kiitos jo etukäteen.

13

9051

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tai ota vasara

      Osta rivari tai ota vasara käteen. Vanhan rintsun korjaukset ei tule jäämään siihen vesikattoon. Siellä on muutakin laittamista jos ei vielä niin joskus. Opettele itse duunaamaan tai ostase rivari niin ei tarvi opetella.

      Hintaa on vaikea sanoa kun ei tiedä kuinka pahasti pohja on lahonnut ja paljonko pitää uusia. Jos katto pitää vettä niin ei sitä huvin vuoksi kannata vaihtaa. Ja jos ei pidä vettä niin siellä pitää korjata muutakin kuin kate.

    • JOS

      Meillä on hieman isompi talo kuin rintamamiestalo. Vintillä pitäisi tehdä korjaustöitä ja siksi kysyimme katontekijältä mitä koko juttu purkuineen ja uuden aluslaudoituksen, aluskatteen ja saumapeltikaton asennuksineen maksaisi. Arvio oli 25 000 euroa. Katontekijöitä tuntuu kuitenkin olevan harvassa ja tilauskirjat täynnä.

    • hintaa

      Meillä tehtiin pari vuotta sitten avaimet käteen periaatteella tiilikaton vaihto eli vanhan purku siltä osin kuin tarvitsi (tiilet rimat), rakenteiden oikaisu/korjaus, uusi aluskate, uudet rimat ja tiili sekä kaikki "lisävarusteet" eli piippujen pellitykset, kävelytasot jne. Katto pinta-ala oli reipas 800 neliötä ja hinta tuommoinen n. 25 000.

      Parhaiten saat kustannusarvion selville kun soitat jollekulle kattofirmalle ja kysyt suuntaa antavan kustannuksen - hinta riippuu niiin monesta asiasta ja erityisesti paikkakunnasta.

      Vuotaako katto vai miksi se pitäisi uusia? Vai ovatko tiilet rapautuneet niin pahasti etteivät pysyy enää kasassa? Meillä betonitiilikatto oli n. 70-vuotias, tiilet olivat sen verran heikkoja etteivät enää oikein kestäneet eikä korjaustiiliä löytynyt mistään. Jos olisi korjaustiiliä löytynyt, olisi vielä muutaman vuoden voinut "tekohengittää" ilman kokonaisvaltaista uusimista.

    • noin

      arviolta kertomasi perusteella 12500-15000€

      t: kattomyyjä

    • rintsikka-59

      uusin viime kesänä tiilikaton saneeraus-firman
      kautta. laitettiin aluskatteet, uudet ruoteet,
      tiilet, paloluukku, lape ja seinätikkaat, parit
      lumiesteet ja rännit. kattopinta alaa n:130 neliöö. ai niin ja piipun pellit.
      hintaa koko setille 6630€. ja siitä viä kotitalous vähennykset. kyseinen puulaaki
      vaikuttaa pirkanmaalla ja länsi-suomessa.

      • kalle

        Jos joku kattofirma tekee katon tuohon hintaaan, saa tulla meille tekemään tarjousta , mutta nyt on kiire. Mitään et menetä, kun tarjouksen !!!


      • kalle
        kalle kirjoitti:

        Jos joku kattofirma tekee katon tuohon hintaaan, saa tulla meille tekemään tarjousta , mutta nyt on kiire. Mitään et menetä, kun tarjouksen !!!

        yhteystietosi tälle palstalle niin tullaan pällistelemään kattoasi.


      • rintsikka-59
        kalle kirjoitti:

        yhteystietosi tälle palstalle niin tullaan pällistelemään kattoasi.

        mun kattoo tulisit pällisteleen, kun voit teettää
        omasikin. ksp- saneeraus, oli firman nimi.


      • tip tip
        rintsikka-59 kirjoitti:

        mun kattoo tulisit pällisteleen, kun voit teettää
        omasikin. ksp- saneeraus, oli firman nimi.

        KSP-saneeraus on tehnyt meillekin katon, ja nyt vuotaa kolmatta kertaa, n. kerran vuodessa. Oleppa tarkkana.


      • tyytyväinen
        tip tip kirjoitti:

        KSP-saneeraus on tehnyt meillekin katon, ja nyt vuotaa kolmatta kertaa, n. kerran vuodessa. Oleppa tarkkana.

        Meidän katto on kestäny jo 5 vuotta ilman moitteen sanaa samalta firmalta.


      • tyytyväinen
        tyytyväinen kirjoitti:

        Meidän katto on kestäny jo 5 vuotta ilman moitteen sanaa samalta firmalta.

        Meille teki myös tiili katon ja oli tosi vaativa katto. Jiirejä oli paljon . Täytyy sanoa että kaverit oli huippu kirvesmiehiä. Nopeasti ja hyvin


    • KSP-SANEERAUKSESTA

      Tarkkana sen firman kanssa,varsinkin jos otatte rahoituksella remontin niin ette voi vaikuttaa takuu korjauksiin kun ovat saaneet rahansa! Meille teki kanssa vesikaton muutama vuosi sitten..Todella huonoa jälkeä,aluskatteessa reikiä,peltikatteessa reikiä,leikkaukset "jiirit" tökerösti tehtyjä,tuuletusraot ummessa,toimtuksesta puuttui harjapellin alle tulevat tuiskulumen sisälle menon estävät pellit ,aluskate oli paikoitellen "pussilla" koska kaikki sahanpuru ym,laudanpätkät oli jätetty väliin.Löysin savupiipun tuuletushormin pohjalta kellarista naulakamman jämiä,katkenneen puukon ja rikkoutuneen rullamitan! Nauloja kerättiin koko kevät pihasta ja pihatieltä.Soittelin perään ja laitoin sähköpostia kuvien kera virheistä,vastausta ei tullut.Sain sitten myyntimiehen kiinni ja hän lupasi välittää viestiä.Vastauksena tuli lopulta että samalla kun porukka käy maalaamassa räystäslaudat keväämmällä niin kuin oli sovittu,katsovat tehtyjä virheitä.Noh,ei porukkaa koskaan näkynyt eikä kuulunut! Sitten aikanaan tuli mieleeni etten ollut saanut kotitalousvähennykseen oikeuttavaa tositetta firmalta.Laitoin jälleen sähköpostia enkä uskaltanut valittaa yhtään enempää että lähettäisivät edes tositteen.Yllätyksekseni tosite tuli heti seuraavalla viikolla.Loppujen lopuksi paikkailin itse tehtyjä virheitä ja sain katon pitämään.Ulkonäkövirheitä jäi näkymään mutta silmä tottui niihin ja onneksi asuttiin poissa ihmisten ilmoilta..samalla oli perhekriisit ym,päällä joten en jaksanut viedä asiaa eteenpäin.Erohan siinä sitten tuli ja pääsin paskasta katosta eroon ;) Tosin eipä tuosta paljon näköjään oppinut,nyt on taas yksi paska katto pään päällä.Pitäisköhän pyytää KSP-SANEERAUKSELTA tarjousta!

    • kotimainen työ

      Järvi-suomen kattosaneeraus Oy on perheyritys, jossa omistaja itse työskentelee työmaalla. Työntekujät koulutettuja ammattilaisia vuosien kokemuksella. Tarjoamme kohtuullisen hinnan ja rehellisen työn.0400-688228/ Kari Pirhonen

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      50
      3834
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3415
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      34
      2791
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2428
    5. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      20
      1869
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      1799
    7. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      185
      1746
    8. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      386
      1449
    9. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      27
      1447
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1228
    Aihe