Varoitus! Lukekaa!

a.a.a.a.a.a.a.

Palsta-lehti kirjoitti:
ENGLANTILAISIA SHOWHIIRIÄ, tuotu englannista 2 vk sitten, värit: sin., musta, valk.(mustat silmät), rumb.white, satiini ja rex, hp. 2-5e. Kysy lisää! 0.0 e , puh. 044-9114327, Rusko


Ja kas, hetkohta bongattu toisestakin lehdestä:

Lemmikki-lehti 7/2005 kirjoitti:
Englantilaisia show-hiiriä näyttelyihin ja lemmikiksi. hiiret ovat laumaeläimiä joten myyn vähintään kaksi kerrallaan. alaikäisille vain huoltajan luvalla. kaksi hiirtä maksaa 15-17 euroa, kaksi urosta hinta 10 euroa. Värit: sininen, beige, kirjava, mustasilmäinen valkoinen, siemese, kiiltävä satiini ja kiharakarvainen rex. Jos ostat enemmän, hinta on halvempi. Lisäksi myyn ison hiiriterraarion jossa 8-10 tyttöhiirtä kaikkine tarvikkeineen. hp.50euroa Tuon perille Turun/raision alueelle. Soita 044-9114327/ninnu


Jos tapaatte kyseisen ilmoituksen, tai jonkin sen kaltaisen ilmoituksen jossain, ilmoitus on täyttä huijausta.

"Myyjä" on varmuudella joku entinen hiiriharrastaja, viime vuosikymmenen alkupuolelta. Hän ei suostu kertomaan (oikeaa) nimeään eikä osoitettaan. Kysyttäessä nimeä hän kertoi olevansa K. K. (ko. nimistä henkilöä ei ole olemassa). Puhelinnumero on Prepaid-liittymä. Hän väitti asuvansa Ruskon Rehtsuolla. Jo puhelimessa henkilö selvästi valehteli monesta asiasta ja puhui asioista ristiin. Selvää oli kuitenkin, että hän on ollut hiiriharrastaja.

Uteliaisuudesta ja tietoisen riskin ottaen sovin tulevani hakemaan ilmoituksen hiiret (väitetyt rumpwhitet olisi ollut mielenkiintoista saada kasvattajien käyttöön). Puhelimeen vastasi henkilö, jonka ääntä en tunne. "Myyjä" siirsi hakuajankohtaa moneen otteeseen eikä loppujen lopuksi ilmestynyt sovitulle tapaamispaikalle, vaikka väitti viimeiseen asti "olevansa tulossa ihan kohta hiirten kanssa". Odotimme Catituksen kanssa häntä turhaan 2,5 tuntia. Mitään selitystä ei sittemmin ole kuulunut.

Ilmoitus on joko jätetty nimenomaisella tarkoituksena tehdä kiusaa hiiriharrastajille, tai sitten alunperin aikomuksena oli myydä hiiriä, mutta "myyjä" arvasi, että epäilin/tiesin jotain.

Henkilö _saattaa_ olla eräs häiriintynyt entinen harrastaja, joka tunnettiin nimellä P. T. Epäilykset ainakin ovat erittäin vahvat. Sittemmin nimi on muuttunut varmaan moneen kertaan.

Jos olet sopinut tämän ihmisen kanssa jotain, peru. Kyseessä on huijari. Voin kertoa yksityiskohtia yv:llä. Kerro tästä varoituksesta eteenpäin etenkin Turun seudulla asustaville mahdollisesti näistä hiiristä kiinnostuneille.

Lisäys: Tietooni tuli äskettäin, että tämä juurikin epäilemämme henkilö (P.T.) on kierrellyt Turun seudun eläinkauppoja esittäytyen viralliseksi hiiri- ja hamsterituomariksi ja puhunut "Suomen hiiriyhdistyksestä". Sitten hän on yrittänyt ostaa hamstereita ja hiiriä. Jonkinlaista tehtailua lienee käynnissä ja kusetus on ihan entisen mallista. Joten varokaa! Iilmoittakaa eteenpäin!

3

451

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jormu

      pitääkö äijä tappaa?

    • Jehips

      Onko tää P.T. hiirifoorumilta tuttu? Nimimerkki joka kummittelee useissa vanhoissa ketjuissa muttei kuulu enää rekisteröityneisiin käyttäjiin?

    • KaniPupu

      siis eikö tuossa olisi jo aihetta rikosilmoitukseen?! laitontahan tuo tuommoinen on ja tollasta harrastava kuuluisi linnaan ihan ehdottomasti!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Metsamanin muru kissa kuollut

      Nyt siellä surraan muru kissaa päivä tolkulla,vaikka muuten ei oo välittänyt mitenkään siitä,kun joka videolla vaan mars
      Tuusniemi
      133
      1725
    2. Kysymys

      Pystyisitkö tutustuu kaverina tai alkaa parisuhteeseen skitsofreenikon kanssa? T.Skitosoaffektiivinen (parantunut) Ois
      Sinkut
      228
      875
    3. Joko seuraava hallitus uskaltaa puuttua 7,5 viikon vuosilomiin

      Onhan se törkeää eriarvoisuutta ja verovarojen törkeää tuhlausta.
      Maailman menoa
      144
      861
    4. Töysä otsikoissa

      Töysässä takavarikoitu kaksi luvallista käsiasetta ammuskelun jälkeen!Näin media uutisoi!
      Alavus
      36
      792
    5. Lähdetkö kanssani

      syömään joskus😘
      Ikävä
      73
      757
    6. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      47
      737
    7. 54
      722
    8. Mitä haluaisit kysyä

      kaivatultasi juuri nyt?
      Ikävä
      83
      632
    9. Tapailtaisko nainen

      Meidän kotien puolessavälissä suunnilleen, vähä niinku salaa. Siinä on yks kiva paikka joka sopis hyvin. Mieheltä
      Ikävä
      64
      623
    10. Mistäkö haaveilen

      Tällä hetkellä. Siitä, että kohtaamme, vetovoima on jäljellä ja saisimme olla aivan kahden, ei tarvitsisi välittää mistä
      Ikävä
      29
      561
    Aihe