Osaisiko joku sanoa, mitä käytännössä tarkoittaa työnhakuilmoitus, jossa opteam hakee työntekijää asiakasyritykselleen, mutta ilmoituksessa on mainittu että "työllistyt suoraan asiakkaamme vakituiseksi työntekijäksi". Mikä siis on välitysfirman rooli hakijan kannalta, vaikuttaako palkkaan, sovitaanko se opteamin vai yrityksen kanssa ? Lähinnä ihmetyttää, miksi firma ei hae suoraan työntekijää, jos paikka on vakituinen ja työntekijä suoraan heidän listoillaan ?
välitysfirman
rooli
81217
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Antaa kenkää heti kun haluavat.
Vakkarilla olis(koeajan jälkeen) irtisanomisaika yms.
Se on ehkä se merkittävin.
Höpöhöpö.
Yrityksen ei tarvi uhrata aikaa tai resursseja rekrytointiprosessiin.
Jos ei tehdä määräaikaista sopimusta, on palkattavalla työntekijällä tottakai koeaika ja sen jälkeen normaali irtisanomisaika.
Yritys siis maksaa rekrytoinnista.
Jotkut yritykset hakee työntekijöitä välitysfirmojen kautta, koska eivät itse halua nähdä sitä vaivaa mikä aiheutuu jopa satojen hakemuksien käsittelystä.
Välitysfirma seuloo jyvät akanoista ja suosittelee yritykselle muutamaa hakijaa, jotka sitten pääsevät haastatteluun.
Ei siinä sen ihmeellisemmästä jutusta ole kysymys. Täytyy vaan muistaa, että tekee työsopimuksen yrityksen kanssa, eikä välitysfirman kanssa.
Välitysfirma ottavat listoilleen kaikki ketkä vaan viitsivät ilmoittautua. Tilaaja valitsee itse välittäjän tarjoamista ehdokkaista. Kyse ei ole mistään muusta kuin TYÖNTEKIJÄN ASEMAN HEIKENTÄMISESTÄ. Ei se rekrytointi ole ennenkään mikään ongelma ollut.
Menin välitysfirman kautta haastatteluun ja sain työpaikan. Työsopimus tehtiin tämän yrityksen kanssa, ei välitysfirman kanssa ja ihan hyvällä palkalla.
Joten lienen poikkeus.
"Välitysfirma ottavat listoilleen kaikki ketkä vaan viitsivät ilmoittautua."
Höpöhöpö... ehkä listoille, jos tarkoitat sitä että käyt kirjoittamassa tietosi vuokrafirman nettisivuille. Tottakai, ei sitä keneltäkään estetä. Mutta jos tarkoitat "listoilla olemisella" sitä, että saa töitä vuokrafirman kautta, niin sitä ei jokainen TODELLAKAAN saa. Hakijarekisterit ovat valtavan laajoja, joten vain osa saa todellisuudessa töitä.
"Kyse ei ole mistään muusta kuin TYÖNTEKIJÄN ASEMAN HEIKENTÄMISESTÄ."
Kerrohan tarkemmin? Mitä asiaa todellisuudessa on heikennetty ja älä esitä mutu-juttuja, vaan faktoja. Heikentämisestä vielä sen verran, että työpaikkaa ei ehkä edes olisi olemassa ilman että vuokrafirma on tehnyt sopimuksen. Suurin osa näistä työpaikoista nimittäin on juuri sen luonteisia. Joten lähde ensinnäkin lähtökohdasta, että "asemaasi on heikennetty tarjoamalla töitä".
"Ei se rekrytointi ole ennenkään mikään ongelma ollut."
Ongelma? No ei herranjumala todellakaan ongelma. Onko IT ongelma? Onko toimitilojen siivous ongelma? Onko työpaikkaruokailu ongelma? Onko ulkoistettu mainonta ja markkinointi yritykselle ongelma? Ei rekrytoinnin ja henkilöstöhallinnon ulkoistamisessa ole yhtään sen enempää ongelmaa, kuin näissä esimerkeissäkään. Ulkoistus on osa muuttuvaa työmaailmaa. Yritykset keskittyvät vain ydinosaamiseensa ja ulkoistavat muun. Rekrytoinnissakin ammattilaiset ovat ammattilaisia ja heille se kannattaa jättää.
On sen verran monta vuotta tehty hommia ja törmätty kymmeniin extroihin ja kuultu ja juteltu nähty miten homma menee.
On hommassa hyvätkin puolet,extraaja saa monesti parempaa liksaa,mutta työnantajallkin on helpompaa,se että saa nopeasti työvoimaa lyhyeksikin aikaa ja pääsee helpommalla työntekijästä eroon.
..asiakkaan toimeksianto etsiä sopiva työntekijä jonka palkkaavat sitten.Ensin haastattelee ko.välitysfirma, sitten sopivat ehdokkaat lähetetään tulevan työnantajan haastatteluun, josta nämä valitsevat sopivan. Max lakisääteinen koeaika on välitysfiman kirjoilla, muuten ottavat suoraan. (se on itsestäsi kiinni tietenkin) Joskus yrityksillä ei ole aikaa/resursseja itse hoitaa työntekijän etsintää. Tai sopivaa ei ole löytynyt, ja välitysfirmoilla on paljon reserviä joita esim. hesarin ilmoitus/radiomainos ei ole tavoittanut ajallaan. Tai sitten on joku YT-neuvottelu menossa,eikä voi mainita omaa firmaa julkisesti uuden palkkaamisessa. (sisar/tytäryhtiö tms.) huh huh, pittääkö vääntää rautalangasta.