Olisi aikomus lähteä heinäkuussa asuntovaunun kanssa Baltiaan. Olisiko jollakulla asiasta kokemuksia, esim. vaunun vienti lautalla, rajamuodollisuudet, teiden ja leirintäalueiden kunto, jne.?
Ajatuksena olisi matkustaa Liettuaan saakka.
Ajatuksena olisi matkustaa Liettuaan saakka.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Katso www.karavaanarit.fi, siellä on luettavaa Baltian matkailusta aluksi ainakin viikoksi! Reissussa kannattaa katsastaa ainakin Tallinna, Pärnu, Riika ja Jurmala, Vilna, Kaunas ja Palanga.
Katso vaikka:
www.voppari.com
www.karavaanari.info
http://www.balticguide.ee/05_01/viabalt.htm
http://www.respons.pp.fi/viabaltica/fin/indexfin.html
http://www.iltalehti.fi/tsau/matkajutut/2255.shtml
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=4500000000001167&posting=22000000015821842
OLI HYVÄ JUTTU BALTIASTA
KÄÄNNYPPÄ BALTIAKESKUKSEN PUOLEEN HELSINGISSÄ MARIANKADULLA
tässä linkkejä:
Via Baltica
Kirjoittanut: juttuva 1.12.2006 klo 23.58
http://www.respons.pp.fi/viabaltica/fin/indexfin.html
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&con ference=4500000000000076&posting=22000000007282302
http://shop.karavaanarit.fi/etuteltan_puheet/etuteltan_ puheet/avoin_keskustelu/?num=184817
http://tuliliemi.com/eurotour_2005/
http://www.yle.fi/genreportaalit/portaali.php?genre=lii kenne&osannimi=puskuri_arkisto&jutunid=3553
- tiestä ainakin pääteiden osalt Baltiassa on hyväkuntoista
- turvallisuus on ok jos noudattaa varosääntöjä
pysäköi ja yövy aina turval´lisilla (vartioiduilla) alueilla
- polttoaine on halpaa
- yöpyminen onnistuu kaikkialla
autoliitosta saa hyviä balttia oppaita
- onko matkailuauto omasi vai vuokra ? vuokra-autolla voi tulla ongelmia ? tarkista myös vakuutukset
- tutustu maakohtaisiin sivuihin tällä palstalla
Viron lerintäalueet http://www.maaturism.ee/new/index.php?pg=db&tp=teenused&teenusID=karavanid&keelID=fin
Asuntovaunun kanssa en ole liikkunut, mutta muuten autolla kyllä.
Rajamuodollisuudet eivät kestä kauaa, auton rekisteriotteen passien vilautus ja matka jatkuu. tiet on nykyään hyvässä kunnossa ja paranee kokoajan, tietöitä voi vielä jossakin olla..
Muista, että Jurmala on hieno mutta pirun kallis :)
Liettuaan mennessä kannattaa mennä 9-tietä Liepajaan ja viipyä siellä jonkin aikaa (kotikaupunkia pakko mainostaa, haha).
Liepajassa on myös parikymmentä kilometriä sinisen lipun hiekkarantaa ja kaupungin hintataso on huomattavasti Riigaa edullisempi. Liepajasta suoraan
Liettuaan Palangaan. Palanga on kesällä aivan yhtä hieno, ellei hienompi kuin etelän aurinkorannat.
Palangasta hieman edemmäs on Klaipeda, jossa tekee todella edullisia ostoksia.
autoliitossa hyvä opas autolla baltiaan